soru

s.a kardeşim belki bilmiyorsun ama risale i nurlar zaten kuran tefsiri kuran ı kerimden bağımsız ve ayrı olması düşünüllemez bu sitede her iki amaç doğrusunda hazırlanmıştır

icem

Member
olayları şahıslarda görüp genele yaymak hiç doğru olmaz hatice kardeş.risaleler kuran-ı azimü şahın zaten tefsiridir.bunu farklı düşünmek,ya da üstün olarak düşünmek diye bi kavram olamaz.kkuran-ı kerim var ki risaleyi nurlar var.kuran dan meydana gelen risaleler efendimizden alınan ilham yoluyla yazılmıştır.Gelişi güzel yazılmış değildir.her biri bi manaya işaret eder.Tabi biz bunları bilemiyoruz o ayrı en azından kendim için söyleyeyim.Belki hatice kardeşim biliyordur.Suizan da bulunmayım.
Allahın kelamı her daim öndedir.

Sergerdan

Well-known member
Hatice kardeş bu soruyu samimane,merak için sordugunu umuyorum niye böyle dedim dini açıdan 'el' sayabilecegim insanlar böyle aklı sıra çarpıtıcı sorular söylüyorlar.Başka din adına hizmet eden tarikatlerde ve de cemaatlerde oldugu gibi amaç dine hizmettir eger insanlar samimi vede pozitifse ancak şöyle demeleri gerekir acaba bazı şeyleri ihmal ediyor olabilir misiniz diye başlarlar ve böylece nasihat ederler çünkü mümin mümine kusuru için sadece acır,merhamet eder.

o birinci rafta duran risale-i nurlarda bazı dini konular 5-10 sayfa iken Peygamber Efendimiz'e (s.a.v) ait meselelerle ilgili 19.mektup vede Kuranın mucize ve de hak olduguna dair25.söz yüzlerce sayfa .bunları okuyan insanlar kime gönül veriyor zannediyorsunuz.Dinin uygulamada azaldıgı bugünkü yüzyılda bunca insan kimin peşinden gidiyor zannediyorsunuz?bizler basit insanlarmıyız ki sanki kendini methetmek ister gibi amaç risaleleri vede Said Nursi yi methetmektir böyle düşünen insanlar basit insanlardır

konuşmak bile abes bu konuyu,o kitapları raflara koyanlar kim için namaz kılıyor,oruç tutuyorlar.Müminler bindigi dalı kesmemeli.Her mezhep kendini hak bilmesi vede daha çok sevmesi normal ancak Hak yalnız benim diyen var mı?Eger bazı insanlar risale-i nurları daha öne çıkarıyorlarsa bunda bir suç yok,hadi var diyelim bazı çocuklar gibi şımarıyorlar belki denir.Ama şımarık çocukları bile severiz ,öyle deilmi?Bence takılmayın bu konuya

bu insanlar sadece risale-i nurların daha daha kuvvetle dine sahip çıktıgını söylüyor,olsa olsa manevi bir gösteriş.Herşey Allah için inş.

Eyvàh!

Well-known member
emrah bi soluklan kardes ;D

hatice_15 kardes degerli kardesim bu yazindan anlasiliyorki uzaktan yakindan Nurlar ile alakaniz yok, Ustadin kim oldugunu ? hizmet metodunu kavrayip gelin daha sonra bakalim Risaleleri Kur'andan ustun goruyorlar deme gafletinde bulunabilecekmisiniz !!!

Ustad sadece Kur'andan ders almistir...tarihce i hayatta izahi vardir...Bir iki sohbet, bir kac sayfa risale okumakla olmuyo bu isler...uzgunum

USTAD diyorki ;soyledigin hak olsun lakin her hakki soylemeye hakkin yoktur

:D gulelimmi ?

yoksa

:'( aglayalimmi ?

aglanacak halimize guler olmus isek . . . . . . . . . . :-X

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
"...Sen, anlaşılıyor ki, bir parça firengî okumuşsun. Bu İslâm yazılarını okuyamıyorsun, hem de bilenden sormuyorsun. İşte, gel; ...."

Değerli Kardeşim ;

Risale-i Nur Forumumuzda bir soru sormussunuz; Sorunuzu okuduğumda sıradan bir soru olduğunu farkettim ancak mesajların devamına bakdığımda gittiğiniz yurtlarda risalelerin en ust rafta olduğunu ve sorunuzun kasıtlı olarak sorduğunuzu anladım. Eğer yanlıs anlamıs isem beni mazur görünüz....

Lakin Risale-i Nurların veya baska bir islami kaynağın en önde olması bizim için gurur verici bir değer olmaz mı ? Ne ehemmiyeti var a'nın veya b'nin önemli olan o a ve b dekilerin içindekiler değil mi ?

Madem içindekiler önemli öle ise bizlerde bir islami kaynağı eleştireceksek öncelikle iceriğini sorustırmalıyız? Hic bir kaynak eleştirelemez demiyorum yanlıs anlasılmasın demek istediğim içindekilere bakıp sonra elestirmek gerekir.

Öle ise gelin bakalım Risale-i Nurun içinde ne var ?

Risale-i Nurun her bir cümlesine mukabil sizlere bir hadis-i şerif gösterebiliriz. Sayısal olarak bilgi isterseniz : Risale-i Nurda acıkdan 700 e yakın ayeti kerime ve tefsiri bulunmakda bir o kadarda hadis-i şerif mana olarak bakıldığında her bir sahifesi ve sözünde sünneti seniyyeyi ve Allahın şeriatını bulmak mumkundur..

Her neyse bu tarz matemiksel bilgileri sölemek istemezdim. Ancak demek istediğim şu bir şeyler eğer başka şeylerden üstün tutulsaydı onun ürünü olamazdı. Çünkü üstünlük ürün olmakda değil o ürünü vermekde eğer haşa risale-i nur sizin dediğiniz gibi üstün tutuluyor olsa idi Kuran risale-i nurdan süzülmesi gerekirdi ki bu da cok muhal bir iddia olurdu...

Demekki risale-i nurlar önde tutulmuyor. Biz Risale-i Nurları Allahı tanımak ve Onun emir ve yassaklarına neden uymamız gerekdiğini öğreniyoruz. Allahı tanımayan birine kurandan ve hadisden bahsetmek ne kadar abesdir bilirsiniz. Onun için önelikle O nu tanıtmalı ve neden niçin yapması gerekdiğini bilmeli sonrasında onları ifa etmeli . Yoksa cahilane yapılmıs bir inanısın belki faidesi değil zararı bile vardır. Mesela hintlilerin buzağa tapması gibi...

Selam ve Dua ile...

KaLeM

Active member
''''Lakin Risale-i Nurların veya baska bir islami kaynağın en önde olması bizim için gurur verici bir değer olmaz mı ? Ne ehemmi yeti var a'nın veya b'nin önemli olan o a ve b dekile rin içindekiler değil mi ?''''

Burası biraz acayip olmuş gibi, arkadaş Kur' an dan üst rafta derken hem rafı hemde verilen ehemmiyeti söyledi galiba
ama şu gerçekki kimse Kur' an dan daha büyük ve önemli demiyor, demezde, rafın üst tozlanan kısmına Risale
alt taraf camlı güzel olan yere de Kur' an konulmuş diyerek polyannacılık yapmak daha iyi bence,
Hem biz bizim için mühim olan herşeyi hallettik mi ki kitabın rafını tartışıyoruz ?