Anadolu'da Hür Adam kampanyaları...

topraktoprak

Well-known member
7 Ocakta vizyona girecek olan “Hür Adam” filmin Türkiye genelinde yoğun ilgi gösterildiği öğrenildi.
Birçok ilde gönüllüler tarafından organizeli bir şekilde guruplar oluşturulduğu ve birçok sinemada bazı seansların şimdiden kapatıldığı öğrenildi. Bu tür organizeleri yapan kişilerle görüştük:
SAİD KILIÇ - ÇANKAYA ANKARA
Bu film senelerdir heyecanla özlenen ve beklenen bir filmdi. Böyle bir filmin yapılmasını ve vizyona girmesini çok istiyorduk. E şimdi artık bu hasret bitiyor. Ve biz bu filmi inşallah 7 Ocak’ta izleme imkânı bulacağız. İzlerken bir şenlik havasında izleyelim istedik, bir şölen gibi olsun arzu ettik. Hem filmi izleyelim hem de bu vesile ile bir araya gelelim istedik. Ve birçok aile dostumuzun de isteği üzerine daha önce bu konuda tecrübeli olduğum için bu işi ben üzerime aldım. Ve dediğiniz gibi 9 Ocak’ta akşam saatlerine denk gelecek bir seansı komple biletlerini ayırdık. İnşallah hep birlikte gidip izleyeceğiz.
Filme çok yoğun ilgi var. Bizim semtte Çankaya’da Panora sineması var. Ben sinemanın müdürü ile görüştüğümde bana şunları söyledi. “Bu filme çok fazla ilgi var. Bizim burada çokça salonumuz var. Biz diğer dönemlerde en çok izlenen filmlere bile en fazla 3-4 salon aynı anda tahsis ediyorduk, ama bu filmde talebin fazlalığını göz önüne bulundurarak daha fazla salon tahsis edeceğiz” dedi. Ayrıca, “bu film için garip bir şeyle karşılaştık o da; diğer filmlerde bilet satışlarımız ferdi oluyordu ama bu filmde genellikle guruplar halinde talep oluyor. 50’li 60’lı guruplar halinde gelip bilet alıyorlar.” dedi.
HABİP ARTAN - ŞANLIURFA
Sinema sahipleri ile görüştüm ve bir seansı kapatmak için anlaştık. Şimdi biletleri satmaya bakıyorum. Böyle bir organizeye girişmemin genel olarak dört önemli nedeni var.
1-Arkadaşlarla ailece birlikte bir şenlik havasında gidip filmi seyretmek
2-Toplu halde gidince fiyatta %25 seviyesinde bir indirim sağlamış olduk
3-Bir kısım arkadaşlar bu film sayesinde belki de ilk defa sinemaya gidecekler. Onların yabancılık çekmemelerini sağlamak ve bu sayede filmi izleyenlerin sayısını arttırmaktır.
4-Bu işi Allah rızası için yapıyorum. Bir hizmet olarak düşünüyorum. İnşaallah bir kısım insanların bu film sayesinde hakikatleri görüp öğrenmeleri böylece sağlanmış olur. Ve bize de bir sevap kazandırır.
YUSUF TUNÇ - KARABÜK
Karabük’te gayretli bir çalışma içindeyiz. İnşaallah daha önce gösterime giren filmler içinde birinci sırayı alacak.
Sinema yetkilileri ile görüştüm. Çok büyük bir seyirci akını olacağı kanaatindeler. Biz onları söylediği miktarı iki katına çıkarmayı hedefledik ve onlara da söz verdik. Hem kendileri ile anlaştık talebelere ucuz tarife uygulanacak, biz de sponsor firma arıyoruz. Talebeleri bedavaya götürmek için…
Firma kendisi reklam çalışmaları yapıyor. TV lerde anlatıyorlar. Ama bu yeterli olmuyor. Varoşlarda kalan vatandaş bunlardan haberi olmuyor. Onların da duyması için her tarafa afişler asmamız gerekiyor. Firmadan talep ettik gelince asacağız.
Bu bizim için bir vefa borcudur. Yarın üstadın yanına gittiğimizde bizden soracak “ne yaptınız, bu eserlerin duyurulması için ne tür çalışmalar yaptınız?” diye biz de ona işte bu yaptıklarımızı anlatacağız. Bizden gayret sonuç Allah’a kalmış. Ama dediğim gibi büyük ilgi var.
ALAEDDİN ABİDOĞLU - KÜTAHYA
Üstadın filminin çekilmesi eskiden beri konuşuluyordu biz de duyuyor heyecanlanıyorduk. Çünkü ilk defa böyle bir imkân hâsıl olmuş biz de bu imkândan en üst düzeyde faydalanmak istiyoruz. Biz bu filmi duyurmayı kendimize bir görev kabul ettik. Gayretle çalışıyoruz. Herkes çalışıyor.
70/100 ebadında afişler şehrin her tarafına astık, her sokakta Üstadın resimleri asıldı.
11 bin adet el ilanı dağıttık… Gazetelere ilanlar veriyoruz. Mahalli radyolarda duyurmaya çalışıyoruz. Çok şükür ilgi de çok fazla gerek Kütahya’da olsun gerek Türkiye'de olsun gişe rekorları kıracak…
İRFAN ÖZÇELİK - ANKARA
Keçiören’de arkadaşlarla oturup konuştuk bu güzel faaliyete bizim de katkımız oldun istedik ve 170 kişilik iki salonun ilk seanslarını yani 7 Ocak itibariyle ayırdık. Ayrıca Batıkent’teki arkadaşlara da söyledik onlar da Batıkent’te toplu halde gitmeyi sağlayacaklar.
Biz sinema yetkilileri ile görüştükten sonra iki arkadaş daha geldi ve onlar 500 kişilik yer ayırdılar.
Firma yetkililerinden broşür aldık dükkanlara dağıtıyoruz, asıyorlar. Büyük bir gayretin içindeyiz.
Halkın büyük ilgisi var. Kime teklif ediyorsak hayır diyen çıkmıyor. Müthiş bir alaka var. Hayatında sinemaya gitmemiş insanlar bile bu film için sinemaya gitmiş olacak. Bu vesile ile sinema seyircisi de artmış olacak.
Zaten Üstad ile ilgili bu güne kadar yapılmış her program halktan büyük ilgi görmüştür. Bu film tek başına çok büyük bir olaydır. Bunun ilgi görmemesi mümkün değildir. Bu ilgi artarak devam edecektir.
Risale haber.

topraktoprak

Well-known member
Hür Adam

Hürriyete âşıktı, esaret ona zillet,
Zulme boyun eğmedi, biliyor bunu millet.

Ekmeksiz yaşarım der; Hürriyetsiz ne mümkün,
İnsan hür olmayınca; dünyada her yer sürgün.

Şerîatı müdâfa’a, etmiş tüm benliğinle,
Zâlimler! Mahkûm olun! Rabbin Cehenneminle.

Cephenin gerisinde, kalmadı hiçbir dâim,
Katline fetvâ verdi, küstah İngiliz zâlim.

Reddeyledi Üstadım, Padişah ihsanını,
Kurtarmaktı gâyesi; Doğu’nun insanını.

Sonra büyük fırtına, azîm inkılâb oldu,
Kazanılmış değerler, yer ile yeksan oldu.
Bir günde, cahil oldu, münevver olan millet,
Kahreyledi milleti, bu mimsiz medeniyet.

Üç yüz altın karşılığı, fetvâcı istediler,
Benim Aziz Üstadım, temennâ etmediler.

Haykırdı hakîkati en zâlimin yüzüne;
Parmağını uzatıp; sanki soktu gözüne.

Namaz kılmayan hâin, hâinin hükmü merdûd,
Namazı kılmayandan, beklemez kimse umut.
O Allah’a kul idi, kula kulluk etmedi,
Bir tek menfaat için, hiç el etek öpmedi.

Zulmü alkışlayarak, zâlimi hiç sevmedi,
Çıkartıp sarığını, o ser-pûşu giymedi.

Zulmeden ağalara, çekti zü’l-fikârını,
Kırıverdi onların, katmerli inadını.

Meşrûtiyet fikrini, destekledi ömrünce,
Dindar Cumhuriyeti, alkışladı kendince.

İnsanlar hür olmalı, kulluk; Bir Tek Allah’a,
Biz Kur’ân’ın hükmüyle, kavuşuruz felâha.

Yıllarca bunu dedi; neşreyledi Nurları,
Açıldı kâinatın, derîn, gizli sırları.

Ama tek tip lâikler, hep tepki gösterdiler,
Sen dünyada kaldıkça, rahatsızız dediler.

Zehirlediler O’nu, zindanlara attılar,
Koskoca bir zindanda, yalınız bıraktılar.

Îmân kurtarmak için, koşuyorken Hür Adam,
O’na çelme takmağa, yelteniyor o nâdan.
O’nun hâmîsi Allah, bir halt edemediler,
Allah’ın dostlarını, onlar sevemediler.

Şimdi onlar mâzinin, derin derelerinde,
Üstadın Aziz ismi, dünyanın gündeminde.
Korktular ölüsünden! Dirisinden korktular,
Kabrini talan edip, bir meçhule soktular.
Korunmuyor kanunla, kalplerde yeri vardır,
Zulmeden zâlimlerin, gayyâda yeri dâr’dır.
Talebesiyiz O’nun, umut yüklü yarınlar,
O’nun mesajlarıyla, çınlayacak salonlar.

İnsanlar selâmeti; Nurlarda buluyorlar,
Her Hak dinin mensubu, şâkirdi oluyorlar.
Eyüp OTMAN