Kanuni - sandık - EbuSuud

• Konbuyu başlatan Tarihci19
  • Başlangıç tarihi
T

Tarihci19

Misafir
kanuni
2 yıl hazırlık yaptı
2 ay yol yurudu
sadece 2 saatte
macar ve haçlı ordusunu
yerle bir edip
macaristanı 2 saatte almış oldu
ve geri dönerken
yatağını döşeğini
içime gurur girdi diyerek
otağın girşinde
yere serdirdi
toprağın ustune
yerde yattı
cihanı titreten bu padişah dualrında ben en aciz kulunum derdi...
öldüğünde
istabula cenazesiyle birlikte
bir sandık geldi
onun şeyhulislamı
ebu suud efendi
sordu bu sandık nedir diye
dedileriki
vasiyetidir
bebarebr gömülecek
ebuu suud olmaz dedi
adamlar ısrar ettiler
en sonunda
ebu suud dediki
açın oylesyse
ne vardır içnde görelim
açtıalr baktıalrdki
ebuu suud un kendisine gönderdiği verdiği fetvalar
yani kabirde sorulduğunda
ben bunlarla amel ettim diyecek
fetvaları gösterecek
bunu gören ebu suud
eyy kanuni sen kendini ebu suud la kurtardın da bakalım ebu suud u kim kurtaracak der...​

T

Tarihci19

Misafir
fezapilotu ' Alıntı:
guzel bi paylasim olmus tarihci,Allah razi olsun.
bu arada avatarin super olmus :police:

bu konuyu görecek kadar gerilere gitmişsin helal sana.. teşekkür ederim okuduğun için,,

valla avatar güzelmi kötümü bilmiyorum Tarihcinin yeni avatarı nasıl diye anket açıp halka soracam :D halk karar verecek eskisimi gelsin bumu kalsın ;D :p

FaKiR

Meþveret Bþk.
rica ederim abicim,zamaninizi ayirip yazdigiiz icin ben tsk ederim.
Anket acmaya gerek yok,cevabi belli zaten,100%bu kalsin cevabi alacaksin
:police:

hasret

Well-known member
valla avatar güzelmi kötümü bilmiyorum Tarihcinin yeni avatarı nasıl diye anket açıp halka soracam :D halk karar verecek eskisimi gelsin bumu kalsın ;D :p
[/quote]

bu kalsın abi:)
bence uygun değil resim falan(şahsi düşüncem)

T

Tarihci19

Misafir
evet şahsi düşünce çünkü islam fıkhı caiz diyor :) erkeğin avret yerleri malum gerisi serbesttir.. islam böyle der kişiler nasıl derler muhim değil.. :p :p

hasret

Well-known member
üstad suretperest derken buna da işaret etmiş midir acaba?
ne kadar meraklılar suretlerini göstermeye,,
birde bütün erkekler bu fıkhi ölçüye göre hareket ediyormuşda forum erkek albumune dönüyormuş :D

asfiyan

New member
tarihci kardeşim pek güzel bir paylaşımdı.sağol.
hey gidi ecdad bu hassiyet şimdi hiçbirimizin kalbine ram olmadı :( ve bizim ebu suud efendimiz yok :(

T

Tarihci19

Misafir
hasret ' Alıntı:
üstad suretperest derken buna da işaret etmiş midir acaba?
ne kadar meraklılar suretlerini göstermeye,,
birde bütün erkekler bu fıkhi ölçüye göre hareket ediyormuşda forum erkek albumune dönüyormuş :D

aynı üstad ne demişti hatırlarsak: husn ve cemal görmek ve görünmek ister,,, fıkıhta caiz der,, isterse herkes koysun beis yok sakınca yok sorun yok, yeterki dizlerle göbek arası görünmesin,,

Allah u teala da sanatını, esmasını görmek ve göstermek istemiştir,,, bu insanda da fıtri bir güdüdür,, örneğin ressam güzel bir tablo yaptıktan sonra altına imzasını atar ve sergiye çıkarır insanların görmesini ister,, mesela güzel bir bayanın kapalı giyinmesi,güzelliğinin görülmemesi, güzel olmayan bir bayanın kapalı giyinmesinden nefsine daha ağır gelir,, işte burda üstadın lafı tecelli ediyor,, husn ve cemal görmek ve görülmek istiyor ancak Allah ın emri ile gizlenmiş gösterilmiyor ve bu da nefse ağır geliyor.._________________________________________________
asfiyan ' Alıntı:
tarihci kardeşim pek güzel bir paylaşımdı.sağol.
hey gidi ecdad bu hassiyet şimdi hiçbirimizin kalbine ram olmadı :( ve bizim ebu suud efendimiz yok :(

teşekkür ederim kardeşim sen de sağol okuduğun için Allah razı olsun,,

hasret

Well-known member
Tarihci ' Alıntı:
hasret, benden aldığını bana satma ,, ucuza gider ;D

evet sizin tarz-ı beyanınıza göre söyledim ama,gercekten benim söylemek istediğim bir nokta var ki, bu noktada yine sizinle olası bir harp cıkmasın diye yazmıyorum:)

T

Tarihci19

Misafir
valla işyerinde olmasam yaz dicem de işyerinde olduğumdan uzun yazamam ve sık sık cevaplara bakamam o yuzden sonraya sakla sölemek istediklerini, zaten sen de olmasan kimle konuşacağız bilemiyorum :)

hasret

Well-known member
Tarihci ' Alıntı:
valla işyerinde olmasam yaz dicem de işyerinde olduğumdan uzun yazamam ve sık sık cevaplara bakamam o yuzden sonraya sakla sölemek istediklerini, zaten sen de olmasan kimle konuşacağız bilemiyorum :)

tamam bak söylerken kızmıycan,sözmü?

T

Tarihci19

Misafir
tamam kızmayacağım ama usluba dikkat ederek söyle yani sivri dille söyleme,, ben eleştriye açığım yeterki usulune göre eleştir..

hasret

Well-known member
Tarihci ' Alıntı:
tamam kızmayacağım ama usluba dikkat ederek söyle yani sivri dille söyleme,, ben eleştriye açığım yeterki usulune göre eleştir..

aşk olsun abi,ne zaman sivri dilliğimi gördünüz :),bizde hakikat neyse o :p :)

ama sonra yazıcam,şimdi değil...

T

Tarihci19

Misafir
:p :p :p est hiç görür müyüm :D :p :p tamam sonra yazarsın inş. harp çıkacağa benziyorya, şimdi çıkmasın :)

hasret

Well-known member
evet abi ben yazıyorum,siz vaktiniz olunca cvb yazarsınız;
'bismillah her hayrın başıdır' kaidesi sırrınca bende başlarım bismillahla söze; :)
şimdi,üstad 5.şua 6.rivayette 'cemalperest 'olan erkekler diyor,ben bunu sadece taife-i nisaya karşı düşünürdüm,meğer kendi suretlerinede meftunlarmış,sayenizde bu hakikat acıldı :)
diyorsunuz ki;her cemal ve kemal sahibi ilaahir...sırrınca,,
ne yani bu heryerde mi gösterillir,yani bir mecburiyet var mı?fıkhi ölcülere göre,benimde elim ve yüzüm dısındakiler mahrem , ne yani bende mi resmimi göstereyim...hani üstad diyor ya doğruyu söylemek haktır,ama her doğru her yerde söylenmez..bunun gibi yani..
kaldı ki fıkıh bir had cizmiş,siz demiştiniz fıkhi ölculer sistematiktir diye, caiz demiş farz dememiş ki,gösterilebilir,fakat burda uygun mu?
bu uygun mu derken sunu kastediyorum,şimdi biz her foruma bakışımızda, fotoğrafınızı ister,istemez nazarımıza carpıyor,burada güzellik,cirkinlik mevzubahs değil,namahremsiniz sonuçta...
eğer deseniz;resimle,canlı arasında fark vardır,bende derim ki;
25.sözde resimede dikkat cekilen bir nokta var,erkeklere hitab ediyor,ama bizim de alacagımız bir ders var orda....ve sonu söyle bitiyor 'ölmüş kadınların sûretlerine veyahut sağ kadınların küçük cenazeleri hükmünde olan sûretlerine hevesperverâne bakmak, derinden derine, hissiyât-ı ulviye-i insaniyeyi sarsar, tahrip eder. sakın burda nefsime bir pay cıkarmayın...sadece demek istediğim,bu neticelere sebebiyet verebiliriz...
bak abi sivridililik yapmadım,aynı tarzıbeyanı senden de bekliyorum,kızacaksan hic yorum yazma...

T

Tarihci19

Misafir
yo kızmadım,, ama senin bakışın bi acayip şimdi fıkh diyorki kadının, erkeğin mahrem yerlerini görmesinde beis yok sakınca yok caizdir, şer böyle demiş,, bu gayet açık ve nettirki benim koymuş olduğum resmimin sizler tarafından görülmesi cap caizdir.. bu su gibi şeffaftır herkes tarafından anlaşılabilir. şayet sizin içinizden bir nefsanilik gecse dahi bunun ne bana ne size gunahı yoktur çünkü Allah niyetlere gunah yazmıyor taaaki amele dökülene kadar, gunah sadece amele vardır.. niyete yoktur,, bu da hepimizin bildiği bir fıkhi bilgidir..

şimdi caizdir diye görünmek mi gerek demişsin, ben de yine derimki: üstadın dediği gibi: husn ve cemal görmek ve görülmek ister, bunun nerden kaynaklandığını daha evvel sölemiştim.. Allah u teala sıfatlarını ve esmasını görmek ve göstermek istemiştir,, vs... güzel olan herşeyin kendini gösterme güdüsü vardır bu da fıtridir, örnek: ressam güzel bir tablo yaptığında altına imzasını atar ve sergiler insanlara gösterir.

velhasılkelam: şer en görülmesinde beis yok fetva avama göredir ben de avamdanım. ben fetvaya uyarım, ancak müttaki olsaydım koymazdım o ayrı.. ben müttakiyim ve resmini görmek istemiyorum diyen varsa çıksın bana sölesin..?