Rahmetli Hulusi Ağabey'e dair...2

tuncerr

Active member
[Üstad'ın Eskişehir'de bir otelde kaldığı sırada onu ziyarete gider. Fakat Üstad'la görüştürülmez o hüzünlü hatırasını de­vamlı anlatır. Üstad kendisiyle görüştürülmediği sırada: "Hulu­si'nin kokusunu alıyorum. Bu yerlerde arayın, bulun" der. Bu emir üzerine Hulusi Bey heyecanla aranır. Bulunur ve gö­rüştürülür. Fakat bu vak'a onda unutamayacağı kadar İzler bı­rakır.

Yıllar yılı birbirlerini hiç görmedikleri halde devamlı mektuplaşan Re'fet Bey'le 1975 senesinde Ankara'da buluşurlar. Seksenlik iki muhib askerin, birbirlerine karşı iltifatı ve hasret gidermeleri, seyredenleri büyüler.

Bu yazıyı hazırlamam esnasında kendilerinden bilgi istediğimiz Musta­fa Erdem anlatıyor: "Hulusi Efendi mücessem ihlasdı. O müba­rek zata ait birkaç hususu arza, onun şu sözleriyle başlamak is­tiyorum: "Övünmek İçin söylemiyorum, şükran-ı nimet ol­sun diye söylüyorum. Cenab-ı Hak bana ihlas lütfetmiş. Al­lah'ın rızasından başka hiçbir gaye gütmedim. Hepinizin kötülemeniz de, medh ü senanız da benim için birdir, bö­bürlenme olursa ihlas gider, kısır kalır."

Yine bir gün buyurdular: "Re'fet Bey bir gün defterin­den bana şunu gösterdi; Üstad Hazretleri buyurmuşlar; Hu­lusi ihlasıyla, Sabri sadakatiyle, Hüsrev kalemiyle... "

Üstad'ın huzurunda Risale-i Hamidiye'yı bir vesile ile oku­duğundan bahsetmişler. Üstad Hazretleri: "Kardeşim o odun­lar daha yeni nurlandı" buyurmuşlar. Yine "îmana faydası olmayan bilgiler odun mesabesindedir" diye ilave etmişler.

Şu hadîsle vasiyyet etmişlerdi: "Öylelerle otur kalk ki Al­lah'ı unuttuğunda hatırlatsın, unutmamışsan daha da kuv­vetlendirsin. (...) Şayet imanını tahkika çıkarmak sana dert olmuşsa eserleri tefekkürane okuman lazım."

Sergerdan

Well-known member
908uz8.jpg

911gu7.jpg

www.cevaplar.org-alıntıdır

Niyetim büyük, tevfik Hudâ'dan. Yalnız oda cemaatımıza Yirmi Beşinci Söz'e kadar okudum. Ve İnşâallah devam edeceğim, Emrinize tebean ve duanıza binâen fütur getirmiyorum. Maddî vazifem oradakinden daha ağırdır. Fakat her umûrumda Allah'a istinad ettiğim için ümidsizliğe düşmüyorum. Oradan ayrıldıktan sonraki füyuzattan istifade etmeyi cân ü yürekten arzu ediyorum. Nâtamam kalan Otuz İki ve Otuz Üçüncü Sözler'in de itmâmına muvaffak olmanızı eltâf-ı İlâhiyeden niyaz eylerim.

Hulûsi