Fatih Kısaparmak çaldı, Vali Harput söyledi

HaberRss

Haber Robotu
100201.jpg
Çin’de Türkiye Kültür Yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen kültür ve yemek festivali renkli geçen 3 günün ardından sona erdi. Çinlilerin yoğun ilgi gösterdiği festival boyunca hat, ebru, çini gibi el sanatlarımız, halk oyunlarımız ve yöresel yemeklerimiz tanıtıldı. Fatih Kısaparmak ve klarnet ustası Serkan Çağrı, Çinlileri müzik ziyafetiyle mest etti.Çin’in Şanghay şehrinde 3 gün süren ve yoğun ilgiyle karşılanan ‘Turkuaz Türk Kültürü ve Yemekleri Festivali’ Fatih Kısaparmak’ın konseriyle muhteşem bir final yaptı. Kısaparmak, bir ara sahneye Merkez Valisi Şahabettin Harput’u davet etti. Vali Harput, ‘Ham meyvayı, kopardılar dalından’ isimli türküyü seslendirirken, Kısaparmak kendisine sazıyla eşlik etti. Harput, izleyiciden gelen yoğun isteğe rağmen, “Ben işi ustasına bırakayım.” diyerek sahneden indi. Bugüne kadar 5 kıtada konserler verdiğini hatırlatan Kısaparmak ise, “Dünyanın en büyük kültür kentlerinde sahne aldım. Ama yıldızı hızla parlayan Çin’den çok etkilendim. Hatta Şanghay’da dostluğumuzu geliştirmesi umuduyla beste yaptım. Bu dev ülkeyle ilişkilerimizi geliştirmek, hepimizin sorumluluğu. Kültürel yakınlığımız, her alandaki ilişkilerin güçlenmesine ortam oluşturabilir. Tarih tekerrür ediyor ve güneş yine doğudan doğuyor. Bu treni kaçırmayalım.” dedi.Festivalin son günü Şanghay hükümeti, ülkeyi etkisi altına alan tayfun ve sağanak yağış nedeniyle halkın dışarı çıkmaması için kırmızı alarm verdi. Ancak, Çinliler saatlerce trafikte beklemelerine rağmen festival alanına geldiler. Sema ayini, mehter takımı ve halk oyunlarını izleyen Çinliler, finali ise Türk halk müziğinin ünlü sesi Fatih Kısaparmak ile yaptı. Birbirinden güzel türkülerini seslendiren ünlü sanatçı bir ara sahnenin yanına gelen dünyanın en uzun adamı Mardinli Sultan Kösen’i alnından öptü. Yapılan çekilişte iki Çinli Bursa’da 1 haftalık tatil bileti kazandı. Tatil kazanan Huang Lidan, Türk kültürünü tanıma fırsatı yakaladığı için çok mutlu olduğunu dile getirdi. Öte yandan festivale gelen Çinli misafirler, salondan ayrılırken anı defterine görüşlerini yazdı. Deftere, festival vesilesiyle ilk defa Türk insanını, kültürünü ve yemeklerini görme imkanına sahip olduklarını yazan Çinliler, aynı festivalin yılda iki kere yapılması gerektiğini belirterek, “Çin-Türkiye dostluğu çok yaşa!’’ yorumunu yaptı. Festival, Çin medyasında yankı buldu. Devlet televizyonu CCTV, Çin Komünist Partisi’nin en büyük yayın organı Halkın Günlüğü gazetesi, resmi Xinhua haber ajansı ile Şanghay ve diğer birçok haber sitesi, festival ve Sultan Kösen’e geniş yer verdi. Haberlerde, festivalin iki ülke halklarının birbirlerini tanımasına büyük katkı yaptığına değinildi.

Devami...