İşte Bediüzzaman Okulu

Ali Said

Well-known member

58830.jpg

Risale Haber-Akademisyen ve eğitimciler Risale-i Nur perspektifinden yola çıkarak “Eğitimde yeni açılımlar” başlığı altında Ankara’da bir araya geldi.

Aralarında Prof. Dr. Mustafa Kılıç, Prof. Dr. Yunus Çengel, Prof. Dr. Osman Çakmak, Prof. Dr. Adem Tatlı, Prof. Dr. Ömer Rıza Akgün, araştırmacı-yazar Ali Erkan Kavaklı ve araştırmacı-yazar Ali Çankırılı'nın bulunduğu akademisyen ve eğitimciler bir çok konuyu ele aldı.

BEDİÜZZAMAN KUR’AN’IN IŞIĞINDA ÇÖZÜMLER ÜRETTİ

Konuyla ilgili
Risale Haber’e konuşan toplantı oganizatörlerinden Osman Gül, Bediüzzaman’ın insanımızın ve insanlığın problemlerine Kur’an’ın ışığında çözümler ürettiğini söyledi. Gül, “Onun öğretisi sadece kütüphane raflarında kalmamış insanların ruh dünyalarını kuşatarak zaman içinde bir “Bediüzzaman Okulu” haline gelmiştir” dedi.

İnsanın düşünce sisteminin alınan eğitimin bir sonucu olarak teşekkül ettiğini vurgulayan Gül, “Eğitim, doğru varsayımlar üzerine kurulmamışsa, elbetteki hayatı doğru yaşamak mümkün olamayacaktır. En ağır ve anlaşılması güç hakikatlerin bile basit zihinlerce anlaşılır hale getirilmesi göstermektedir ki Nur eserlerinde en etkili öğrenme metotları kullanılmaktadır. Öğrenme sığ malumatla yürütülecek bir etkinlik olmadığından önce zengin kelime ve kavramlarla zihni alt yapının oluşturulması gerekir. İşte Nur eserleri hakikatleri kökleriyle öğrettiğinden, öğrenilenler hayata geçmekte, bilmek ve görünmek ile olmak ve yaşamak arasındaki uçurum ortadan kalkmaktadır. Böylece sadece bilen insan değil, bildiklerini hayata geçiren, onu huyuna, suyuna işleten onu içselleştiren ve onu içine sindiren insanlar yetişmektedir. Tüm bu neticelerin hasıl olması, Nur eserlerinde en etkili eğitim metotlarının kullanılmasının meyveleridir. Bu metotların iyi tahlil edilmesi ve ortaya çıkarılması ve eğitim dünyamızdaki problemlerin çözüm bulması için önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

YENİ VE YERLİ BİR YOL HARİTASI

Risale-i Nur Eğitiminde yeni metot ve stratejilerin açığa çıkarılma ihtiyacının bulunduğunu belirten Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hem bu okulun eğitim dünyamıza yapacağı katkıların dile getirilmesi hem de medya çağının getirdiği yeni atmosferde Risale-i Nur Eğitiminde yeni metot ve stratejilerin açığa çıkarılma ihtiyacı bulunmaktadır. Bilimsel verilere ve evrensel değerlere sırtımızı dönmeden söz konusu çerçevede yeni ve yerli bir yol haritası belirlemeye ihtiyaç duyuyoruz.

“Bu maksatla düzenlediğimiz ön sempozyum toplantısı konunun enine boyuna tartışılması ve çözümler üretilmesi için ortam sağlayacağı, eğitim ve bilim dünyamızın problemlerinin çözümsüz olmadığını göstereceğini umuyoruz. Ön sempozyum toplantısı diyoruz çünkü bu toplantıyı daha geniş katılımlı ve umuma açık bir şekilde sonbaharda hem İstanbul’da hem de Ankara’da yapmak istiyoruz. Bu konudaki düşünceleri katılımcılardan ve değerlendirme toplantısında alacağız. Bu toplantı aslında o büyük toplantılara bir hazırlık olarak düşünülmüştür. Aradığımız potansiyeli ve ilgiyi fazlası ile bulduğumuzu söyleyebilirim. Biz sadece bildiklerimize ve dar dairede ulaştığımız halde büyük bir potansiyelle karşılaştık.

TOPLANTIDA ELE ALINAN KONULAR

- Risale-i Nurun İlim Anlayışı
- Bediüzzaman'ın Medreselerin Islahı ile ilgili Proje ve Teklifleri
- Eğitilmenin Engelleri: Enenin İki Yüzü: Egosantrizm ve Egoizm
- Risale-i Nurda Eğitime Giriş
- Eğitim-Risale-i Nur Işığında Akıl, Muhakeme ve Hürriyet
- Risale-i Nurda Estetik
- Risale-i Nurda Sanat Eğitimi
- Süt-Kay Mecazı Çerçevesinde Muhatabın Midesi Veya Eğitimin (Hizmetin) Sanat Boyutu
- Risale-i Nur Eğitiminde Görsellik
- Yeni Eğitim Değerleri ve Eğitimde Risale-i Nur Ekolu
- Uzaktan eğitim ve Eğitimde İnternet
- Bilim Merkezleri Ve Eğitimdeki Yeri
- Orta öğretimde Darvinizm
- Din Kültürü Öğretim Programlarının Verimliliği
- Din Eğitimi ve ABD de Laiklik
- Avrupa’da ve Türkiye de Din Eğitiminin Anayasa Çerçevesinde Karşılaştırılması
- Aile İçi Eğitimde Risale-i Nur Okulu
- Risale-i Nurda Kızların Eğitiminde Yeni Bir Model
- Risale-i Nurda Çocuk Eğitimi. Başarının Kilometre Taşları
- Daha İyi Ders Kitapları İçin Yapılması Gerekenler