Risale-i Nur ile Sadeleştirilmiş arasındaki fark..

Huseyni

Müdavim
Cevap: Orjinal Risale-i Nur ile sadenin arasındaki fark..

Ağabeylerin neden ihanet ve tecavüz ifadelerini kullandıkları, bu farkı gördükten sonra daha net anlaşılıyor..

ASHAB-I BEDR

Well-known member

Bu kitapları okuyanların nasıl bir telezzüz alacaklarını düşünmüşler acaba çok merak ediyorum.O kadar yavan kalıyor ki,Risale-i Nurları hiç okumayan biri olsam ikinci sayfaya bile gelmeden bırakırdım.Yıllarca kalırdı bir köşede...

faris

Well-known member

Bu kitapları okuyanların nasıl bir telezzüz alacaklarını düşünmüşler acaba çok merak ediyorum.O kadar yavan kalıyor ki,Risale-i Nurları hiç okumayan biri olsam ikinci sayfaya bile gelmeden bırakırdım.Yıllarca kalırdı bir köşede...

Ne kadar teslimiyetci ve itaatkar olursak olulalım elimize aldığımızı veya dinlediğimiz birşeyi mutalaka kendimiz istemesek dahi aklımız onu filtrelemektedir. Eğer aklımızın mihengini kur'an ve sünnet dusturunda programlamışsak bu filtreleme fıtri olarak çalışacaktır. Onun için itaat ve teslimiyetimizi şahısa vereceksek bir tek şahıs vardır oda Kainatın Efendisi s.a.v. den başkası olamaz. Bu öyle kuru kuruya olacak işte değildir. Şu anda bu sadeleştirilmiş eserlerin faydalarından bahsedenler veya taraftar olan kardeşlerimizin bir çoğunun sayın Fetullah Gülene muhabbetlerinden ileri geldiği aşikardır. Ancak bu onları daha çok mesul edeceklerini unutmamalılardır. Nitekim toplum ya ferd ferd düzelir yada ferd ferd ifsad olur..

Sayın Fetullah Gülenin eserlerinden birinde şu sözü mevcut Cesur biri çıksada bu işi üstlense diye.. Ancak bu seti kaldırıp önüne açmak bir hizmet değil hezimettir. Bu söze teslim ve itaat edenler bu vebalden ve sorumluluktan kurtulamayacaklardır. Çünkü neticede ortaya çıkan ürün aslına uygun değil sıhhatsiz bir çalışma olduğu herkesce malumdur.

İ'lem Eyyühel-Aziz! Âfâkî malûmat, yani hariçten, uzaklardan alınan malûmat, evham ve vesveselerden hâlî olamıyor. Amma bizzât vicdanî bir şuura mahal olan enfüsî ve dâhilî malûmat ise, evham ve ihtimallerden temizdir. Binaenaleyh merkezden muhite, dâhilden harice bakmak lâzımdır.

Mesnevi-i Nuriye ( 123 )

Huseyni

Müdavim

Burdaki farkları ve bundan sonra yayınlayacağımız farkları göstermemzideki gaye "daha güzel bir sadeleştirme olabilirdi" şeklinde anlaşılmamalıdır. Aksine Müellifinin bile razı olmadığı bir işi yapmakla, böyle bir muvaffakiyetin olamayacağını anlatmaya çalışıyoruz. Ki sadece bir kaç sayfadan çıkan malzemeyi gördük. İnşaallah yakın bir zamanda, Risalelerin sadesi olabilmekten bile çok uzak olan bu kitapların, satır satır bütün hatalarını ortaya koymayı düşünüyoruz. Gayret bizden muvaffakiyet Allahtan..

yozgati

Well-known member

eHL-İ DALALET ŞİMDİ NURLARA DİREKT İLİŞMİYOR.
HOCALARI İSTİĞMAL EDİYOR VE NURLARA BÖYLE TAARRUZ EDİYORLAR.

BİRDE BU SADE-CE-LEŞ TİRME HAREKETİ İSE NURUN TESİRİNİ KIRMAK ADİ BAYAĞI BİR ESER GİBİ GÖSTERMEK İSTEMENİN VE BAŞKA KİTAPLARI NURLARIN ÜZERİNE ÇIKARTMAK ÇALIŞMASININ NETİCESİDİR.

ASHAB-I BEDR

Well-known member

eHL-İ DALALET ŞİMDİ NURLARA DİREKT İLİŞMİYOR.
HOCALARI İSTİĞMAL EDİYOR VE NURLARA BÖYLE TAARRUZ EDİYORLAR.

BİRDE BU SADE-CE-LEŞ TİRME HAREKETİ İSE NURUN TESİRİNİ KIRMAK ADİ BAYAĞI BİR ESER GİBİ GÖSTERMEK İSTEMENİN VE BAŞKA KİTAPLARI NURLARIN ÜZERİNE ÇIKARTMAK ÇALIŞMASININ NETİCESİDİR.

Değerli Kardeşlerim,artık çekinmeyiniz.Zira onlar çekinmiyorlarBu sahte risalelerin üzerlerine koskoca puntuyla Bediüzzaman yazıp insanları kandırmaktan çekinmiyorlar.Biz başka dedikleri kitapların pırlantaları vs.kitaplar olduklarını gayet net biliyoruz.Artık ayan beyan bu hareketin müsebbibi bellidir.

Fakat halen risale-i nurların sahtelerini çıkarmaktan geri adım atmadıkları gibi bilakis daha da hız veriyorlar.Onlar o kitapları okusun.Bununla ilgili bir sıkıntımız yok.Ama Risale-i Nurlar üzerinden yeni bir pazar oluşturmak için böyle bir hürmetsizliğe de kayıtsız kalacak değiliz.Allah onların o planlarını elbet Hakkıyla görür ve layıkını da verir.

Huseyni

Müdavim

Aslı ile, bunların yazdıklarını kıyaslayan elbette aradaki uçurumu net bir şekilde farkeder. Ben anlamıyorum deyip sonradan çıkmaları okuyanlara tavsiyem bir de aslını okuyun ve Risale-i nur'un ruhunuzu nasıl okşadığını farkedin. Tahrifçilerin yazdıklarından eminimki zerre zevk almayacaksınız..Farzedin ki anladınız, manalar kabinize ve ruhunuza tesir etmeyecek. Onları okuyana kadar gidin akademisyenlerin Risalelerdeki bazı konularla ilgili yazdıkları makaleleri okuyun. Tahrifçilerin yaptıkları bunlara bile yetişmekten uzaktır. Artık aslındaki zevki, hoşluğu siz düşünün..

Hem anlamıyorum diye bu kitapları okumakla ne anlaşılabilir ki ? Elinizde orjinal metin yok, asıl cümleyi bilmiyorsunuz ve yazarın tamamen kendi ilmiyle ve kendi yorumuyla yazılmış bir eser. Zaten ruhunuza ve kalbinize hitap etmemesinden, yapılan işin sadece tahrif olduğunu anlıycaksınız..Nasıl anlıycaz derseniz çaresi çok. Sohbetlere gidin, anlamasanız da okuyun, anlamak için araştırın...Daha çok çaresi var..

faris

Well-known member

Burdaki farkları ve bundan sonra yayınlayacağımız farkları göstermemzideki gaye "daha güzel bir sadeleştirme olabilirdi" şeklinde anlaşılmamalıdır. Aksine Müellifinin bile razı olmadığı bir işi yapmakla, böyle bir muvaffakiyetin olamayacağını anlatmaya çalışıyoruz. Ki sadece bir kaç sayfadan çıkan malzemeyi gördük. İnşaallah yakın bir zamanda, Risalelerin sadesi olabilmekten bile çok uzak olan bu kitapların, satır satır bütün hatalarını ortaya koymayı düşünüyoruz. Gayret bizden muvaffakiyet Allahtan..

Daha güzel bir sadeleştirme zati yıllarca yapılıyor. Bugün risale-i eserlerinden süzülen yüzlerce eser bulmak mümkün, hem mesela Sayın Fetullah Gülenin yayınladığı kitapların bütününü ele aldığımızda risale-i nur eserlerinden esinlendiği bir kesinliktir. Eser olarak şerh, izah gibi olması gereken meseleler bu şekildedir. Bunun daha ötesine gitmek dediğiniz gibi tarife değil tahrifata neden olmaktadır. Bununda eğer risale-i nurlar üzerinde ehil sahibi ise ve bilerek yaparsa tahrifat için yapıyordur yok bilmeyerek yapıyorsa hatasını çoktan fark edip dönmesi gerekirdi demekki bilerek yapıyor yok ehil değilse ve halis niyetle yapıyorsa zati ehil olmadığı için parmak karıştırmakla hata edecektir. Nereden bakarsanız bakın başka mana aranamaz bulabilen varsa buyursun..

yozgati

Well-known member

Değerli Kardeşlerim,artık çekinmeyiniz.Zira onlar çekinmiyorlarBu sahte risalelerin üzerlerine koskoca puntuyla Bediüzzaman yazıp insanları kandırmaktan çekinmiyorlar.Biz başka dedikleri kitapların pırlantaları vs.kitaplar olduklarını gayet net biliyoruz.Artık ayan beyan bu hareketin müsebbibi bellidir.

Fakat halen risale-i nurların sahtelerini çıkarmaktan geri adım atmadıkları gibi bilakis daha da hız veriyorlar.Onlar o kitapları okusun.Bununla ilgili bir sıkıntımız yok.Ama Risale-i Nurlar üzerinden yeni bir pazar oluşturmak için böyle bir hürmetsizliğe de kayıtsız kalacak değiliz.Allah onların o planlarını elbet Hakkıyla görür ve layıkını da verir.

EVET KARDEŞİM (bi)pırlanta serisini nurların önüne geçirip nurları unutturmak öne bipırlantaları nazara vermektir. basiretsizlikten başka değildir. yazıklar olsun..yazıklar olsun..yazıklar olsun..yazıklar olsun..yazıklar olsun..

biz ahirzamanın muvazzafı(sadeleştirme taraftarları için yazayım - vazifelisi,görevlisi)nın talebesiyiz Ahmedin Mehmedin değil!

gidin kendi eserlerinizle uğraşın bizim sizlerle uğraşmaya vaktimiz yok! hocanızın şeyhinizin bipırlantasını okuyun. onu sadeleştirin.

Bilerek isteyerek bu işi yapıyorsunuz. bunu rüyalarımızda görüyoruz!

iLK OLARAK Y..A.. YAYINEVİNE KIZIP KAYNAKTAN SU İÇENLER KİTABI SEBEBİYLE RİSALE IŞIK YAYINLARINI KURDUNUZ LUGATLI BASTINIZ, SONRA BAZI KELİMELERİ SİLİP, DEĞİŞTİRİP ŞAHDAMARI BASTINIZ TEPKİ GÖRÜNCE SİLDİĞİNİZ MEKTUBU YENİDEN KOYDUNUZ. ŞİMDİ UKALA VE HAİNLİK YAPIP NURUN DÜŞMANLARINA EL AYAK OLDUNUZ VE SADE(CE)LEŞ-TİRME HAREKETİNE GİRDİNİZ

RİSALE-İ NURUN TALEBESİ Mİ YOKSA RİSALE-İ NURU KISKANAN BİRİSİNİN Mİ MÜRİDİSİN KENDİN SEÇ YOLUNU!

yozgati

Well-known member

aslı ile, bunların yazdıklarını kıyaslayan elbette aradaki uçurumu net bir şekilde farkeder. Ben anlamıyorum deyip sonradan çıkmaları okuyanlara tavsiyem bir de aslını okuyun ve risale-i nur'un ruhunuzu nasıl okşadığını farkedin. Tahrifçilerin yazdıklarından eminimki zerre zevk almayacaksınız..farzedin ki anladınız, manalar kabinize ve ruhunuza tesir etmeyecek. Onları okuyana kadar gidin akademisyenlerin risalelerdeki bazı konularla ilgili yazdıkları makaleleri okuyun. Tahrifçilerin yaptıkları bunlara bile yetişmekten uzaktır. Artık aslındaki zevki, hoşluğu siz düşünün..

Hem anlamıyorum diye bu kitapları okumakla ne anlaşılabilir ki ? Elinizde orjinal metin yok, asıl cümleyi bilmiyorsunuz ve yazarın tamamen kendi ilmiyle ve kendi yorumuyla yazılmış bir eser. Zaten ruhunuza ve kalbinize hitap etmemesinden, yapılan işin sadece tahrif olduğunu anlıycaksınız..nasıl anlıycaz derseniz çaresi çok. Sohbetlere gidin, anlamasanız da okuyun, anlamak için araştırın...daha çok çaresi var..

aleminde risale-i nuru anlamak diye bir dert yok!
dava adamı olmak gibi bir dert yok!
tahkiki iman diye bir dert yok!
hakikat diye bir dert yok!
özde ilim diye bir dert yok!
lafzi ve vitrin olsun gibi bir gaye var!

bize bu olmayanların var olduğu, varın yok olduğu bir gayemz var!

Huseyni

Müdavim

Bu işi devam ettirerek aslında cehaletlerini de katmerliyorlar. İmkanı olan ve bu eserlerden eline geçiren herkesin, bu muvaffakiyetsizliği tek tek ortaya koyması lazım ki fark görülsün. Özellikle bu işi tüm sanal alemde yaygınlaştırmak gerektiğini düşünüyorum. Yaptıkları saçmalık her yerde karşılarına çıkmalı. Bugün olmasa yarın, bu farkı herkes görücek. Bugün anlamasalar yarın anlıyacaklar.