Hayat alınacak derslerle dolu!İşte size 5 önemli ders...

SaYa

Well-known member
Hayat alınacak derslerle dolu!İşte size 5 önemli ders...

BİRİNCİ VE EN ÖNEMLİ DERS:

Okuldaki ikinci ayımda,hocamız test sorularını dagıttı.Okulun en iyi ögrencilerinden biriydim.Son soruya kadar soluk almadan geldim ve orada çakıldım kaldım.Son soru şöyleydi:"Hergün okulu temizleyen hademe kadının adı nedir?.."Bu heralde bir çeşit oyun olmalıydı.

Kadını yerleri silerken hemen hergün görüyordum.Uzun boyulu,siyah saçlı bir kadındı.50'lerinde falan olmalıydı.Ama adını nerden bilecektim ki!..Son soruyu yanıtsız bırakıp kagıdı teslim ettim.Süre biterken bir ögrenci,son sorunun test sonuçlarına dahil olup olmadıgını sordu."Tabii dahil"dedi,hocamız..Yaşamınız boyunca insanlarla karşılaşacaksınız.Hepsi birbirinden farklı insanlar,ama hepsi sizin ilginiz ve dikkatinizi hakeden insanlar,onlara sadece gülümsemeniz ve merhaba demeniz gerekse bile...

Bu dersi hayatım boyunca unutamadım.Hademenin adını da..

İKİNCİ ÖNEMLİ DERS YAGMURDA OTOSTOP!..

Birgün vakit gece yarısına dogru Alabama otoyolunun kenarında duran bir zenci kadın gördüm.Bardaktan boşanırcasına yagan yagmura ragmen,bozulan arabasının dışında duruyor ve dikkati çekmeye çalışıyoru.Geçen her arabaya el sallıyordu.Yanında durdum.60'lı yıllarda bir beyazın bir zenciye hemde Alabama'da yardıma kalkması pek olagan şeylerden degildi.Onu kente kadar götürdüm.Bir taksi duragına bıraktım.Ayrılırken illede adresimi istedi,verdim.Bir hafta sonra kapım çalındı.Muazzam bir konsol televizyon indiriyordu adamlar.Bir de not ekliydi,armaganda.."Geçen gece otoyolda bana yardımınıza teşekkür ederim.O korkunç yagmur sadece elbiselerimi degil,ruhumuda sırılsıklam etmişti.Kendime güvenimi yitirmek üzereydim,siz çıka geldiniz.Sizin sayenizde ölmekte olan kocamın yatagının başucuna zamanında ulaşmayı başardım.Biraz sonra son nefesini verdi.Allah bana yardım eden sizi ve başkalarına karşılık beklemeksizin yardım eden herkezi mükafatlandırsın!..En iyi dileklerimle...

ÜÇÜNCÜ ÖNEMLİ DERS SİZE HİZMET EDENLERİ HEP HATIRLAYIN!..

Bir pastanın üç otuz paraya satıldıgı günlerde 10 yaşında bir çocuk pastaneye girdi.Garson kız hemen koştu..Çocuk sordu:
"Çikolatalı pasta kaç para?"
"50 cent!.."Çocuk cebinden çıkardıgı bozukları saydı.Bir daha sordu:
"Peki dondurma ne kadar?"
"35 cent"dedi garson kız sabırsızlıkla,dükkanda yıgınla müşteri vardı ve kız hepsine tek başına koşturuyordu.Bu çocukla daha ne kadar vakit geçirebilirdi ki?Çocuk parasını birdaha saydı ve "Bir dondurma alabilirmiyim lütfen"dedi.Kız dondurmayı getirdi.Fişi tabagın kenarına koydu ve öteki masaya koştu.Çcuk dondurmasını bitirdi.Fişi kasaya ödedi.Garson kız masayı temizlemek üzere geldiginde,gözleri doldu birden.Boş dondurma tabagının yanında çocugun bıraktıgı 15 centlik bahşiş duruyordu...

DÖRDÜNCÜ ÖNEMLİ DERS YOLUMUZDAKİ ENGELLER!
Eski zamanlarda bir kral,saraya giden yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş,kendisi de pencereye oturmuştu.Bakalım neler olacaktı?Ülkenin en zengin tüccarları,en güçlü kervancıları,saray görevlileri birer birer geldiler,sabahtan öglene kadar hepsi kayanın etrefında dolaşıp saraya girdiler.Pek çogu kralı yüksek sesle eleştirdi.Halkından bu kadar vergi alıyor,ama yolları temiz tutamıyor.Sonunda bir köylü çıkageldi.Saraya meyve sebze getiriyordu.Sırtındaki küfeyi yere indirdi,iki eli ile kayaya sarıldı ve ıkına sıkına itmeye başladı.Sonunda kan ter içinde kaldı ama,kayayı da yolun kenarına çekti.Tam küfesini yeniden sırtına almak üzereydi ki,kayanın ski yerinde bir kesenin durdugunu gördü,açtı.Kese altın doluydu.Bir de kralın notu vardı içinde.."Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir"diyordu kral.Köylü,bugün dahi pek çogumuzun farkında olmadıgı bir ders almıştı."Her engel,yaşam koşullarınızı daha iyileştirebilecek bir fırsattır...

BEŞİNCİ ÖNEMLİ DERS ÖNEMLİ OLAN VERMEKTİR!

Yıllar önce hastanede çalışırken,agır hasta bir kız getirdiler.Tek yaşam şansı beş yaşındaki kardeşinden acil kan nakli idi.Küçük oglan aynı hastalıktan mucizevi şekilde kurtulmuş ve kanında o hastalıgın mikroplarını yok eden bagışıklık oluşmuştu.Doktor durumu beş yaşındaki oglana anlattı ve ablasına kan verip vermeyecegini sordu.Küçük çocuk bir an duraksadı,sonra derin bir nefes aldı ve"Eger kurtulacaksa veririm kanımı"dedi.Kan nakli yapılırken,ablasının gözlerini içine bakıyor ve gülümsüyordu.Kızın yanaklarına yeniden renk gelmeye başlamıştı,amam küçük çocugun yüzüde giderek soluyordu..Gülümsemesi de yok oldu.Titreyen bir sesle doktora sordu:"Hemen mi ölecegim?.."Ufaklık,doktoru yanlış anlamıştı,ablasına vücudundaki bütün kanı verip ölecegini düşünüyordu.

Eger burada anlatılanlar sizi hiçbir şekilde etkilemediyse içinizdeki bazı duyguları kaybetmişsinizdir.Aslında en önemli şey,elinizdeki degerlerin farkında olup,kıymetini bilmektir..Gün gelir burun kıvırdıgınız şeyleride bir bakmışsınız yitirmişsiniz..Sanırım hayattaki en kötü şey bu olsa gerek..Yaşamınızı ciddiye alın..! alıntı