Zina yapanlar var, Allaha sövenler var. Bunlarda mı Allahın dilemesiyle oldu?

Zina yapanlar var, Allah’a sövenler var. Bunlarda mı Allah’ın dilemesiyle oldu?

Allah insanları çift yarattı ve beraber olmaları için de meşru olan evliliği emretti. Ta ki sağlıklı nesiller ve aile yuvaları oluşsun. Bunun için zinayı, yani nikâhsız beraberlikleri de yasakladı. Meşru olan evliliği kabul etmeyerek, Allah’ın yasağını çiğneyen ve namusları kirleten insanları ne yapacak? Tabii ki cezalandıracaktır. Allah zinayı emretmedi, küfrü de istemedi. Ama insanları hür bıraktı. Yaptıklarının sonuçlarını da onlara açıkladı. Sonra “Dileyen iman etsin, dileyen sonucuna katlanarak küfrü tercih etsin” (Kehf, 18:29) buyurdu. Burada Allah insanın hür iradesi ile hareket etmesini istedi. İnsan da hür iradesi ile küfretti. Allah bunu insanın kesbi olarak yazar ve gereken ceza ve mükâfatı verir.

yunus44

Active member
Ynt: Zina yapanlar var, Allah’a sövenler var. Bunlarda mı Allah’ın dilemesiyle o

büyük günahlarla ilgili itikadi bir konu herkezin bilmesi lazım kardeş. okuyalım ins.
...
BEŞİNCİ İŞARET
Cenâb-ı Hak, kütüb-ü semâviyede beşere karşı Cennet gibi azîm mükâfat ve Cehennem gibi dehşetli mücâzâtı göstermekle beraber, çok irşad, ikaz, ihtar, tehdit ve teşvik ettiği halde; ehl-i iman, bu kadar esbab-ı hidayet ve istikamet varken, hizbüşşeytanın mükâfatsız, çirkin, zayıf desiselerine karşı mağlûp olmaları, bir zaman beni çok düşündürüyordu.

Acaba, iman varken, Cenâb-ı Hakkın o kadar şiddetli tehdidâtına ehemmiyet vermemek nasıl oluyor? Nasıl iman gitmiyor? 3 sırrıyla şeytanın gayet zayıf desiselerine kapılıp Allah'a isyan ediyor.
Hattâ benim arkadaşlarımdan bazıları, yüz hakikat dersini kalben tasdik ile beraber, benden işittiği ve bana karşı da fazla hüsn-ü zannı ve irtibatı varken, kalbsiz ve bozuk bir adamın ehemmiyetsiz ve riyâkârâne iltifatına kapıldı; onun lehinde, benim aleyhimde bir vaziyete geldi. "Fesübhânallah," dedim. "İnsanda bu derece sukut olabilir mi? Ne kadar hakikatsiz bir insandı!" diye o biçareyi gıybet ettim, günaha girdim.

Sonra, sabık işaretlerdeki hakikat inkişaf etti, karanlıklı çok noktaları aydınlattı. O nur ile, lillâhilhamd, hem Kur'ân-ı Hakîmin azîm tergibat ve teşvikatı tam yerinde olduğunu;
hem ehl-i imanın desâis-i şeytaniyeye kapılmaları imansızlıktan ve imanın zayıflığından olmadığını; hem günah-ı kebâiri işleyen küfre girmediğini; hem Mutezile mezhebi ve bir kısım Hariciye mezhebi "Günah-ı kebâiri irtikâp eden kâfir olur veya iman ve küfür ortasında kalır" diye hükümlerinde hata ettiklerini; hem benim o biçare arkadaşım da yüz ders-i hakikati bir herifin iltifatına feda etmesi, düşündüğüm gibi çok sukut ve dehşetli alçaklık olmadığını anladım, Cenâb-ı Hakka şükrettim, o vartadan kurtuldum. Çünkü, sabıkan dediğimiz gibi, şeytan, cüz'î bir emr-i ademî ile insanı mühim tehlikelere atar. Hem insandaki nefis ise, şeytanı her vakit dinler. Kuvve-i şeheviye ve gadabiye ise, şeytanın desiselerine hem kabile, hem nâkile iki cihaz hükmündedir.
İşte, bunun içindir ki, Cenâb-ı Hakkın Gafûr, Rahîm gibi iki ismi, tecellî-i âzamla ehl-i imana teveccüh ediyor. Ve Kur'ân-ı Hakîmde peygamberlere en mühim ihsanı mağfiret olduğunu gösteriyor ve onları istiğfar etmeye davet ediyor. Bismillâhirrahmânirrahîm kelime-i kudsiyesini her sûre başında tekrar ile ve her mübarek işlerde zikrine emretmesiyle, kâinatı ihata eden rahmet-i vâsiasını melce ve tahassungâh gösteriyor ve emriyle, Eûzü billâhi mine'ş-şeytâni'r-racîm kelimesini siper yapıyor.
Said NURSİ (r.a) On Üçüncü Lem'a

Gül-i İkra

Well-known member
Cevap: Zina yapanlar var, Allah’a sövenler var. Bunlarda mı Allah’ın dilemesiyle oldu

Hem bazen şeytan, kalb üstündeki lümmesi cihetinde Cenab-ı Hak hakkında fena sözler söyler. O adam zanneder ki; onun kalbi bozulmuş ki, böyle söylüyor. Titriyor. Halbuki onun titremesi ve korkması ve adem-i rızası delildir ki: O sözler, kalbinden gelmiyor, belki lümme-i şeytaniyeden geliyor veya şeytan tarafından ihtar ve tahayyül ediliyor.

Hem insanın letâifi içinde teşhis edemediğim bir-iki lâtife var ki, ihtiyar ve iradeyi dinlemezler; belki de mes'uliyet altına da giremezler. Bazen o lâtifeler hükmediyorlar, hakkı dinlemiyorlar, yanlış şeylere giriyorlar. O vakit şeytan o adama telkin eder ki: "Senin istidadın hakka ve îmâna muvafık değil ki, böyle ihtiyarsız bâtıl şeylere giriyorsun. Demek senin kaderin, seni şekavete mahkûm etmiştir." O bîçare adam, ye'se düşüp, helâkete gider.

hamzali

Active member
Fiili zina :
İSRA SURESİ/ 32 : Zinaya yaklaşmayınZira o, bir hayasızlık ve çok kötü bir yoldur!
NUR SURESİ / 2 : Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız; Allah'ın dini(ni tatbik) hususunda sizi sakın acıma duygusu kaplamasın! Müminlerden bir grup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun
Fiili zina; islâm öncesi gelen bütün semavi dinlerce günah sayılmıştır Hiçbir dinin, böyle bir günaha izin vereceği de asla düşünülemez Çünkü bütün dinlerde ırz ve neseplerin korunmasına büyük önem verilmiştir
Fiili zina, tarifde aynen belirtilen fiilin uygulanmasıdır.Bu zina türü ameli olmasına karşılık, zinanın diğer tarifleri açıklandığında görülecektir ki; ameli zinaya zemin hazırlayan bizim öncelikle düşüncelerimizde işlediğimiz zinadır

Gözle zina :

MÜMİN SURESİ/ 19 : Allah gözlerin hain bakışını ve kalplerin gizlediğini bilir
NUR SURESİ / 31 :Mümin erkeklere söyle; gözlerini harama bakmakdan sakınsınlar, ferçlerini de haramdan korusunlar
Gözle zina; adından da anlaşıldığı gibi, müstehcen olan resimlere, flimlere ya da karşı cinse şehvet duyguları ile bakmaktırHakikatte; şehvet duygusu olmasa bile, birinin gerek karşı cinsin, gerekse hemcinsinin görülmemesi gereken yerleri görmesi ve buna idrakli olarak bakması da zina kabul edilmiştir
HADİS-İ ŞERİF : İki göz zina eder; iki gözün zinası harama bakmaktır, iki el zina eder; iki elin zinası harama el uzatmaktır, iki ayak zina eder; iki ayağın zinası harama yürümektirKalp de zinaya heves ederse, artık fercr (cinsiyet uzvu) bunu doğrular

Düşüncede zina :
Birinci ve ikinci maddede açıklanan hususların düşüncede idrakli oluşumuna denir
Unutulmaması gereken şudur; müstehcen fantaziler düşüncede kaldığı müddetce zararsızdır deniliyorsa da, Yüce Allah bizi düşüncelerimizle kontrol eder Zaten bu sebeple de, düşüncede arınmak çok önemlidir

Rabbim bizleri bu tür zinalardan muhafaza etsin.Hepinizden Allah razı olsun

hknco

Well-known member
Cevap: Zina yapanlar var, Allaha sövenler var. Bunlarda mı Allahın dilemesi

İşte tam olarak burada tıkanıyor meseleler ... hayatının en acemi ve şehvetli döneminde bekar kalmaya zorlanan insanların başka yollara kayması kuvvetle muhtemel ... Çok garip bir dönemde yaşıyoruz ... Allahım bizlere mağfiret et amin ...

nadim

Member

İşte tam olarak burada tıkanıyor meseleler ... hayatının en acemi ve şehvetli döneminde bekar kalmaya zorlanan insanların başka yollara kayması kuvvetle muhtemel ... Çok garip bir dönemde yaşıyoruz ... Allahım bizlere mağfiret et amin ...
AMİNNN. KARDEŞİM YERDEN GÖĞE KADAR HAKLISIN AMA BUDA BU DEVRİN GENÇLERİNİN İMTİHANI DİYE DÜŞÜNÜYORUM ALLAH YARDIMCISI OLSUN ÜMMETİ MUHAMMEDİN...

þifaa

Well-known member

cismaniyetin altında ezilmemek ancak kuvetli ve şiddetli bi iman gücü ile olur gibi geliyor.insan ne zaman harama baksa veyahut haram olan şeylerle ilgilense o an gözünün önüne cehendemin dehşetli görüntüsü gelse acaba napar?

harama bakılan andır ki o an biz ahireti unutmuşuzdur.cismaniyete olan ilgimiz yüce mevlanın korkusunu yenmiştir.gerçekten her an yüce mevlanın bizi gördüğünü düşünerek yaşamak çok zor birşeydir. Bunu becerebilen bir insan zaten bu dünyadan elini ayağını çekmiştir.

söylediğiniz gibi çok vahim bir dönemde yaşıyoruz..Sokağa çıksanız kafanızı kaldırsanız etraf günahlarla dolu.Nefis ise müminin en büyük düşmanıdır.Büyük bir savaş verirsiniz içinizde.çünkü şeytanda bırakmaz sizin peşinizi.Ama cennete giden yolda zahmetli ne yazık ki.oysa cehendem çok ucuz ve oraya gitmek için özel bi çaba sarfetmenize gerek yok..

aslında haram sadece gözle işlenmez ama insanı en çok üzeni gözle işlemektir.O an için özel silahlarımız ve taktiklerimiz olmazsa çok kolay günaha girebiliriz.

Abidin1

Well-known member

Ben ismini burada yazmak istemediğim turistik bir yerde yaşıyorum. Siz istemeseniz de önünüzden plaj kıyafeti ile bayanlar geçiyor. Bundan kaçılamayacağı bir yerdeyim. Bence bu konuda kast ettiği hassas noktalar var (kalp bozuklukları gibi) bu bozukluklar derece derecedir.

Fakat zinanın tanımı bellidir. Kesin çizgilerle sınırları vardır. Onda da kendi içinde derecelere ayrılıyor. Mesela bekar insanların zinası farklıdır. Evlilerinki ve Yaşlı insanların zinası ise korkunc tur :S Bir yerde okumuştum. Allah (c.c.) yaşlı iken zina edenin tövbesini kabul etmez gibi bir şey okumuştum. Aklımın bir yerinde kalmış, Yanlış hatırlamıyorsam..

Yani ben İslami bir eğitimle büyümedim. 20 yaşlardan sonra islamı araştırmaya öğrenmeye başladım. Ayrıca turistik bir yerde yaşıyorum. Genede Allah'a şükür öyle bir şeye bulaşmadım. :S yaşadığım ortamda 20 li yaşlara gelirken içki gibi bir yanlışı tattık :S Allah'a şükür yıllardır onla işim olmadı bundan sonrada işim olmaz.

Bence Gençler sabrederlerse iyi bir dini bilgiye ulaşırlarsa bu kötülüğe bulaşmazlar. Gerçi bu da zor bu zamanda arkadaş ortamları, kurulu düzen hep insanları bu tip yanlışlara yönlendiriyor.

Zina çok büyük günahlardan biridir. Allah korusun pişmanlık duymazsan sonsuza dek Cehennem de kalmak var..:dft002:

Evlenmeye güçleri yetmeyenler de, Allah kendilerini lütfuyla zengin edinceye kadar iffetlerini korusunlar. (NUR -33)

þifaa

Well-known member

doğru söylüyorsunuz.Zina günahına düşmüş bir yaşlı ile bir gencin farkı vardır muhakkak.Devir kötü gerçekten.eskiden de vardır tabiki böyle şeyler ama sanmıyorum ki bu zamanda ki gibi değildir.arkadaş ortamı çok etkiliyor gerçekten namaz kılmayan bir gurupla takılırken dışarıda durun ben ikindiyi kılıp geleyim demek cesaret ister.oysaki arkadaş çevresi namaz kılan insanlardan oluşsa hep beraber camiye girilir namaz kılınır.bence en önemli şey namazdır gençlik çağında..ve her çağda..

Allah cümlemizi günah işledikten sonra pişman olup tövbe edenlerden ve kapısından ayrılmayanlardan eylesin..amin..

Tarihci

Marmara Tarih

þiraze

Active member

kaba taslak okudum da herkes aynı sıkıntıdan yakınıyo

ALLAH KENDISINE GUVENEN VE DAYANanLARLA BERABERDIR

bılırız SARTLAR AGIR IMAN AVUCTA KOR ATES

BUNUDA BASARABILENLERE yanı ımanı elde tutabılenlere

CENNET beleş :)

zor zamnda musluman olmak varmıs kardeş

:)

memluk

Hatim Sorumlusu

zor zamnda musluman olmak varmıs kardeş

:)

Hz. Peygamber (a.s.m), "Senin en zararlı düşmanın nefsindir." ifadesiyle, nefsin zararlarına dikkat çeker.
Ayrıca efendimizin Tebük seferinden dönerken ashabına, "Küçük cihaddan, büyük cihada döndük." demeside nefisle cihada işaret eder.
Ahir zamanın fitnesi gerçektende çok şiddetli sizinde belirttiğiniz gibi zor zamanda müslüman olmak ve bunu yaşatmak varmış şuda muhakkaki mukafatıda o derece olacaktır.

þiraze

Active member

cennet ucuz deıl cehennem dahı luzumsuz deıl sozune

muhalıf davranmak ıcn deıl (cennet beles) falan sou hocam hani bılginize

ama kafıyelı olsun dıe tesekurler ıns.hepımızn basına acılan bı dava varki bu davayı kaznnlardan oluruz