İşaretli-Yorum

Zuhr

Talebe
H. Gökhan KARAÇİVİ
irfanmektebi

Takvim kullanıyor musunuz?

Birçok hatırlatmanın üzerinde olduğu, özenle düzenlenmiş araç gereçlerimizdendir. Reklam olsun diye söylemiyorum İrfan Takvimini kullanıyorum.

Takvimler medeniyetlerin zaman ayraçları, önemli zaman dilimlerinin hatırlatıcısıdırlar.

Çevrenize bir göz atın, kaç çeşit takvime sahip olduğunuzu keşfedeceksiniz?

Kolunuzdaki saatten başlayabilir, yanınızdan hiç ayırmadığınız cep telefonuyla devam edebilirsiniz, ev ve ofis odalarınızın duvarlarında, masanızın üzerinde, bilgisayarınız da, takvimler her yerde.

Miladi ve Hicri takvim yıllarını yarılamışken takvimlerimizin bizler için öneminden söz etmek istiyorum.

İşim Yönetim Danışmanlığı ve Eğitmenlik, benim için “Yeni Yıl” eğitim sezonunun başladığı bu günlerdir.

Bir yıllık hedef ve planlarımı tasarlayıp çalışma programımı ve tedarik etmem gerekenleri, uygulamam gereken programları bu günlerde düşünüp taşınıp takvime bağlıyorum.

İnanıyorum ki; “Allahu Teala’nın kuluna yardımı, niyeti nispetindedir. Kimin niyeti tam olursa, Allahın ona olan yardımı da tam olur. Niyeti ne nispette eksilirse, Allah’ın yardımı da o nispette azalmış olur”.

Bu inançla, çalışma odamın duvarında büyükçe bir yıllık takvim hazırlattım ve tüm programlarımı onun üzerine işaretliyorum. Her yeni gün tablonun tamamına göz atıyor, kaderin tekliflerini dikkate alarak planlarımı yeniden çerçeveliyorum. Bu faaliyetimi dahi seviyorum, takvimim çalışmalarımın ilham kaynaklarından biri oluyor.

Geçen ay ortak çalışmalar yaptığım bir grup öğretmen arkadaşlarımın, yıllık faaliyet planları üzerinde takım olarak kafa yorduklarına şahit olunca pek memnun oldum.

Faal kişiliğin, faal takımın en iyi örneği budur. Faaliyet takvimi sahibi olmak ve takvim üzerinde tasarruf etmek, faal kişilik tarzıdır.

Başkalarının yaptığı takvime bağlı kalarak çalışanlar münfeil kişilerdir. Onlar yapacakları işleri başkalarının hazırlayıp iş emri olarak önlerine bırakmasını beklerler.

Bu ay, işi eğitim olup konusu insan olan irfanlara bir hatırlatma yapmak istiyorum; Evet bu aylar bizim için yeni bir yılın başlangıcıdır. Bu yeni yıl için niyetlerimizin şimdiden belirginleşmiş olması önemlidir. Emellerin (sonuçların) “amel” programına yardımcı olacak irfanlar için birkaç teklifim var;

-Arzu ettiğiniz sonucu tanımlayın, o nedir? Sonucu belirgin sözcüklerle ifade edin, sonuç için kilometre taşlarının yerlerini işaretleyin.

Sonuçları yazmanın en iyi yolu onları sanki elde etmişsiniz gibi yazmaktır, o yüzden onları şimdi yapıyormuşsunuz gibi şimdiki zamanda yazın.

Arzu ettiğinize ulaşmanın etkileri ne olacak? Ne görecek, ne işitecek, ne hissedeceksiniz?

Bu ne zaman gerçekleşecek?

Sonucu olumlu cümleler ile ifade edin.
Eğer istediğiniz sonucu elde edecek olursanız bunun çalıştığınız sistem üzerindeki etkileri ne olacak? Mutlaka yazın.
Eskiler nasıl amel edeceklerini öğrendikleri gibi, nasıl niyet edeceklerini de öğrenirlermiş.
Âlimlerden birisi “Amelden önce, amel için niyeti öğren. Hayrı niyet ettiğin müddetçe, sen, hayır üzeresin” demiş.
Sıradaki ikinci önemli adım, durum kontrolüdür;

-Mevcut durumunuzu kontrol edin, mevcut durumunuz kontrol etmek için kendinize sormak üzere birkaç soru teklifim var:
-İstediğiniz sonuca ulaşamadığınızda ne elde edeceksiniz?
-İstediğiniz sonuca doğru ilerleyebilmek için vazgeçmeniz ya da değiştirmeniz gereken bir şey var mı, nedir?
-İlerlemenizi engelleyebilecek, sizi durdurabilecek başka bir şart var mı?
Mevcut kontrolden sonra sıra iç âlemimizde;

Güçlü bir iç temsil geliştirin: iç âleminizde sonucun tutku halinde temsil edilmesi için hissi tercihlerinizi netleştirin, tutkunuzu zihninizde canlandırın.
Dördüncü önemli adım;

Elde etmek istediğiniz sonucu iyi bir biçimde şekillendirin: Az önce iç temsil ile ifade ettiklerinizi referans alın ve bir yere yazın, sonuçta ne görecek, ne işitecek, ne hissedeceksiniz?, zihninizde canlandırdığınız emelinizin sizde uyandırdığı farkındalığı kaleme alın.
Emellerinizin amel programını öğrenmek, beşinci önemli adım;

Sonucunuza entegre olun: Sonucunuz ile ilgili yolculuğunuzun başına dönün, tüm adımları baştan başlayıp birçok kez sonuna kadar tekrar edin, Sonucunuza ruhen ve bedenen entegre olun.
İnanın “o, gelecek”. Ameller niyetlere göre değil midir?
Niyetsiz amel yorgunluk, İhlâssız niyet ise riyakârlıktır, aman ha!

Kuvveden fiile geçerken başarılı sonuçlar için, zihinsel ve ruhsal disiplin ön şarttır.

Eğitimciler olarak ne istediğimizi öğrendiysek, bu dönemde de Allah bizimledir.

Her sonuç, yeni bir başlangıçtır, daha yolun başındayız.

Sağlıcakla kalın.