Depresyon ?

GuLSerbeti

Well-known member
DEPRESYON
427.jpg

Depresyon nedir?

Depresyon kelimesi aşağı doğru bastırmak, çekmek, bitkin, gamlı, kederli anlamına gelir. Genel olarak hayata ve geleceğe karşı menfi bir bakış, ümitsizlik ve değersizlik duyguları, düşünce ve hareketlerde yavaşlama, boşluk duyguları ve bazı durumlarda zihnin ölüm ve intihar düşünceleri ile yoğunlaşmasıyla gözlemlediğimiz bir duygu durum bozukluğudur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), başta depresyon olmak üzere, ruhî sorunların 2020 yılına gelindiğinde insanlığın sağlık sorunları içinde en büyük yükü oluşturacağını tahmin etmektedir.
Kimlerde ve hangi yaşlarda görülüyor?

Depresyona her yaşta rastlanabilir. Kadınlarda, erkeklere oranla iki kat fazla depresyon görülüyor. Aynı anda anne, eş, işkadını gibi bir çok roller üstlenme neticesinde kadınlar daha fazla strese maruz kalıyorlar. Bu da depresyona davetiye çıkarıyor.

Depresyon kadınlarda en sık 35-45 yaşları arasında, erkeklerde ise 45-65 yaşları arasında görülüyor. Depresyon riskinin en düşük olduğu grup evli erkekler. İkinci sırada evli kadınlar geliyor. Bir başka deyişle, evlilik depresyona karşı koruyucu bir rol oynuyor. En riskli grup ise boşanmış kadınlar.
Time dergisinde yayınlanan depresyon inceleme sonuçları, sağlıklı bir yaşamın sürdürülebilmesi için akıl ve beden sağlığının birbirleriyle ilişkisinin dengeli olması gerektiğini gösteriyor. Dergide depresyonun özellikle kalp, şeker, sara, parkinson, osteoporoz ve alzheimer hastalıklarını da tetiklediği ifade ediliyor.

Depresyonun belirtileri nelerdir?
Hiçbir şeyden zevk almamak, hiçbir şeyin insanın hoşuna gitmemeye başlaması, genelde çökkün, mutsuz bir yüz ifadesinin olması, halsizlik, yorgunluk ile birlikte ortaya çıkan bir enerji yokluğu, uyku, iştah, konsantrasyon bozukluğu; dikkati toplamakta güçlük, kendine güven azlığı, kendini suçlamaya başlamak; sürekli bir huzursuzluk, kişinin içinde kötü bir şey olacakmış hissini yaşaması...
Kişiye depresyon teşhisi koyulabilmesi için bu belirtilerin bir kaç gün değil, en az 15 gündür devam ediyor olması gerekir.

Çocuklarda depresyonu nasıl gözlemliyoruz?
Son zamanlarda ders başarısızlığının artması, gün içerisinde aşırı sinirlenme, özellikle iştah artışı şeklinde iştah değişiklikleri, uyku bozukluğu ve aşırı uyuma, okul içerisinde yalnız olmayı tercih etme, daha önceden severek yaptığı hobilerinden ve arkadaşlarından uzaklaşma, üzgün bakış, daha çok sessiz sakin olmayı tercih etme, öfke krizleri, kendini diğer arkadaşlarına göre beceriksiz ve başarısız görme, son zamanlarda madde bağımlılığı, riskli arkadaş gruplarına katılma gibi durumlar gözlemlenebilir.

Depresyon tedavisinde ne yapılır?
Genellikle ve çoğunlukla kullanılan tedavi yaklaşımı ilâç tedavisidir. İlâç tedavisinde ''seratonin '' ve ''noradrenalin'' üzerinden etki yapan antidepresan denilen ilâçlar kullanılır. Aynı zamanda menfi ve öğrenilmiş çaresizlik düşüncelerini gidermek, tedaviyi hızlandırmak için psikoterapiye de ihtiyaç olabilir. Nedene yönelik olarak stres faktörlerinin de ortadan kaldırılması, süreç içerisinde iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Depresyonda kendinize yapabileceğiniz yardımlar
• Her menfi düşünce için bir müspet düşünce geliştirin.
• Negatif değil pozitif bakış açısı olan insanlarla ilişki kurun.
• Dikkatinizi kendinizden uzaklaştırmak için başkasına yardım edin.
• Her gün sadece yürüyüş olsa bile, fizik egzersiz yapın.
• Yeni bir projeye başlayın. Eğleneceğiniz ve kendinizi ifade etmenize izin verecek bir şeyler yapın. (Örneğin: yazı yazma, resim yapma…)
• Gevşemenize yardım edecek bir şeyler yapın. Müzik dinleyin, kitap okuyun, ılık suyla yıkanın, gevşeme egzersizleri yapın.
• Büyük işleri parçalara bölün, öncelik sırasına göre ve yapabileceğiniz kadarını yapın.
• Kendinizden beklentileriniz çok büyük olmasın.
• Başka insanlarla birlikte olmaya çalışın, yalnız olmaktan daha iyidir.
• Kendinizi daha iyi hissedeceğiniz aktivitelere katılın.

Kısa... Kısa...

Kış depresyonuna çözümler
Yeterli miktarda vitamin ve mineral desteği almanız depresyon ile savaşta size yardımcı olabilir. B ve C vitaminleri ile folik asidin, demir, magnezyum, potasyum, selenyum ve çinkonun yorgunluk azaltıcı, enerji arttırıcı etkilerinden yararlanabilirsiniz. Beslenme planınızı oluştururken vitamin ve minerallerin bol miktarda bulunduğu yiyeceklere daha fazla yer ayırabilirsiniz. Yeşil çay, geleneksel Türk çayı, Coenzyme Q10 ve flavonoidlerden destek alabilirsiniz.

Erken uyanmanın depresyona etkisi
Erken kalkmak depresyonu yenmeye yardımcı olduğu gibi vücut hormonlarını da düzenleyerek kilonun korunmasında da etkili. Kişinin sabahları beş dakika sessizlikte kendisiyle baş başa kalması günü sakin geçirmesinde büyük rol oynuyor.

Özellikle mevsime bağlı depresyondan korunmak için en etkili yöntem erken kalkmaktır. Sabah güneş doğmadan uyanıp, küçük yürüyüşler yapmak, depresyonun en iyi ilâcıdır. Çünkü erken kalkmak, fiziksel ve psikolojik rahatlamaya neden olur. Bunun dışında, bahar aylarında güneş ışıklarından uzak durmamamız gerekiyor.

Gıdalara dikkat edin
Çalışmalar, şeker, çikolata, alkol ve sigara tüketiminin azaltılması; bunun yanı sıra, özellikle meyve ve sebze ağırlıklı diyetler uygulanmasının depresyonla mücadelede son derece önemli bir işlevi olduğunu gösteriyor. Ayrıca omega-3 yağları içeren deniz ürünleri yemenin de depresyon riskini azalttığı belirtiliyor.

Bu tür gıdaların, beyindeki seratonin oranını artırdığı, bu yolla vücudun depresyona karşı daha dayanıklı hale geldiği ifade ediliyor.

Dolunay Coşkun
Uzman Doktor
dolunaycoskun@yahoo.com

kaynak: bizimaile dergisi

þualar

Active member
Depresyonun belirtileri nelerdir?
Hiçbir şeyden zevk almamak, hiçbir şeyin insanın hoşuna gitmemeye başlaması, genelde çökkün, mutsuz bir yüz ifadesinin olması, halsizlik, yorgunluk ile birlikte ortaya çıkan bir enerji yokluğu, uyku, iştah, konsantrasyon bozukluğu; dikkati toplamakta güçlük, kendine güven azlığı, kendini suçlamaya başlamak; sürekli bir huzursuzluk, kişinin içinde kötü bir şey olacakmış hissini yaşaması...
Kişiye depresyon teşhisi koyulabilmesi için bu belirtilerin bir kaç gün değil, en az 15 gündür devam ediyor olması gerekir.

Tamam teşhis konmuştur kardeşler ben depresyondayım:) Gülşerbeti bunu kasıtlı mı koydun sen bakım?

GuLSerbeti

Well-known member
Tamam teşhis konmuştur kardeşler ben depresyondayım:) Gülşerbeti bunu kasıtlı mı koydun sen bakım?

bak sualar, huve abimiz ne demis ;

Kısaca depresyon; :)
kulun Rabbine tam yönelememiş olmasından kaynaklıdır.
Çözüm ise; bol bol evrad u ezkardır :)

Tevekkul kavrami yani.. Anladin sen..;)

Allah ecmain razi olsun... ve HAKiki Dost ve sevgiliye teslimiyet nasib etsin cumlemize insaAllah...aminnn

þualar

Active member
Hadi ya..bensiz nereye, gel beraber gidelim...:p

dur kardes, daha cok isimiz var bizim insaAllah, o kadar kolay degil...:)

Rabbimiz hayatinda, olumunde en guzelini versin cumlemize...aminn

:rolleyes:
Evet haklısın öyle her sıkıştığımızda yok öyle ölüm istemek,sen bana bakma...
Ama iyi ki risale-i nur var diyorum ve iktifa ediyorum.

Nilüfer

Member
Arkadaşlar, kimsenin bu tip sorunlar yaşamamasını diliyorum herşeyden önce.. Bu tip sorunlarınız varsa da mutlaka bir psikiyatriste görünün. Bunda utanacak sıkılacak birşey yoktur ama verdikleri antidepresan ilaçlarını kolay kolay kullanmayın. O ilaçları son çare olarak kullanın. Ben bu durumu malesef tecrübe ettim, hala da tam olarak kurtulmuş değilim. Bu tip hastalıklar gerçekten çok zor. Depresyon eğilimi olan tanıdıklarınız da varsa mutlaka onunla ilgilenin, ilgilenmekten de vazgeçmeyin. Onu dinleyin, derdine ortak olun, dertleşin. İnanın ki çok büyük bir iyilik yapmış olursunuz, hem de tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük iyilik.