Çocuklara uyku saatini televizyon hatırlatacak

Þefkat_

Well-known member
Çocuklara uyku saatini televizyon hatırlatacak
Geç saatlere kadar televizyon izleyen çocuklara, uyku saatini artık televizyonlar hatırlatacak. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Televizyon Yayıncıları Derneğinin (TVYD) işbirliğiyle hazırlanan ‘’İyi Uykular Çocuklar Projesi’’ bugün hayata geçiriliyor. Alınan bilgiye göre, bütün televizyon kanallarında bugünden itibaren her akşam 21.30’da uyku saati uygulaması başlatılacak. RTÜK ve TVYD tarafından, 80’li yıllarda TRT ekranında yayınlanan ‘’Uykudan Önce’’ programının ‘’Masalcı Teyzesi’’, unutulmaz Tiyatro Sanatçısı Adile Naşit’ten masallar dinleyerek yetişen bir neslin anısına, çocuklara armağan edildiği belirtilen proje kapsamında, Akıllı İşaretler Sembol Sisteminin sevimli logosu ‘’Tele’’’nin, ekran başındaki çocuklara artık uyumalarını hatırlattığı üç canlandırma (çizgi animasyon) bütün kanallarda 21.30’dan itibaren bant reklam formunda ve sessiz olarak ekrana gelecek. Kanalların günlük yayın akışını kesmeden ekrana getirecekleri anlandırmalarda, sevimli logo ‘’Tele’’ uykuya dalarken, bantta ‘’İyi Uykular Çocuklar’’, ‘’Haydi Çocuklar Uykuya’’ ve ‘’Bugünlük Televizyon Yeter, Bütün Çocuklara İyi Geceler’’ yazıları belirecek.
Yeni Asya Gazetesi

memluk

Hatim Sorumlusu
bizim çocukluğumuzdada Adile naşit uykudan önce programı vardı kuzucuklarım haydı uykuya diye seslenirdi bilmem şimdi bu ne kadar etkili olacak .
teşekkürler kardeşim haber için .

TeFaNi1

Well-known member
bizim çocukluğumuzdada Adile naşit uykudan önce programı vardı kuzucuklarım haydı uykuya diye seslenirdi bilmem şimdi bu ne kadar etkili olacak .
teşekkürler kardeşim haber için .

Memluk Hocam ciddimisin Adile Naşit bizim çocukluğumuzda çıkardı sizin yetişkinliğinize denk gelmesi lazım ama anlayışla karşılıyorum yaşınız malum karıştırdınız.Çocuklara izletirken heralde aklınızda kalmış:005::005:

memluk

Hatim Sorumlusu
Memluk Hocam ciddimisin Adile Naşit bizim çocukluğumuzda çıkardı sizin yetişkinliğinize denk gelmesi lazım ama anlayışla karşılıyorum yaşınız malum karıştırdınız.Çocuklara izletirken heralde aklınızda kalmış:005::005:

canım kardeşim senin çocukluğun kadar benim çocukluğumda Türkiyede geçti ve tek kanal dönemi 80 li yıllar yaşıma gelince haklısınız şuana kadar yaşadıklarımın çoğunu çoğu insan 40 da yaşıyor benim aklım sizin yaşınızda kaldı başımın tatlı belası kardeşim.

Turab3

Well-known member
Anne ve babalar artık görevlerini ve sorumluluklarını unuttu bile...çok yerinde bir uygulama inşallah etkili olur.

Uyarılmadan yaşayaman bir millet oluyoruz..Otobüslerde yazılar,lavabolarda uyarılar...Robot hayatımıza bi yerde yaptırm uygulanmasa anne babalar da ciddiyetini anlayamayacak diye düşündüler bi yerde... bir çocuğun uyku zamanını velisi belirler ve bu uygulamaya bile gerek kalmazdı..Çok cahil br ülkeyiz.Allah bize ilim,hidayet versin..

hubbuuhra

Well-known member
Anne ve babalar artık görevlerini ve sorumluluklarını unuttu bile...çok yerinde bir uygulama inşallah etkili olur.

Uyarılmadan yaşayaman bir millet oluyoruz..Otobüslerde yazılar,lavabolarda uyarılar...Robot hayatımıza bi yerde yaptırm uygulanmasa anne babalar da ciddiyetini anlayamayacak diye düşündüler bi yerde... bir çocuğun uyku zamanını velisi belirler ve bu uygulamaya bile gerek kalmazdı..Çok cahil br ülkeyiz.Allah bize ilim,hidayet versin..

ben yine kendime pay çıkarıyorum turab kardeşim benim 3 yaşında bir kızım var en erken 11 -12 de yatıyor ne yaparsam yapayım uyumuyor. ben uyuyorum o uyumuyor ışığı söndürüyoruz yatağına yatırıyoruz halen konuşuyor ne enerjiyse artık :)

Turab3

Well-known member
ben yine kendime pay çıkarıyorum turab kardeşim benim 3 yaşında bir kızım var en erken 11 -12 de yatıyor ne yaparsam yapayım uyumuyor. ben uyuyorum o uyumuyor ışığı söndürüyoruz yatağına yatırıyoruz halen konuşuyor ne enerjiyse artık :)

Estağfurullah benim nasihat verme gibi bir haddim yok lakin bu konuda tedbir almak şart...Bıkmadan,usanmadan o uyuyana kadar gerekirse, yanında ayrılmadan onunla eğlenceli hale getirip belli bir saatte uyumasını sağlamak gerekli.Gelişme çağındaki bir çocuk için mutlaka uygulanmalı... sizi bilmem ama ben halen yeğenimin beni saat 21.30 da çağırıp bana masal ya da birşeyler anlatır mısın diyerek uyuduğunu biliyorum.Bazen biz de uyuya kalıyoruz hatta yanlarında:)

Özbekistanda mesela bazı uygulamalar var bu konuda.. Başbakanı özellikle çocukları çok önemsiyor, çünkü gelecekte sağlıklı bir nesli oluşturacak olan çocuklardır.Bu yüzden de anneye ve babaya çok görev düşmektedir.Bunun için sayın prof.mahmud esad coşan hocamızın çok güzel yazıları vardır.

Anne bir toplumun neferidir.Baba iş güç sebebiyle çoğu zaman dışarıda olacağından anne evdeki düzeni sağlamada daha yetkilidir.Tabiki çalışan bayanlar da var bu artık onların düzenlerine göre yapacağı bir takvimle sağlıklı hale gelir diye düşünüyorum.

Yoksa bir çocuk saat onikide uyursa sabah katıldığı dersten birşey anlayamaz dikkat bozukluğu oluşur.Ya da gelişimi sağlıklı olmaz.Bu yüzden daha sevimli veya cazibeli hale getirerek ona o saatte uyuma alışkanlığını kazandırmak büyük bir görevdir.Çocuk bunu kavrayamaz başta ama sonraları, vücudu buna adaptasyon sağlayacağından mecburen o saatte uykusu gelir.:)

Yöntemleri artık herkes kendi çocuğunun kişisel yönünde bulabilir diye düşünüyorum.Herşeyi üzerine almana da hayranım bu arada canım kardeşim:)

o uyumuyorsa hubbuhra ilk başlarda bazı vitaminler var şurup halinde ondan bi tatlı kaşığı ver kütt gider:))

ya da sütüne bazı katılan bişeyler var ama yararlı onlar da işe yarar...:))

hubbuuhra

Well-known member
Estağfurullah benim nasihat verme gibi bir haddim yok lakin bu konuda tedbir almak şart...Bıkmadan,usanmadan o uyuyana kadar gerekirse, yanında ayrılmadan onunla eğlenceli hale getirip belli bir saatte uyumasını sağlamak gerekli.Gelişme çağındaki bir çocuk için mutlaka uygulanmalı... sizi bilmem ama ben halen yeğenimin beni saat 21.30 da çağırıp bana masal ya da birşeyler anlatır mısın diyerek uyuduğunu biliyorum.Bazen biz de uyuya kalıyoruz hatta yanlarında:)

Özbekistanda mesela bazı uygulamalar var bu konuda.. Başbakanı özellikle çocukları çok önemsiyor, çünkü gelecekte sağlıklı bir nesli oluşturacak olan çocuklardır.Bu yüzden de anneye ve babaya çok görev düşmektedir.Bunun için sayın prof.mahmud esad coşan hocamızın çok güzel yazıları vardır.

Anne bir toplumun neferidir.Baba iş güç sebebiyle çoğuz zaman dışarıda olacağından anne evdeki düzeni sağlamada daha yetkilidir.Tabiki çalışan bayanlar da var bu artık onların düzenlerine göre yapacağı bir takvimle sağlıklı hale gelir diye düşünürüm.

Yoksa bir çocuk saat onikide uyursa sabah katıldığı dersten bişey anlayamaz dikkat bozukluğu oluşur.Ya da gelişimi sağlıklı olmaz.Bu yüzden daha sevimli veya cazibeli hale getirerek ona o saatte uyuma alışkanlığını kazandırmak büyük bir görevdir.Çocuk bunu kavrayamaz başta ama sonraları vücudu buna adaptasyon sağlayacağından mecburen o saatte uykusu gelir.:)

Yöntemleri artık herkes kendi çocuğunun kişisel yönünde bulabilir diye düşünüyorum.Herşeyi üzerine almana da hayaranım bu arada canım kardeşim:)

inşallah düzene koyabiliriz :) yani uğraşıyoruz zatende

heysem

Well-known member
tabiki ebeveynler tv karsisinda oturupta git cocugum yat derse elbetteki bu pek fayda saglamiyacaktir . Ve yahutta tvde dinliyecegi masallari bire bir ebebeyn ler okusa ve cocukla arasindaki empatiyi gelistirse sanirim mesele daha cabuk hallolunacaktir .
Hemde kitap okuyarak cocuga verilecek mesajda mühimdir . Gelecegimizim mimarlari olacak evlatlarimizin kitap okuma aliskanligida bu sayede gelisir diye düsünüyorum.

neden cocuklarimizin Adile Nasiti veya Münir Özkulu biz olmayalim . :D

Þefkat_

Well-known member
Bu yaşta böyle oluyorlar çoğunlukla kardeşim.Sanırım öğle uykusunada yatıyordur. veya geç kalkıyordur.Sabah erken kalkarsa ve öğle uykusuna da yatmazsa akşamlarıda erken uyuyacaktır.Benim ufaklık abisiyle erken uyuyup erken kalkıyor.Oda 4ü doldurdu 5in içinde, günlerde kısa artık öğle uyumadığı için akşamda 9 a kadar zor dayanıyor.Özellikle okula gitmeden kısa bir zaman önce erken yatmaya alışırlarsa öyle gider diye düşünüyorum.Bir çok kişide gördüğüm çocukları geç vakte kadar tv başında ve sonra okulda hep uykuları varmış gibi uyukluyorlarmış.
Sanırım anne baba olarak onlara tavizsiz bir uyku saati koyduğumuzda onlarda alışıyorlar.Ama sizinki biraz küçük daha diye düşünüyorum.

hubbuuhra

Well-known member
Bu yaşta böyle oluyorlar çoğunlukla kardeşim.Sanırım öğle uykusunada yatıyordur. veya geç kalkıyordur.Sabah erken kalkarsa ve öğle uykusuna da yatmazsa akşamlarıda erken uyuyacaktır.Benim ufaklık abisiyle erken uyuyup erken kalkıyor.Oda 4ü doldurdu 5in içinde, günlerde kısa artık öğle uyumadığı için akşamda 9 a kadar zor dayanıyor.Özellikle okula gitmeden kısa bir zaman önce erken yatmaya alışırlarsa öyle gider diye düşünüyorum.Bir çok kişide gördüğüm çocukları geç vakte kadar tv başında ve sonra okulda hep uykuları varmış gibi uyukluyorlarmış.
Sanırım anne baba olarak onlara tavizsiz bir uyku saati koyduğumuzda onlarda alışıyorlar.Ama sizinki biraz küçük daha diye düşünüyorum.

evet haklısınız bizimle oynamak istiyor oda haklı olarak akşam görüyor çünkü bizi öğle uykusunada yatar genelde sabahta geç kalkıyor 5-6 yaşlarında düzene girer diye düşünüyorum. (birde öğle uykusunu rahatça durmak için yatırıyorlar biraz fazla konuşuyor vede çok bilmiş :) )