Sanal Hizmet

KaLeM

Active member
Selamun aleykum
Kanalda ve çevremde bazı arkadaşlar sanal hizmete pek sıcak bakmıyorlar.Diyorlar ki gercekte anlatın adamı kurtarın orda sizi oynatan vs çok çeşitli adamlar geliyor ve yaptığınız bana manasız gelıyor ve de sabahlara kadar bılgısayar başında duranlar var dıyorlar
bunlara gore uygun bır açıklama , sanal hizmetin mahiyetini bildiren bir yazı saidnur kanalında ya da forumda var mı yoksa yayınlayın lutfen
şimdilik bu kadar selamun aleykum

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Evet arkadaşım bu konuda cok serzeniler dile geldi velakin ben şahsen O Nebi a.s.v. ümmeti olarak onlar bilmiyorlar diyorum bilselerdi böle demezlerdi diyorum. Salisen bu konuda herseyden önce niyet halis olmalı diyerek Ustad Bediüzzamanın bize müjdesiyle yola cıkdığımızı ve o müjdeye nail olmaya calışdığımızı bildirmek isterim isteriz..

… O cemaat, telsiz âletlerin âhizeleri hükmünde, bütün dünyaya ders işittirmek istemek işareti ve hakikati ise, inşaallah tamamıyla sonra çıkacak. Şimdi efradı birer küçük çekirdek iseler de, ileride tevfik-i İlâhî ile birer şecere-i âliye hükmüne geçerler ve birer telsiz telgrafın merkezi olurlar. …

(Mektubat - Yirmi Sekizinci Mektub)

..."bu pek büyük nimete karşı bir umumî şükür olarak o radyoları herşeyden evvel kelimat-ı tayyibe olan kelâmullahın, başta Kur'ân-ı Hakîm ve hakikatleri ve imanın ve güzel ahlâkların dersleri ve beşerin lüzumlu ve zarurî menfaatlerine dair kelimatları olmalı ki, o nimete şükür olsun. Yoksa nimet böyle şükür görmezse, beşere zararlı düşer."...

(Emirdağ Lahikası)

Evet arkadaşlar Risale-i Nurun şu hakikatlerini dile getirmekle beraber baska hakikatlerinden biride şudur:

.."İştirak-i emval düsturu a'mâl-i uhreviyeye girse, zararsız azîm menfaate medardır. Çünkü bütün emval, o iştirak eden herbir ferdin eline tamamen geçmesinin sırrını taşıyor. Çünkü, nasıl ki dört beş adamdan, iştirak niyetiyle biri gazyağı, biri fitil, biri lâmba, biri şişe, biri kibrit getirip lâmbayı yaktılar. Herbiri tam bir lâmbaya mâlik oluyor. O iştirak edenlerin herbirinin bir duvarda büyük bir aynası varsa, herbirinin noksansız, parçalanmadan, birer lâmba, oda ile beraber aynasına girer. Aynen öyle de, emvâl-i uhreviyede sırr-ı ihlâs ile iştirak ve sırr-ı uhuvvet ile tesanüd ve sırr-ı ittihad ile teşrikü'l-mesâi, o iştirak-i a'mâlden hâsıl olan umum yekûn ve umum nur herbirinin defter-i a'mâline bitamâmihâ gireceği, ehl-i hakikat mâbeyninde meşhud ve vakidir."...

(Lemalar | Yirmi Birinci Lem’a)

İşde Ustad Bediüzzamanın müjdeleri Risale-i Nurun sırlarıyla bizlerinde burada olması gerekdiği inancındayız inşallah o müjdeye nail olanlardan oluruz...

Velakin bugün internet denilen şu sanal alemde milyonlarca insan bulunmakda menfisi ile müsbetiyle..Eğer bugün bizler burada yerimizi almaz isek bu bizim kaybımız olur.. Bir Hadis-i Şerif ile noktalayalm :

" Düşmanınızın silahı ile silahlanınız"..

yunus44

Active member
Kur'ân'a ve imana ait herşey kıymetlidir;
zâhiren ne kadar küçük olursa olsun kıymetçe büyüktür.
Evet, saadet-i ebediyeye yardım eden, küçük değildir.
23.mektup

KaLeM

Active member
Ynt: Sanal Hizmet

Evet abiler ALLAH razı olsun cvp bence mukemmel,
tabi inat edene dağı ters çevirsen nafile ama elden geleni yapıp anlatacağız

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici

KaLeM ' Alıntı:
Evet abiler ALLAH razı olsun cvp bence mukemmel,
tabi inat edene dapğı tes çevirsen nafile ama elden geleni yapıp anlatacağız

inat değilde kanaatimce Ustad Bediüzzamanın mirac meslesinde sölediği yer cok uygun ...

"Erkân-ı imâniyeyi kabul etmeyen dinsiz mülhidlere karşı elbette bizzat ispat edilmez. Çünkü, Allah'ı bilmeyen, peygamberi tanımayan ve melâikeyi kabul etmeyen veya semâvâtın vücudunu inkâr eden adamlara Mi'racdan bahsedilmez. Evvelâ o erkânı ispat etmek lâzım geliyor."(Sözler)

QimiL

New member

hım mubarekler sanal hizmet diyorsunuz bir nevi sanalda tebliğ görevi bir alime sormuşlar hocam musab medineye tek gittiğinde bir çok kişiyi islama kazandırdı tek olduğu halde bugun ise biz avrupada 3 milyon kişiyiz biz neden kazandıramıyoruz hoca demiş tebliğ her kesin işi değildir er kişinin işidir musab medinede yaşadıklarını anlatıyordu öle kazandırıyordu bugun biz kendi nefismizde ne yaşadıkki bizde kazandıralım bugun nette yaşaddığını anlatsan bile karşıda ne kadar etkili olabilirsin güzelliği görmek zor karşıdaki için islamın ilk zamanına bakar isekde ilk emir oku idi ondan sora o emirleri uygula idi daha sora kendi yakın akrabalarına anlat idi bugun cevremizdekileri bu tebliğ görevini yapıyormusunuz evet müslüman bir çoban gibidir hz peygamber sav dediği gibi sürüsüne sahip çıkmalıdır ama evvla yakın çevre ile başlar onlarda bir şey kazanmadıkdan sora bu sanal alemde nasıl bir kazanma olacak anlamış değilim neyse Allah cc yardımcınız olsun

KaLeM

Active member

dostum en yukarıdan okumanı istiyorum senden
(( sanal alemde nasıl bir kazanma olacak anlamış değilim )) diyorsan hala ben bişey demiyorum :X

Nevzatt

Well-known member

Qimil vallah hızına yetişemiyorum :)herşeye bi cavabın var.sölermisin sen ne ediyorsun sanal da hı?sanmıyorum ki öle duruyorsun :)

QimiL

New member
benmi nevzat sanalda onla şunla bunla konuşuyorum biride sensin konuşduğum ne ettiğimi sende görüyorsun neyse hz ömer ra diyorki siz birilerinizi düzeltmek isriyorsanız ilk başda kendinizden başlayınız! geylani ks hz da diyorki siz de biliyorsunuz ki kendi nefisnizin daha çok ıslaha muhtac olduğunu ama yinede başkalarının ıslahı ile meşkul oluyorsun bu neye benzer bilirmisin gözü kör olanın başkasına yol göstermesine! eğer diyorsanız bir şeyler kazandırmaya çalışıyoruz burda yani sanalda yerimizi almışız sanal cevrinize bir bakın kimler var hasan el basri hz gider kahvelerde islami anlatırmış oralarda öğretirmiş............... siz bu amaçınızda kaç islami sohbet olmayan yerde bir gaye gösteriniz çaba gösteriniz sadece belirgin yerde bir sohbet odası orda kopya yapıştırdanmı ibaret amacınız....... kendimizi kandırmyalım hizmet dediğiniz zamanda bakın kaç saatiniz bu pc başında geciyor ve neler yapıyorsunuz islama islam gözüile bakmak bir şey değiştirmez islam gözü ile yaşantımıza bakalım inşalllahurahman

yunus44

Active member
bak kardeş interneti eğer dışlarsak ne olur bilirmisin.
1-gerçek bir hadiseyi görmemezlikten gelmiş oluruz bu hakikatlı birisine göre değil
2-bir zaman biz okullarada böyle yaptık bak önemli mevkilerde kimler var şimdi. yarin internette böyle olmasın sonra
3-yarin internet her eve girince ne yapacaksın. durum öyle gösteriyorki internet her yere girecek.
yanlışsam yanlışsın demen yeterli

QimiL

New member
ben interneti dışlamıyorum inetterde onca saatini sanal hizmet adı altında islami tebliğ yapmış gibi bir hal alanlar için onları yazdım okullara gelince okula gitmeyen islamin emrine ters düştüğü için gitmiyor ve okuldan ziyade mevkidekiler bugun başta olanlar kimlerin başına basıpta oraya çıkıyor okumayanlarınmı okuyanlarında başına basıyor değil mi evde net olması ı= evde tv de var kaç senedir sonuc ? bir abim dedi Allah razı olsun ondan dedi millet kendi nefsine sahip çıkamıyor makineyi bahane olarak gösteriyor :)

KaLeM

Active member
Tamam kardeşim Allah kimin ne amaç ile burada olduğunu neden saatlerce burada oturup gözünü bozup kambur olduğunu elbette bizlerden daha iyi biliyor.Şimdi senin kafanda sanal hizmete karşı bir fikir oluşmuş, ne dersek diyelim değişmeyecek gibi bir hali var bu fikrin.
Ya sanalda hiç hizmet olmasaydı, kimse dini anlatmasa anlatmaya çalışmasa ne olurdu diye düşün, taşın.
Herkes sohbette chatte fuzuli işler peşinde vs, nimetten yararlanmamak yanlış olur bence.