Dikkat Et!!!Kayıttasın

Livza

Well-known member
Cevap: Dikkat Et!!!Kayıttasın..

sana kitap indiriliyor okumasini bilmiyorsun...

Sana kitap indiriliyor mealini okumuyorsun.....

Sana kitap indiriliyor içinde ne yazdiğindan haberin yok...

Sana kitap indiriliyor hayatina uygulamiyorsun......

Sana kur'an indiriliyor kur'an ahlakiyla ahlaklanmiyorsun......

Peki sen ne işe yariyorsun....

Bu dünyaya şehvetin peşinden koşmak için mi gönderildin..

Yoksa ömrünü tuvalet ile iş arasinda geçirmek için mi

yoksa çarşi pazar kime güzel görüneyim

veyahut aldiğin son model arabanla birilerine hava atmak için mi?

Sen bu dünyaya mal mülk biriktirmek için mi ömrünü bir ev almak için mi yada

aşk meşk peşinden koşmak için mi gönderildiğini saniyorsun?

Sana,peygamber gönderiliyor,peygamberin çektiği çilelerden,eziyetlerden,

sana verdiği değerden haberin yok.....:(:(:(

Ali Said

Well-known member
HAFAZA MELEKLERİ

İyi ve kötü her yapılanı gözetip hıfz etmek ve korumakla görevli melekler Hafaza ve hâfızîn, hâfız kelimesinin çoğuludur
Gözetlemeye memur melekler insandan hiç ayrılmaksızın her an onu murakabe etmekte ve her hareketini yazmaktadırlar Bütünüyle bu işin nasıl olduğunu da bilemediğimiz gibi keyfiyetini bilmekle de mükellef değiliz
"Muhakkak sizin üzerinizde hafız (gözetleyici) melekler var Kiram (değerli) kâtipler var Her ne yaparsanız bilirler" (el-İnfitâr, 82/ 10, 11, 12)
"Hafızın" gözetleyici, amelleri ezberleyen, muhafaza eden ve koruyan anlamında tefsîr edilmiştir Âyette hafaza melekleri "kirâmen" değerli, şerefli sıfatlarıyla anılmıştır Melekler Allah katında şerefli ve değerlidirler (Taberî, Tefsîr, XXX, 8 Bu suretle kalplerde o şerefli meleklerin yanında utanma ve toparlanma hissi uyarılmak istenmiştir Zira insanoğlu yüksek mevkide bulunanların huzurunda söz, hareket ve davranış bakımından bir hata yapmamak hususunda son derece dikkatli ve itinalı hareket eder "Kirâmen" vasfıyla anlatılan meleklerin her an ve her durumda kendilerini gözetlediğini bilen kimselerde huy ve davranışlarını dikkatle ve güzel bir şekilde yapmalarıdır
Yaptığınız bütün işler melekler tarafından muhafaza edilmektedir
"Yaptığınız bütün hileleri meleklerimiz kaydediyor" (Yûnus, 10/21)
"İnsanın arkasında ve önünde, Allah'ın emriyle onu koruyan ve yaptıklarınızı kaydeden melekler vardır" (er-Ra'd, 13/11)
Rasûlullah (sas) hafaza meleklerinin vazifelerini anlattığı bir hadiste şöyle buyurur: "Bir müslüman bir rahatsızlığa düşünce Allah onu koruyan hafaza meleklerine şöyle emreder: " Kulumun her gün ve gecede yaptığı iyiliklerin sevabını ona bu hastalık müddetince yazın" (Dârimî, Rikâk, 56)
Gece melekleri ile gündüz melekleri sabah ve ikindi namazlarında bir araya gelirler Allah bu meleklere "kullarım ne yapıyorlar?" diye sorar Melekler; "Onlara vardığımızda namaz kılıyorlardı, ayrıldığımızda da namaz kılıyorlardı" derler (Buhârî, Ezân, 31, Mevâkit, 16, Nesâî, Salât, 21)
İnsanın sağ ve sol omuzlarında bulunan hafaza melekleri insanın günah ve sevaplarını kaydederler Bu melekler insandan cima, helâ ve gusül anında bu haller bitinceye kadar ayrılırlar Hz Peygamber (sas) "Sizden hela ve cima hali hariç ayrılmayan Kirâmen Kâtibin'e saygı gösterin İçinizden biri banyo yaptığında bir bez parçası ile avret mahallini örtsün" Hz Ali (ra) da şöyle buyuru: "Avret mahalli açık olduğu melek kişiye yaklaşmaz" "Örtüsüz hamama girilince iki meleği kişiye lanet eder" (Kurtubî, el-Câ'm'î !i-Ahkâmi'l Kur'ân, XIX, 248)
Âlimler helâ ve cimâ halinde hafaza melekleri bulunmadığından dolayı, konuşmayı câiz görmemişlerdir
Bazı âlimler kâfirlerin hafaza meleklerinin olmayacağını, çünkü onların durumunun belli olduğunu, amellerin yalnızca kötülük olduğunu, sağlarında bulunan meleklerin mü'min olmadıklarından hayır yapamayacağını ileri sürmüşlerdir Nitekim Allahu Teâlâ şöyle buyurur: "Mü'minler alemetlerinden tanınırlar" (er-Rahman, 55/41)
Ancak genel olarak İslâm âlimleri kâfirlerin de hafaza meleklerinin olduğunu kabul etmişlerdir Allah Teâlâ: "Kitabı solundan verilene gelince" (el-Hâkka, 69/25) "Kitabı arkasından verilene gelince" (el-İnşikâk, 84/10) buyurmuştur Bu âyetler kâfirlerin kitaplarında hafaza melekleri tarafından yazıldığını gösterir Sağda bulunup hayır yazan melekler de kendisi bir şey yazmasa da solda bulunan meleğe kâfirlerin kötülüklerini yazarken şâhitlik yapar (Kurtubî, age, XIX, 248)
Hz Peygamber (sas): "Allahu Teâla şöyle buyurmuştur: "Kulum bir günah işlemeye karar verirse onun cezasını yazmayın Şayet o kötülüğü işlerse ona bir günah yazın Bir iyilik yapmaya karar verirse yapmasa bile ona bir iyilik yazın Yaparsa on iyilik yazın " der (Müslim, İmân, 203)
Bu kudsî hadiste bildirilen karar vermek duygularla ilgili bir özellik olduğu için bunu hafaza melekleri nasıl tespit ederler meselesi tartışılmıştır Bu husus Şüfyan es-Sevrî'ye sorulunca şöyle cevaplandırmıştır: "Kul iyiliğe karar verince ondan bir misk kokusu yükselir Kötülüğe karar verince de leş kokusu yükselir Bunu melekler duyar ve yazarlar" (Kurtubî, age, XIX, 24 Nitekim âyet-i kerime de şöyle buyurulmuştur "Hatırla ki (insanın) sağındo ve solunda oturan, yaptıklarını tespit eden iki melek vardır İnsan bir söz söylemeye dursun, mutlak onun yanında (hayır ve şerrini) görüp gözetlemeye hazır bir (melek) vardır" (Kâf, 50/17, 1
Hafaza melekleri, sağ ve sol tarafta bulunan melekler Allah katında değerli, şereflidir Kul helâ, cimâ', banyo gibi avret mahallerinin açılmasına sebep olacak hallerde olunca bu melekler geçici olarak ayrılır
Zübeyr TEKKEŞİN

Livza

Well-known member
bugungunah018341wq8.gif

Son düzenleme:

nimet06

Well-known member
ALLAH(CC) yüzbinkere razı olsun senden Livza kardeş.Tabiki dediklerinin bir kısmını yapıyorum ama yeterli değil.İnanki bu mesajın beni iyice kendime getirdi.zaten çevremdeki çoğu insanları görüyorum da onlar adına üzülüyorum bazen oluyor içimden ağlamak geliyor ama nafile.Her insan kendi amelinden sorumlu sonuçta.sen doğru yoldan gidiyorsun ama sanki sana uzaydan gelmiş gibi bakıyorla yaşadığım şehir öyle bir şehir.
Şahsım adına sana teşekkürler.

selam ve dua ile.

Livza

Well-known member
[FONT=&quot]

Dur bir dakika![/FONT]

[FONT=&quot]Her halini bilen var…![/FONT]
[FONT=&quot]Gönlüne , gözüne ,sözüne [/FONT][FONT=&quot]in[/FONT]ş[FONT=&quot]irah[/FONT][FONT=&quot] veren bir [/FONT][FONT=&quot]Dost[/FONT][FONT=&quot] var..![/FONT]
[FONT=&quot]Bunalma![/FONT]
[FONT=&quot]Daralma![/FONT]
[FONT=&quot]O[/FONT][FONT=&quot]’na dayan![/FONT]
[FONT=&quot]Huzurlan..!

'' DuA-DuA-DuA ''

[/FONT]
[FONT=&quot](Gülce)[/FONT]

Livza

Well-known member

[FONT=&quot]Bil ki [/FONT][FONT=&quot]hiçbir gece ebedi de[/FONT]ğ[FONT=&quot]il[/FONT][FONT=&quot] ; her karanlı[/FONT]
ğ[FONT=&quot]ın sonunda bir [/FONT][FONT=&quot]fecir [/FONT][FONT=&quot]saklı. [/FONT]

ş[FONT=&quot]imdi sus gönlüm . [/FONT][FONT=&quot]Sus ve teslim ol[/FONT][FONT=&quot] . Fani umutlarla tükenmekten vazgeç . Dünya buna de[/FONT]ğ[FONT=&quot]meyecek kadar kısa .[/FONT]

[FONT=&quot]Unutma ey gönül , burası dünya ..[/FONT]

[FONT=&quot] Sefası da fani , cefası da ... [/FONT]

[FONT=&quot]Öyleyse nankör olmaktan kork ve ey gönlüm , [/FONT][FONT=&quot]geçici elemlere ve imtihanlara sabret . [/FONT]

[FONT=&quot]Bilirim bu dünya bir imtihan yurdu , bir zindan . Ama duvarlarında daima [/FONT][FONT=&quot]ümide[/FONT][FONT=&quot] , [/FONT][FONT=&quot]kurtulu[/FONT]
ş[FONT=&quot]a[/FONT][FONT=&quot] ,[/FONT][FONT=&quot]selamete[/FONT][FONT=&quot] açık [/FONT][FONT=&quot]iman[/FONT][FONT=&quot] ve [/FONT][FONT=&quot]ümit[/FONT][FONT=&quot] pencereleri var . Bu pencerelerden mesut gelece[/FONT]ğ[FONT=&quot]ini gör.[/FONT]

[FONT=&quot]Ne olur, gözlerin ya[/FONT]
ş[FONT=&quot]arsa da, dilin ancak [/FONT][FONT=&quot]Rabbi’nin razı oldu[/FONT]ğ[FONT=&quot]u söz söylesin...[/FONT]
Alıntı

Livza

Well-known member
[FONT=&quot] [/FONT]

[FONT=&quot]Dayan be Yüreğim…[/FONT]
[FONT=&quot]Dayan be kalbim…

[/FONT]
[FONT=&quot]Sabra alış ; şükre çalış.

[/FONT]
[FONT=&quot]‘[/FONT][FONT=&quot]Allah[/FONT][FONT=&quot]’’ de![/FONT]
[FONT=&quot]Her yokuşun bir inişi ; her inişin bir çıkışı var.[/FONT]
[FONT=&quot]Karanlığın saltanatı çok sürmez…[/FONT]
[FONT=&quot]Geceden sonra SabaH ; kıştan sonra BahaR var…[/FONT]

Livza

Well-known member
[FONT=&quot]

Madem [/FONT]
[FONT=&quot]Allah[/FONT][FONT=&quot] var ve rahmeti her şeyi[/FONT]

[FONT=&quot]kuşatmıştır[/FONT]
[FONT=&quot]ve her şey [/FONT][FONT=&quot]O[/FONT][FONT=&quot]’nun hükmü ve tasarrufu altındadır,[/FONT]
[FONT=&quot]o halde mü’minin dünyasında ;[/FONT]
[FONT=&quot]keder, üzüntü, karanlık, ümitsizlik olmamalıdır...![/FONT]

[FONT=&quot]unutmayın ;[/FONT]
[FONT=&quot]ya ÜMİTSİZSİNİZ...![/FONT]
[FONT=&quot]ya ÜMİT SİZSİNİZ!...

[/FONT]
[FONT=comic sans ms,sans-serif]

[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Hiç bir şey görüldüğü gibi değil. Fırtınalı kışın arkasındadır bahar.Tırtılda gizlenir o güzelim kelebek. Çile ve ızdırapla gelir insana gerçek huzur. Ve asla ümitsizlik yoktur. Rüzgar kış geceleri şiddetle uğuldarken, ' filizleneceğim ' diye ürperir küçük bir tohum. Ve ondan duasına cevap gelir, bir gün kocaman ağaç olur o küçücük tohum. Küçücük bir tohum bile Allah'ın rahmetinden ümitle nasibini alırken, kuşlar ümitle ve tevekkülle her sabah rızıklarını aramak için yola çıkarken, insanda ümidin peşine düşmeli, izini sürmeli. En küçük ihtiyacını dahi rahmeti bol olan Rabbinden istemelidir.

[/FONT]
[FONT=&quot]iNSANA YAKIŞAN ÜMİTLİ OLMAKTIR!!...[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

Livza

Well-known member
Fotoğrafımız Çekiliyor

Kim bilir kaç

kere o karede yoktum ve dünya hayatımın kaç karesinde orada bulunamamıştım. Bunca yıldır ‘gerçek fotoğrafın’ ne anlama geldiğini öğrenmeden yaşamışım.

Hamd olsun artık biliyorum. Bir derste güzel bir abla; “ezan okunup namaza durduğumuzda ‘fotoğraflarımız çekilip Allah’a (cc) gönderiliyor” dedi. Bu anlam yüklü kelimeye bayıldım. Burada bir sır vardır. (Allah (cc) Basir’dir. Her şeyi sebepsiz ve aracısız görür. )

Fakat bu fotoğraf bahsi öyle güzel ve öyle teşvik edici bir durum ki o kareye girmek için çırpınmamak elde değil. Hepimizin evlerinde albüm ve bilgisayarlarında yüzlerce fotoğraf vardır. Ve hepsinin de bir anısı. O karelere giren insanları o fotoğraflara baktıkça zamanla anarız. Veya evimize bir misafir gelse albümlerimizi çıkarır, gösterir ve anlatırız.

Peki, Allah’a (cc) gönderilen fotoğraflardan haberdar mıyız? Kim bilir Rabbimin ne kadar hoşuna gidiyordur. O’nun (cc) için namaza durmuş gönlü, O’nu (cc) zikreden dili ve O’nu (cc) düşünen akılı görmek Allah’ın (cc) ne kadar hoşuna gidiyordur.

Namazda kalbime gelen huzuru daha iyi anlıyorum şimdi. Allah’ın (cc) kuluna mukabele etmesinin muhteşemliğini daha farklı görüyor kalbim.

Evimize bir misafir geleceği zaman yapmadığımız hazırlık kalmaz. Elimiz ayağımıza dolaşır. Öyleyse âlemleri Yaratan ve Ganiyy olan Allah (cc) kuluna namazda nimetlerini ikram etmez mi hiç? Kulunun kalbine inşirah vermez mi? Namazda aczini, kusurunu, günahını, fakrını gören ve utancından ağlayan bir kulu Allah (cc) tek bırakır mı hiç? Şefkati daima üstün gelen Allah (cc), o akan gözyaşlarını silmez mi hiç?

Ayıplarını örtüp, o kulu tertemiz olarak yetiştirmez mi hiç? (Elbette yetiştirir, güzelleştirir, o kulunu korur ve muhafaza eder.)

Bunların ardından fotoğraf çekilmek için namaza koşuyoruz dört yaşındaki yeğenim ile. Tek seccade üzerinde yeğenim ile aynı kareye girmeye çalışıyoruz.

Vakit yatsıya gelince yeğenime; “koş fotoğraf çekileceğiz” diyorum. Çocukluk işte; “bu sefer ben çektirmeyeceğim” diyor. “Olur mu öyle!” deyip “Fotoğraflarımız Allah’a gidiyor” cümlesini ekliyorum. Âlem çocuk. Seccadeye yattı-uzandı. Gülmeye ve o masumluğu görmeye değer kelimeler döküldü dudaklarından inci misali; “bu sefer benim fotoğrafım böyle çekilsin” dedi. Şaşkınlık, sevinç ve hayranlıkla o tabloya baktım. Şükürler olsun ki yatar halde olsa bile birlikte fotoğrafımız çekilmiştir inşallah dedim. Bir sonraki gün eve geldim ve yeğenim ile kucaklaştık. Söylediği şu cümle; “ ben bugün namaz kıldım ama tek fotoğraf çekildim” dedi.

Yakinen anladım ki: ‘Bizler öğrendiklerimiz kadar yaşama arzusu içine girebiliyoruz. Küçükler bizlere bakarak yaşama eğilimindeler. Bundan dolayı sağlıklı bir hayat için daha çok öğrenip, daha çok öğrendiklerimizi yaşama gayretinde olmalıyız.’

O zaman "Hayy" deyin kardeşlerim birlikte fotoğraf çekilmeye…

‘Safları sık tutun Allah’ın (cc) rahmeti üzerinize olsun.' amin. amin. amin.

Yazar:Nur KABADAYI