Sadakat

yozgati

Well-known member
Bir ameli, Allah emrettiği için yapmak ihlas, emredildiği gibi yapmak ise sadakattır. Sadakatın biri manevî, diğeri fiilî olarak iki ciheti vardır. Kişinin bağlandığı davaya ciddi ve kalbî samimiyeti, sadakatın manevî cihetidir. Bu manevî bağlılığın fiilî tezahürü ise; bağlandığı şeyin icablarını harfiyyen ve tasarruf etmeden yerine getirmek ve fiilen sadakatını isbat etmeye çalışmaktır.

Evet bu fiilî sadakata bakan ve sadece kalb temizliğine güvenenleri ikaz eden şu beyan, cidden dikkate alınmalıdır. Şöyle ki:

1- «O biçareler, “Kalbimiz Üstadla beraberdir” fikriyle kendilerini tehlikesiz zannederler. Halbuki, ehl-i ilhâdın cereyanına kuvvet veren ve propagandalarına kapılan, belki bilmeyerek hafiyelikte istimal edilmek tehlikesi bulunan bir adamın “Kalbim sâfidir, Üstadımın mesleğine sâdıktır” demesi bu misale benzer ki: Birisi namaz kılarken karnındaki yeli tutamıyor, çıkıyor, hades vuku buluyor. Ona “Namazın bozuldu” denildiği vakit, o diyor: “Neden namazım bozulsun? Kalbim sâfidir.” (Mektubat sh: 412)

faris

Well-known member
Ayeti kerimede mealen bana inaniyorsaniz resulume ittiba edeceksiniz ayetullahda bu sadakat meselesini cok net ve farz olarak gorebiliyoruz. Ve yine bu meseleyi ayette sadece resulullah geciyor diye daraltmakta ayri bir hata olsa gerek nitekim peygamber sav lokomotif ise varisleride vagonlaridir.. Onun icin ayni sadakat bu davayi siar edinmis alimler icinde gecerlidir.. Hassaten asrin alimi aziz ustadimoza sadakat sadece talebelerinin degil butun muminlerin geregidir diye dusunuyorum..

yozgati

Well-known member
Ayeti kerimede mealen bana inaniyorsaniz resulume ittiba edeceksiniz ayetullahda bu sadakat meselesini cok net ve farz olarak gorebiliyoruz. Ve yine bu meseleyi ayette sadece resulullah geciyor diye daraltmakta ayri bir hata olsa gerek nitekim peygamber sav lokomotif ise varisleride vagonlaridir.. Onun icin ayni sadakat bu davayi siar edinmis alimler icinde gecerlidir.. Hassaten asrin alimi aziz ustadimoza sadakat sadece talebelerinin degil butun muminlerin geregidir diye dusunuyorum..

Katılıyorum sana kardeşim