Şeytanın Esiri Olmayın!

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Şeytanın Esiri Olmayın!

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Şeytanların kimin üzerine ineceğini size haber vereyim mi? Onlar, yalana, günaha ve iftirâya düşkün olan herkesin üstüne inerler. Bunlar, (şeytanlara) kulak verirler ve onların çoğu yalancıdırlar. (Şuarâ, 221-223)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Muhakkak ki şeytanın ve meleğin insanoğlunun kalbi üzerinde yönlendirici tesiri vardır. Şeytanın tesiri kötülüğe sevketmeye ve hakkı yalanlamaya, meleğin tesiri ise hayra doğru ve hakkı tasdik etmeye yöneliktir. Meleğe ait tesiri gönlünde hisseden kimse bunu Allah’tan bilsin ve Allah’a hamd etsin. Kendisini kötülük tarafına çekmeye çalışan bir tesir hisseden kimse de kovulmuş şeytanın şerrinden Cenâb-ı Hakk’a sığınsın.”(Ahmed, I, 465, 435; III, 397; İbn-i Mâce, Mukaddime, 1)

Efendimiz (sav) şu mühim noktaya dikkatlerimizi çeker:
“İblis tahtını suyun/denizin üzerine kurar, orayımerkez edinir. Sonra askerlerini dünyanın her tarafına salar. Ona en yakın ve en sevimli asker, en büyük fitneyi koparandır. Askerlerinden biri gelip:
“-Bugün ben şöyle şöyle yaptım!” der.İblis:
“-Hiç bir şey yapmamışsın!” karşılığınıverir. Bir diğeri gelir:
“-Ben birinin yakasına yapıştım ve hanımıyla arasınıaçıncaya kadar peşini bırakmadım» der. Bunun üzerineİblis onu kendine yaklaştırır, kucaklayıp boynuna sarılır ve:
“-Sen ne iyisin, ne güzelsin!” der.”(Müslim, Münâfıkîn, 67)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna(Allah’ın En Güzel İsimleri)

el-Hafîz: Koruyup gözeten, kendisinden hiçbir şey gizli kalmayan, kullarının yaptığı işleri bütün tafsilatıyla bilen; kullarının niyetlerini ve gönüllerinden geçenleri bilen, kendisine gâip ve gizli olan hiçbir şey bulunmayan, hadisâtı eksiksiz kaydedip hesaba çekmek üzere muhafaza eden, has kullarınıhelâk ve şer yerlerinden muhafaza eden, kudretiyle, her şeyi dengede tutan demektir.

Kısa Günün Kârı

Kişiyi Rabbinden uzaklaştıran, kalben O’nunla beraber olmaktan alıkoyan herşey şeytandır. Bir kişinin nefsi kendisine musallat olup, onu velev itaat, ibadet ve tefekkür gibi şeylerle de olsa Rabbinden uzaklaştırıp meşgul ediyorsa bu onun şeytanıdır. Ona düşen, nefsinin şerrinden ve bütün şerirlerin şerrinden Allah’a sığınmaktır.

Lügatçe
gâip: Görünmez âlem.
hadisât:
Olaylar.

"İki Gün Bir Değil" mail servisi bir ALTINOLUKhizmetidir.