Sarıgül'den Baydemir'e taziye ziyareti

HaberRss

Haber Robotu
sarigul.jpg
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, önceki gün annesi Azize Baydemir'i kaybeden Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e taziye ziyaretinde bulundu.Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in vefat eden annesi Azize Baydemir'in taziyesine katılarak başsağlığı ziyaretinde bulunan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Osman Baydemir'in acısını paylaşmak için geldiğini söyledi. Taziyenin kurulduğu Hevadanlılar Yasevi'ne, Cumhuriyet Halk Parti İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın ve beraberindeki heyetle gelen Sarıgül'ü, Baydemir kapıda sarılarak karşıladı. Baydemir, Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanında arandığını ifade ederek, "Acılar paylaşıldıkça azalır, sevinçler de paylaşıldıkça çoğalır. Bugün taziyenin ikinci gündür. Türkiye'nin doğusundan, batısına, Ortadoğu'nun tüm coğrafyasından, Avrupa'dan sizin gibi kardeşlerimiz, sağ olsunlar acımızı paylaşarak, yükümüzü hafiflettiler" dedi.Taziye için kendisini arayanların kendisini duygulandırdığını söyleyen Baydemir, konuşmasında annesini bir duasını anlatarak, şunları söyledi:"Annemin en büyük duası, Allah'ım, sen hiçbir anneye ve babaya evlat acısını yaşatma. Öyle günler gelsin ki, artık anneler, babalar evlatlarını defnetmesinler, evlatlar anne ve babalarını defnetsinler idi. İnşallah bu coğrafyada, Türkü, Kürdü, Arabı, Alevisi, dindarı, Hıristiyan'ı hepsinin bir arada kardeşçe yaşayacağı günlerde olur. Sağ olsunlar, Sayın Cumhurbaşkanı'ndan, bakanlara, belediye başkanlarımıza, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan, Zübeyir Aydar'dan, Remzi Kartal'a, Kürt Bölgesel Hükümeti Başkanı'na kadar tüm siyasiler ve halk taziyemizi paylaştılar. Beni duygulandıran en önemli anlardan bir tanesi de cep telefonum çalındığında, ben Adana'dan, Trabzon'dan arıyorum, lütfen taziyemi kabul edin diyorlardı. Bu acımızı hafifletti. Bu coğrafyada yaşayan bütün insanları ortak tasa ve ortak sevinçte buluşturabileceğimiz umudum bir kez daha arttı.""BAYDEMİR'İN ANNESİ BENİM ANNEM"Baydemir'in konuşmasından sonra söz alan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Baydemir'in annesi kendi annesi olarak gördüğünü ifade etti. Osman Baydemir, kardeşlik, barış, güzellikler için çok önemli bir isim olduğunu anlatan Sarıgül, "Onun annesi, bizim annemizdir. Annemiz, hakka yürüdü. Allah'ım taksiratını affetsin, mekanını cennet eylesin. Bütün arzu ve dileğim, dünyanın her noktasında silahlar gitmeli ve mutlaka barış gelmeli. Barışa hepimizin ihtiyacı var. Dünyanın hiçbir yerinde artık annelerin ağlamaması lazım. Barışın gelmesi lazım, bunun için senin paketim, benim paketim gibi tartışmalar olmaz. Demokratikleşme paketi yarın açıklanacak, umuyorum bütün coğrafyanın, ulusun mutlu olacağı güzel açıklamalar yapılır. Herkes barış ve hoşgörü içerisinde yaşar. Herkes kendi inancı, geleneğini, töresini, kültürünü, dilini özgür bir şekilde yaşamalı. Hepimizin arzusu budur. Demokrasi, barışa inanan hiç kimse, çözümün silahla olmadığını, çözümün barıştan yana olduğunu herkes bilmeli. Ülkesini yönetenler, yönettiği toplumla barış ve kardeşlik içerisinde yaşamalıdır. Ülkesini yöneten yöneticiler, kendi halklarıyla barış içerisinde yaşamazsa, o zaman demokrasi gelmez. Diyarbakır'da bu taziye de en büyük arzum, silahlar gitmeli, barış gelmeli, barışı da herkes istemelidir. Ben demokrasi, barış ve özgürlükler için yol aldım" diye konuştu."KOLTUKLAR BANA GÜÇ VERMEZ"Bir basın mensubunun CHP'ye geçme konusundaki soruya yanıt veren Sarıgül, koltukların kendisine güç vermediğini ve mevki makam peşinde olmadığını kaydederek, "Yurttaşlarım bana hizmeti nerede verirse, ben o hizmeti yapmaktan yanayım. Hayatım boyunca hiçbir zaman bireysel çıkar peşinde olmadım. Her zaman toplumsal çıkarın peşinde oldum. Koltuklar bana güç vermez. Bana gücü, önce Allah'ım, sonra yurttaşlarım taktir duygusu verir. Ben bir hizmet erbabıyım, hayatım boyunca kibirlenmedim. Hep mütevazi olmaya özen gösterdim. Koltuklar kesinlikle bana güç vermez. Ben hizmet adamıyım. Hizmeti yurttaşlarım bana nerede verirse, hiçbir parti ayrımı yapmam, bana gelen yurttaşlarımıza, hangi siyasi partiye mensupsun sormam. Önümüzdeki günlerde bakalım, her şey hayırlısı olur. Her şey bir alın yazısı, nasip kısmet" ifadelerini kullandı.Sarıgül ve heyetinin taziye ziyaretleri esnasında Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan da Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'e taziye ziyaretinde bulunmak üzere taziye evine geldi.

Devami...