Üstad Said Nursi Seyyid midir?

molla_zehra

Well-known member
Üstad Hazretleri Bitlis’in Hizan ilçesinin Nurs köyünde dünyaya geldi. Bediüzzaman'ın doğduğu tarihlerde Osmanlı'da eyalet sistemi vardı ve bu bölgeye Kürdistan deniliyordu. Bu bölgeden olduğunu gösterir bir şekilde kendisine “Molla Said-i Kürdi” denilmekte idi.

Bediüzzaman Hazretlerinin varislerinden Seyyid Salih Özcan'ın naklettiğine göre, bir gün Üstad'la aralarında şu konuşma geçer:

- Salih sen seyyidsin, değil mi?

- Evet! Üstadım.

- Peki Seyyid Salih, sence ben seyyid olabilir miyim?

- Muhakkak Üstadım, siz seyyidsiniz.

- Seyyid Salih, ben anne tarafından Hüseyni, baba tarafından ise Haseni’yim.

-alıntı-

medresei_nur

Active member
s.a
üstad bu konuyla alakalı,fazla tam bir açıklama getirmemiş
Karışmış demiş,bu soy olarak . Ama zaten üstad hiç bir zaman kendi şahını nazara almamış. Her zaman nurları nazara almıştır.
Risale-i nur talebeleri;Arabistandan bir kutbu azam dahi davet etse,hürmet eder,fakat risale-i nur'a koşar.
Bir köpek kadar sadık,bir kedi kadar sırnaşık.
Fedainin feda edemeyeceği hiç bir şey yoktur.Biz muhabbet fedaileriyiz.Öyleyse muhabbet için feda edemeyeceğimiz hiç bir şey olmamalı.

"MİLYONLAR KAHRAMAN BAŞLAR FEDA OLDUKLARI BİR HAKİKATA BAŞIMIZ DAHİ FEDA OLSUN!"

Lebbeyk

Well-known member
Üstad Hazretleri seyyid' midir?

Üstad Hazretleri Bitlis’in Hizan ilçesinin Nurs köyünde dünyaya geldi. Bediüzzaman'ın doğduğu tarihlerde Osmanlı'da eyalet sistemi vardı ve bu bölgeye Kürdistan deniliyordu. Bu bölgeden olduğunu gösterir bir şekilde kendisine “Molla Said-i Kürdi” denilmekte idi.

Bediüzzaman Hazretlerinin varislerinden Seyyid Salih Özcan'ın naklettiğine göre, bir gün Üstad'la aralarında şu konuşma geçer:

- Salih sen seyyidsin, değil mi?

- Evet! Üstadım.

- Peki Seyyid Salih, sence ben seyyid olabilir miyim?

- Muhakkak Üstadım, siz seyyidsiniz.

- Seyyid Salih, ben anne tarafından Hüseyni, baba tarafından ise Haseni’yim.

Not:

Şerafet – Şerif : Hz. Hüseyin soyundan gelenlere,

Siyadet – Seyyid : Hz. Hasan soyundan gelenlere verilen isimdir.