Tuzlu kurabiyeler.

Þefkat_

Well-known member
4648867673_7dd70df907.jpg

Şimdiye kadar denediğim tuzlu kurabiye tariflerinden en başarılısıydı ve hazır tuzlulara
en yakın lezzete sahipti. Fakat sıkça yapmamaya kararlıyım, mutfağa girip çıktıkça nasıl bittiğinin farkına bile varamıyorum, uzak durmakta fayda var :)
MALZEMELER:
  • yarım limon suyu
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket tereyağı ya da margarin
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yumurta (sarısı üzerine)
  • aldığı kadar un
  • Üzerine serpmek için çörekotu
YAPILIŞI:
  1. Tüm malzemeyi karıştırma kabına alın ve iyice karıştırın.
  2. Aldığı kadar unu yavaş yavaş ekleyin ve ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edin.
  3. Yaptığınız hamurdan cevizden küçük parçalar kopartın, ince çubuk olacak biçimde yuvarlayın ve ister 8 şekli verin, isterseniz çubuğu ikiye katlayıp saç örgüsü gibi burgu yapın.
  4. Kurabiyeleri yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizin ve üzerine yumurta sarısı sürün, çörekotu serpin ve 170 dereceli fırında kızarana kadar pişirin.
Kaynak: Tarif defterinden Rubin.

Þefkat_

Well-known member
Ağlayan pasta

birçok ağlayan pasta denemem oldu bugüne kadar ama lezzet olarak en tatmin edici olan kesinlikle pastacı burcu’nun tarifiydi…ben keki bir gece önce pişirdim ve sütünü dökerek beklettim. şantisini ise ertesi gün yaptım ve servise kadar dolapta beklettim…tarifi aynen aktarıyorum ve sizlerede şiddetle tavsiye ediyorum…
ak.JPG

MALZEMELER:
4 yumurta
1 su bardağı şeker
1 su bardağı un
4 yemek kaşığı süt (hamura)
1 paket kakao (3 yemek kaşığı kullandım)
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
1 paket hazır çikolata sosu
1 paket kremşanti
1 su bardağı soğuk süt (krem şantinin hazırlanmasına)
1,5 su bardağı süt (piştikten sonra kekin üzerine)

YAPILIŞI:
Öncelikle kekimizi pişirelim. Yumurta ve şekerimizi mikser ile çırpalım. Üzerine un,kakao,kabartma tozu ve vanilyayı ekleyip tekrar çırpalım. Sütümüzü de ilave edip son bir kere daha çırpalım.Dikdörtgen bir borcama karışımımızı döküp 180 derece fırında kekimizi pişirelim. Kekimiz piştikten sonra biraz soğumaya bırakalım.

Kekimiz ılındıktan sonra üzerine 1,5 su bardağı sütümüzü dökelim.

Kremşanti ile 1 su bardağı sütümüzüde çırpıp kekimizin üzerine güzelce yayalım. Buzdolabında en az 3-4 saat bekletelim. çikolatalı sosu tarifine uygun şekilde hazırlayıp kullanacağımız zamana kadar soğutalım…
çikolata sosunu kendiniz hazırlamak isterseniz aşağıdaki tarifi uygulamanız lazım, ben aşağıdaki tarifi uyguladım…hazır sostan daha güzel oldu…
çikolata sosu için:
  • 2 çay bardağı süt
  • 3/4 çay bardağı tozşeker
  • 1 tatlı kaşığı nişasta (mısır nişastası kullandım)
  • 1 çorba kaşığı kakao
  • 200 gr çikolata
Öncelikle süt ile şekeri birlikte kaynatalım. Küçük bir kapta nişaşta ile kakaoyu az su ile eritelim. Kaynamış sütün içerisine döküp karıştıralım. Üzerine çikolatayı küçük küçük kırıp ilave edelim. Tüm malzemeyi iyice karıştırarak çikolataların erimesini sağlayalım. Piştikten sonra soğutalım.
Servis yaparken pastamızı kare kare kesip üzerine sos döküp sunuyoruz.

hubbuuhra

Well-known member
hıım çok güzel bunlar ağlayan pasta üzerine araştırma yapıyordum en son karşıma bu tarif çıktı. bunu yapmaya karar verdim ama çikolata nasıl çikolata olacak söylermisiniz üstteki tyuzlu pastada çok güzel Allah razı olsun paylaşımlarınız için :)