Ayetül Kübra hakkında sual

infinity

New member
asayı musa okuyorum birinci hücceti imaniye
ilk olarak isra suresi 44 . ayet yazıyor ve semavat için "ilk başta ona başlamak muvafıktır"diyerek başlıyor
daha sonrada "birinci makamın birinci basamağında.......................... denilmiştir diyor
burada geçen arapça ifadeler nedir denilmiştir derken kastedilen nedir
üstat burada başka bi yazının yada duanın izahını falanmı yapıyor
ki bu durum bu şekilde 19 a kadar devam ediyor ve en garip tarafıda şu
33 mertebeden müteşekkil tamamıayrı neşredilmiş buraya kısmen konmuş ....
özetle bana "ayetü-l kübra" risalesinin kendisi hakkında(içeriği değil) geniş bir bilgi verebilirmisiniz

Sergerdan

Well-known member
denilmiş.........

İnfinity yönetici abiler gözükmüyorlar ama sorunuz aklımda olacak,soracagım inş.

İsterseniz sorularla risale-i nur sitesine sorularınızı gönderebilirsiniz,has dairede soruları cevaplamak için ugraşıyorlar._________________________________________________
http://www.nur.web.tr/icsayfa.php?lang=1&action=book&id=59&book_name=Ayetul Kübra

ayetül kübra risalesi şeklinde bu sayfada tamamı 'birinci makam' olarak çıkıyor öyleyse arapça veya türkçe basılmış bir risalenin bir kısmı ayet-ül kübra olmuş olabilir

İHTAR: Birinci Makamda geçen otuzüç merteb-i tevhidi bir parça içah etmek isterdim. Fakat şimdiki vaziyetim ve halimin müsaadesizliği cihetiyle, yalnız gayet muhtasar bürhanlarına ve meâlinin tercümesine iktifaya mecbur oldum. Risale-i Nur'un, otuz, belki yüz risalelerinde; bu otuzüç mertebe delilleriyle, ayrı ayrı tarzlarda, herbir risalede bir kısım mertebeler beyan edildiğinden, tafsili onlara havale edilmiş(ilk sayfalarda)

acele ile baktım anladıgım şu bu birinci makam olan ayetül kübra risalesinde bilimin kozmografya,astronomi,tabiat dedigi 'MAHLUKATA' yaratılmış olan gözüyle bakan bir seyyah var ve o kişiyi konuşturarak -o mahlukatın hakikatlerinin dilleriyle-tevhide kainat kitabını okuyan bir delil oluyor

sizin de dediginiz gibi 19 a kadar devam eden.......arapça-yahut osmanlıca ifadeler anladıgım kadarıyla oraya kadar uzun uzun tefekkür ettirilmiş anlamları bir zikir,cevşen okumak gibi kelimelerin içine sıkıştırıyor aynı anlamları

mesela birincisinde VACİB,VÜCUD,SEMAVAT,VAHDET,ŞEHADET,AZAMET,HAKİKAT,İHATA,MÜKEMMEL,TEDBİR,MÜŞAHEDE,TANZİM kelimeleri geçiyor böylece yukarısında uzun uzun anlatılmış olan kainat delilini bu cümlenin içine toplamış oluyor ya da tersinden söylersek bu cümleyi öncesinde anlatmış oluyor

risalelerde hep var bu Burada da Semavat sanki bir baş,bir dil gibi o tevhid hakikatini sanki insan gibi zikretmiş oluoyor.Sırasıyla birinci makamın diger meselelerinde diger mahlukat da benzer .....ifadelerle tevhid etmiş oluyorlar

astronomik hesaplarla birbirine çarpmadan hareket eden gezegenler,sönmeyen durmadan yanan yıldızlar,kendi etrafında dönen yeryüzü,mevsimler ve günlerin bunlardan ötürü de binbir çeşit mahlukatın haşri,gülleden büyük cisimlerin direksiz düşmeden hareketleri galiba Tanzim,tedbir bunları görmek müşahede bunları gördüm dedikten sonra da Allah ın varlıgı vacib-i vücud oluyor

hem çok kolay hem çok zor bir farklılık aynı şeyleri astronomi,kozmografya.. söylüyor ama biri Rabbini görürken digerleri çok cansız ve mekanik birşeyden sözetmiş oluyorlar

inşaallah google dan bulursam daha geniş bilgiyi ayet-ül kübranın ilk basımı ile ilgili kopyalarım

ben böyle anladım daha fazlası ve dogrusu için bekleyecen galiba

infinity

New member
denilmiş.........

ALLAH RAZI OLSUN fakat daha kapsamlı bi araştırma içerisine girmemiz gerek defalarca okmuş olmama rağmen ben ayetül kübra risalesini hakkıyla anladığımı en azından bu ifadelerin neden bu şekilde olduğunu anlamamışım "birinci makam" diyor bu makamlar kaç tane acaba ???