Nefsi Yenmek Ve Seytani Düsman Bilmek (Kalplerin Kesfi imam Gazali)

güllügönül

Well-known member
" Gerçekten mide bütün kötü arzuların kaynağıdır. "
Bir de arkadaşlar 1gün açlık, 3 gün açlık gibi bişiler duydum. Oruç diil ama, açlık. Sadece su içiliyormuş ve bazı hastalıklara iyi geliyormuş. Bir bilginiz var mı?

genc_kalem

Okumak,Yaþamaktýr
İbrahim Hakkı hz. lerinin Eserleri üzerine yazılmış bir kitapta , alıntı olarak yazılmış şöyle bir yazı vardı ; " Seyr-i Sülük yolunda az yemek, çok önemlidir hatta mürid günlük 300 gr dan fazla yememelidir. " deniyordu hatırladığım kadarıyla.

Bir de Efendimiz (S.A.V) in bu konuda bir Hadis-i Şerif i vardır" Üç şey kalbi öldürür; çok yemek,çok uyumak, çok konuşmak". Bu konuda denge çok önemli. Nitekim Hz. Ebubekir Efendimiz (S.A.V) gibi sürekli oruç tutmaya çalışmış fakat takat getirememiştir. Efendimiz (S.A.V) bunu duyduğunda "ben Allah katında yerim içerim, Allah beni doyurur" buyurmuştur.

Her şeyde denge olduğu gibi bunda da dengeyi kurabilmek..
Nefis tezkiyesinde az yemek çok önemli bir düsturdur. Nitekim Cenab-ı Hakk ın nefis ile mükalemesinde"Ben kimim , sen kimsin ? diye sorması ancak " Cenab-ı Hakk aç bıraktığında Sen benim rabbimsin demesi de bunu gösterir.

Rabbim bizleri de yaşamın her anında denge düsturu üzerine yaşabilmeyi nasip eylesin... Amin..

Selam ve dua ile..

iyinesil

Well-known member
haklısın sevgili kardeşim,kıllet-i taam, kılleti menam,kılleti kelam der eskiler...yanlız bunları yapacak kişinin seyre niyetli olması ve o yolda kandan irinden deryaları aşacak iradede olması icabeder...günümüz mümini müminlik vasfını kaybetmemek için kendi nefsiyle dış dünyayla verdiği mücahede ve mücadelede başarılı olması için ise;
midesinin dolu olması yani ekonomik olarak güçlü olması gerekir.
kalbinin dolu olması yani rabbden başkası oraya taht kurmaması gerekir
beynin dolu olması yani funun-u müsbete ile mücehhez olması gerekir vesselam...