Salata Çeşitleri

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Közlenmiş Patlıcan Salatası
patlican-salatasi%20%282%29.jpg

Malzemeler :

5 patlıcan
4 kırmızı biber
1 tutam maydanoz
2 diş sarımsak
1 limon
tuz
karabiber
zeytinyağı

Hazırlanışı
:

Patlıcanları ve biberleri közleyip doğrayın. Servis tabağına aldıktan sonra üzerine ince doğranmış maydanoz sarımsak karabiber limon suyu ve zeytinyağı ekleyip servis yapın

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Tost ekmeği salatasi

tost_ekmegi_salata.jpg

Malzemeler ;

1 paket tost ekmeği
1 adet ufakça haşlanmış tavuk göğsü
200 gr kadar süzme yoğurt
200 gr kadar mayonez,
2 diş sarmısak
1 su bardağı süt.( her tost ekmeği diliminin üstüne bir çorba kaşığı dökmek için )
1 adet haşlanmış yumurta
1 yemek kaşığı kuru nane
1 yemek kaşığı pul biber, tuz
yeterince dereotu ( süslemek için )

Yapılışı ;

* Önce tavuk göğsünü tuzla beraber haşlayın. Haşlandıktan sonra sarmısakla beraber rondoya atarak iyice parçalayın.
* Süzme yoğut ve mayonezi bir kapta iyice karıştırın, karıştırdığınız malzemeyi ikiye ayırın.
* Yoğurtlu karışımın ayırdığınız bir parçasına, tavuklu malzemeti ekleyerek, bunuda iyice karıştırın.
* Tost ekmeğinden bir tane alarak, bir kaşık sütle ıslatın, üstüne tavuklu karışımdan güzelce sürün, iç malzemeyi hafif kalın bırakabilirsiniz.
* İkinci tost ekmeğini yine sütle ıslatarak , az önce üstüne iç harcı sürdüğünüz dilimin üzerine yerleştirin ve onun üzerine de iç harcından döşeyin.
* Tüm tost ekmeği dilimleri bitinceye kadar bu işlemi devam ettirin. Ekmekler aralarında harçlarla beraber bir kule gibi üst üste konacak. Sonra kulenin en altından ve en üstünden dikkatlice tutarak , kullanacağınız servis tabağına yatay baton oluşturacak şekilde yatırın.
* Ayırdığınız yoğur-mayonez karışımından çok az bir miktar ayırarak kalan kısmı, pasta kaplar gibi ekmeklerin üstünü kaplayın. ve üstüne aleminyum folyoyu çok gevşekçe kapatarak buzdolabına koyun ve bir gece bekletin.
* Servis yapacağınız zaman salatayı dolaptan çıkarın, az miktarda ayırdığınız yoğurtlu, mayonezli karışımla, folyonun bozduğu üst kaplamasını düzeltin.
* Bir adet yumurtayı haşlayın, sarısı ve beyazı ile birlikte rendenin küçük tarafı ile rendeleyin. Resimde görüldüğpü gibi verev verev salatanın üstüne dökün, aynı şekilde nane ve pul biberi de dökün.
* Dereotunu yıkadıktan sonra, iri dallarından ayırın ve pasta salatamızın etrafına düzgünce yerleştirin. Salatamız bir bahçeye benzesin.

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Kleopatra usulü meyva salatasi

72b72def4a32e301d8617aa6789dacc8.jpg

Malzemeler

1 adet ananas (ikiye bölünmüş)
2 adet kivi (kabukları soyulmuş ve dlimlenmiş)
1 adet muz (doğranmış)
10 adet çilek (ikiye bölünmüş)
1 çorba kaşığı kahverengi şeker (ya da pudra şekeri)
½ su bardağı çilek likörü (isteğe bağlı)
Yeşil fıstık (kıyılmış)

Yemeğin Yapılışı

İkiye böldüğünüz ananasların içini dikkatlice boşaltıp dilimleyin. Bir kabın içerisinde bütün meyveleri karıştırın. Diğer tarafta şeker ve likörü çırpın, meyvelerin üzerine gezdirin.

Hazırladığınız salatayı ananas kabuklarının içerisine doldurun. Yeşil fıstık ile süsleyerek soğuttuktan sonra servis yapın.

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Afrodit Soslu Karnabahar Salatası

db50380bb527aa2db67f30cc78db8475.jpg

Malzemeler

1 adet karnabahar
8 yemek kaşığı zeytinyağ
2 limonun suyu
2 diş sarımsak
1 çay kaşığı hardal
1 demet dereotu
1 demet maydanoz
Tuz
Yemeğin Yapılışı

Karnabaharları yıkayıp, gövde kısımlarından ayırın. Kaynayan suyun içine limon suyu ve tuz atın. Karnabaharları tencereye koyup, 5 dakika haşladıktan sonra süzün.

Maydanoz, dereotu, sarımsak, limon suyu, hardal, zeytinyağ ve tuzu mikserden geçirin. Sosu, henüz soğumamış olan haşlanmış karnabaharların üzerine dökün. 1 saat bekletip servis yapın.

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Akdeniz Yeşillikleri Salatası

MALZEMELER
1 demet marul veya kıvırcık (veya herhangi bir çeşit yeşillik olabilir)
2 adet orta boy domates (istediğiniz büyüklükte doğrayabilirsiniz)
Varsa: yarım su bardağı konserve mısır HAZIRLANIŞI
Salata kasemizin içine, iyice yıkayıp süzdürdüğünüz yeşillik malzemenizi elinizle parçalayarak yerleştirelim. Domatesleri istediğiniz büyüklükte doğrayarak üzerine ekleyelim. Varsa ve de severseniz mısır tanelerini de serpiştirelim ve sosumuzu salatanın üzerine gezdirelim. Hazırladığımız bu sos miktarı salatanıza çok gelebilir. İsterseniz yarısını kullanın, yarısının da ağzını kapatarak buzdolabına koyun. Ertesi günkü salatanızda kullanabilirsiniz. Hatta bu sosu, malzemeleri iki misline çıkarıp daha bol hazırlayabilirsiniz. Ağzı kapalı en az bir hafta buzdolabında bekler, hiçbir şey olmaz. Hem de sizin için çok pratik olur. SOSUN TARİFİ
Şimdi sıra sosumuzu yapmaya geldi; derin bir kasenin içine hardal, sirke, limon suyu, tuz ve karabiberi koyup, bir çatalla çırpmaya başlayalım. Sonra da üzerine yavaş yavaş zeytinyağını ekleyip, hep çırpmaya devam edelim. En sonunda ılık suyu (ama mutlaka tavuk suyu olmasına dikkat edelim) yine azar azar ekleyerek sosu karıştırmaya devam edelim. Artık sosumuz hazırdır.

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Pirinç salatasi

nuruahsne.jpg

MALZEMELER
1 kutu garnitür
1 demet yeşil soğan
dereotu
salatalık turşusu
2 bardak pirinc

Hazirlanisi

Pirinç yıkanır sıcak tuzlu suda 1 saat kadar bekletilir...Teflon tencereye 2 çorba kaşığı zeytin yağ ve 2 bardak su eklenir..

Kaynamaya başlayıca süzülüp yıkanmış pirinçler ilave edilir..İyice suyunu çekinc

demlenmeye bırakılır..Arada karıştırılır pirinç...

Büyükçe bir kaba soğumuş pirinç aktarılır.

1,5-2 limon suyu ve 1 çaybardağı zeytinyağ eklenir..

Garnitürler, dereotu, yeşil soğanın yeşil bölümü

ince kıyılarak eklenir..Küçücük doğranmış

salatalık turşusu da eklenir..Yağ ve lmon ayarı arzuya

göre değiştirilebilir..İstenen şeklide servis yapılır..

Afiyetler olsun..

nimet06

Well-known member
Ahsen kardeş hayırdır salata filan diyet programı uyguluyorsunuz heralde.:003:
ama şahsen ben patlıcan salatası değilde babagannuşu severim.ağza layık.denemenizi tavsiye ederim.tabiki zevk meselesi.

Babagannus.jpg

Babagannuş tarifi

için Malzemeler :

• 4 adet patlıcan
  • 4 diş sarımsak
  • 1 su bardapğı süzme yoğurt
  • 1 adet limon suyu
  • 3 çorba kaşığı tahin
  • Zeytinyağı
  • Pul biber
Babagannuş

yemeğinin hazırlanışı:

</STRONG>Patlıcanları közleyip doğrayın.Aslında ben tam olarak eziyorum ya da çok küçük doğruyorum. Diğer tarafta tahin (ben eklemiyorum ama isteyen ekleyebilir) süzme yoğurt ve limon suyunu karıştırın. Sarımsakları da doğrayıp ekleyin. Bu sosla patlıcanları karıştırın. Tuzunu ve zeytinyağını da ekleyip servis tabağına alın. Tazen fesleğen, nane gibi yeşilliklerle süsleyin. Yoğun bir tahin lezzeti olan bu salata yaz için güzel bir aperatif.Ben üzerine pul biber ekliyorum.Mis gibi .acı sevenler için tabiki.

Tambur

Well-known member
Bu salatalar benim ağzıma göre değil,ben böyle bol ekşili bol limonlu salatalar severim...Özellikle nar ekşili salatalara bayılırım.Hatta bir salata tarifi vereyim: )

Tambur'un salatası
5.adet domates
5.adet sivri biber
1.adet kırmızı lahana
1.adet marul ya da göbek
1.adet büyük boy soğan
3.adet havuç
1.adet nar ekşisi(şok,bim,dia,miğroslar'da bulabilirsiniz): )
1.adet limon
2.yemek kaşığı zeytin yağı.
1.kutu haşlanmış mısır
Baharatlar
1.yemek kaşığı kırmızı biber
1.yemek kaşığı sumak
2.çay kaşığı tuz
Hazırlanışı
Domateslerimizin kabuklarını soyalım.Tahtamızın üstünde ince ince sövüşleyelim.Bunları bir derin kaba koyarak bekletelim.Suyu içine aksın.sivri biberlerimizi ince ince kıyalım.Kırmızı lahanamızı rendemizle ince yerinden geçirelim.Ve kabımıza boşaltalım.Marul yada göbeğimizi bıçağımızla ince ince kıyarak derin kabımıza bırakalım.Havuçlarımızın kabuklarını soyduktan sonra rendemizin ince kısmından geçirerek yine derin kabımıza bırakalım.Soğanımızıda aynı işlemi yapalım.Efendim...Limonumuzu sıkarak,narekşimizi,zeytin yağımızı,,ve konserve mısırımızı vermiş olduğumuz ölçülerde bu kabımıza koyalım.Sebzelerimiz bu şekilde kabımızın üst seviyesine çıkacaktır,baharatlarımızdan;kırmızı biber,sumak,tuzumuzu ekledikten sonra...Elimize ya temiz kullanılmamış bir mutfak eldiveni ya da iki kaşık yardımı ile karıştıralım...Yalnız eldiven ile yoğurursanız hem daha lezzetli hem daha sulu olur: ) üzerine buz atarak dolaba koyun...Bir yarım saat bekledikten sonra çatalla değil de kaşık ile hem yemeye hem içmeye başlayın salatayı: )

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
NuruAhsen usulu patlican salatasi :)

Tum malzemeler goz karari oldugu icin kendinize gore ayarlarsiniz:003: ev ahalisinin azligina cokluguna gore artik :)

Malzemeler..
Domates,
maydanoz,
taze sogan,
carliston biber,
sivri biber,
patlican,sarmisak,
biber ve domates salcasi ( yaklasik bir yemek kasigi),
tuz,aci pul biber,
bir adet taze limun suyu

Hazirlanisi;
Patlicanlar kozlenir,soyulur limon suyu ile karistirilip bekletilir sonra,tum malzeme ince ince dogranir karistirilarak servis yapilir...

Afiyet olsun...

Garib

Well-known member
hadii hadii sende ne cevherler vardir garibim ortaya cikma zamani gelince cikar ;)
ben demii :p iste kıymetimii bilmiolar,nolmus yakıosam unutabilirim herkez unuturr..:027:
kırabilirim elinden duser kırılır..:022:
seker yerine tuz tuz yerine seker koyabilirim..ikiside beyaz nolmuss :027:
ebrar abladan un kurabiyesi tarifi alır onu ypmaa baslaınca garib usulu bisiler olusabiler ben belki yanmıs ..pardon cok pismis seviom :027:
ahsen ablam benim kıymetimi bi sen bildin bide oss merkezi yorulmaim die okul yolunda az dinlen dediler ..:027::022: