Bediuzzamani ve Ağabeyleri Taklid Etmek

faris

Well-known member
Birseyi anlamis degilim, ustad hayatta olsaydi kendinin taklid edilmesini mi yoksa sunneti seniyye ye ittiba edilmesini isterdi.? Bila tereddut elbette risalelerin hakkaniystine varan herkes sunneti seniyye diyecektir ki ustad bediuzzaman zati oyle dedigini risalelerde defaatle vurgulamis.

Peki burada adama demezler mi affedersiniz ama be ahmak Kainatin efendisi dururken ustadi taklid adami ahmak eder.

Evet bakiyoruz Ustad konusuyormus gibi kendisini oyle saniyor. Fevri hareketler fevri cikislar neticede kendisi ustad olmadigi icin karayi aka, aki karaya ceviriyor.

Ayni mesele Ustadin talebeleri icinde mevcut. Buna kiyas edilebilir.

Hal boyle olunca daha birakin risalenin hakikatlerine ermeyi namaz kilmayi, oruc tutmayi diger ibadetlerini dahi yapmayan adamlara boyle muamele edilir mi? Umuma acik ortamlarda boyle davranislar sergilenir mi? Ehli vicdan olan herkes o kisilerin vebaline girmemek icin asla ve katiyyen hayir diyecektir.

Bugun bir foruma girdim adam kendi mesrebini yuceltip diger tarikatlara affedersiniz saldirmaktan kendini alamiyor.

Yine facebooka bakiyorum adam kendi adiyla hesab acmayi bile asmis ustadin adina risalelerin adlarina hesablar acmislar, kendi mesleklerindeki hakikatleri anlatmak yerine oradada diger mesleklere cok affedersiniz saldiriyorlar..

Onlarin yaptiklarinin adi hizmet olamaz olsa olsa saldirmak olacaktir.

Ustad bediuzzaman bu hizmete ve kendisinin karsisinda duran turlu turlu cefalar sikintilar cektirenlere acaba hakkini helal etmesinde samimi mi degildi? Hasa asla soz konusu olamaz hakkini helal etmis ve her nur talebesininde haklarini helal etmelerini istemis ve hayati boyunca hic bir zaman cdiger mesleklerle ve tarikatlarla veya islam alimi bulunan sahislarla hic bir sekilde ne elestirmistir nede mevzu konu etmis.

Simdi bize ne oluyorda kendimizi ustad sanip hak dava edip oraya buraya saldiriyoruz?

O kisilerin nur talebesi olduguna inanmak cok zor tahmin ediyorum ki olsa olsa nurdan uzak nursuzlardir. Kasitli olarak ve bilerek seytane talebelik ediyorlar. Allah bizleri muhafaza ve istikamette daim etsin.

Sozun ozu arife tarif gerekmez, Ustad benimle degil risalei nurlarla gorusunuz beni degil sunneti seniyyeye ittiba ediniz demektedir.