Aklını Çıkar, Hayvan Ol

Huseyni

Müdavim
Aklını Çıkar, Hayvan Ol

Ey nefs-i emmâre! Eğer desen,
"Ben, ecnebî değil, hayvan olmak isterim." Sana kaç defa söylemiştim, hayvan gibi olamazsın. Zîrâ, kafandaki akıl olduğu için, o akıl, geçmiş elemleri ve gelecek korkuları tokatıyla, senin yüzüne, gözüne, başına çarparak döğüyor; bir lezzet içinde bin elem katıyor.

Hayvan ise, elemsiz güzel bir lezzet alır, zevk eder. Öyle ise, evvelâ aklını çıkar at, sonra hayvan ol. Hem,
b1009.gif
"Hayvan gibi, hattâ onlardan da aşağıdırlar." (Furkan Sûresi: 44.) sille-i te'dibini gör."

24. Söz s.327

Huseyni

Müdavim
O muannid döndü, dedi:
"Hiç olmazsa hayvan gibi hayatımızı keyif ve lezzetle geçirmek için sefahet ve eğlencelerle bu ince şeyleri düşünmeyerek yaşayacağız."

Cevaben dedim:
Hayvan gibi olamazsın. Çünkü, hayvanın mazi ve müstakbeli yok. Ne geçmişten elemler ve teessüfler alır ve ne de gelecekten endişeler ve korkular gelir. Lezzetini tam alır. Rahatla yaşar, yatar, Hâlıkına şükreder. Hattâ kesilmek için yatırılan bir hayvan, birşey hissetmez. Yalnız bıçak kestiği vakit hissetmek ister; fakat, o his dahi gider, o elemden de kurtulur.

Demek en büyük bir rahmet, bir şefkat-i İlâhiye, gaybı bildirmemektedir ve başa gelen şeyleri setretmektedir. Hususan mâsum hayvanlar hakkında daha mükemmeldir.

"Fakat, ey insan, senin mazi ve müstakbelin akıl cihetiyle bir derece gaybîlikten çıkmasıyla, setr-i gaybdan hayvana gelen istirahatten tamamen mahrumsun. Geçmişten çıkan teessüfler, elîm firaklar ve gelecekten gelen korkular ve endişeler, senin cüz'î lezzetini hiçe indirir. Lezzet cihetinde yüz derece hayvandan aşağı düşürür. Madem hakikat budur. Ya aklını çıkar at, hayvan ol, kurtul. Veya aklını imanla başına al, Kur'ân'ı dinle, yüz derece hayvandan ziyade ve fâni dünyada dahi sâfi lezzetleri kazan" diyerek onu ilzam ettim.

11. Şua s.182-183

Livza

Well-known member
Allahım imanımıza musibet verme .

Insanın imanına musibet gemesi imanının gitmesi demektir ki bundan büyük bir musibet olamaz.
Imanı giden dünyada güllük gülüstanlık içinde yaşasa ne önemi var ?
Malı rahatı onunla ebedi mi kalacak ruhunu verdiğinde azrail aleyhisselam karşısında durup ;
Ey Allahın habis kötü kulu Allahın azabıni sana haber veriyorum dediğinde bütün dünya nimetlerini unutur .
Fakat imanını muhafaza eden bir takva sahibi bir müslüman bütün ömrü acıyla üzüntüyle geçse fakirlikle geçse azrail aleyhisselam karşisında durup :
ey Allah’ın veli kulu sana Allahın cennetini rahmetini müjdeliyorum dediğinde, işte o müslüman dünyada ki çektiği bütün çileleri unutur.

Allahım imanımıza musibet verme .