Turist cinayetinde savcıdan özür

HaberRss

Haber Robotu
06-japon.jpg
Göremede Japon turist Mai Kurkihara’nın öldürülmesi ve Hoshie Teramatsu’nun yaralanmasıyla ilgili soruşturmada, gerçek failin bulunması ve ilk gözaltına alınan M.V.D. isimli şahsın suçsuz olduğunun ortaya çıkması bazı eleştirileri de beraberinde getirdi.Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler, dün Türk ve Japon gazetecilere yaptığı açıklamada söz konusu eleştirilere cevap verdi. Yanlışlık yaptıklarını ama yanlıştan da döndüklerini ifade eden başsavcı, M.V.D.’nin olaydan sonra tutuklanmasında, F.U.’yla (suçunu itiraf eden zanlı) araçlarının benzerliği ve aracından bıçak çıkması gibi delillerin etkili olduğunu belirtti. Hoshie Teramatsu’nun teşhisinin de M.V.D.’nin tutuklanmasında önemli rol oynadığını kaydeden Güler, daha sonraki süreci şöyle aktardı: “Şüpheli M.V.D.’nin tutuklanması sonrasında aynı gece polis tarafından yapılan istihbari çalışmalar sonucu eylemin failinin Ürgüp ilçesinde oturan tutuklu şüpheli ile akrabalık ilişkisi olduğu tespit edilen F.U. olabileceği bilgisine ulaştık. F.U.’nun evinde yapılan aramalarda Japon turistlere ait eşyalar bulundu. F.U. da yaptığı eylemleri tevilli olarak kabul etti. M.V.D. ve F.U., Hoshie Teramatsu’nun tedavi gördüğü hastaneye birlikte götürülerek yüzleştirildi. Teramatsu, bu sefer F.U.’yu kesin olarak teşhis etti. Bunun üzerine M.V.D. re’sen tahliye edildi.”‘Hayatım tehlikeye girdi’Saldırıyla ilgili önce tutuklanıp, daha sonra serbest bırakılan 27 yaşındaki M.V.D. ise “İşimden bile oldum. Hayati tehlikem var. Adaletten özür bekliyorum.’’ dedi. Suçsuz olduğunu en başından beri söylediğini ancak kendini cezaevinde bulduğunu belirten D., yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Bir tane kırmızı otomobilimiz olduğu için beni suçlu durumuna düşürdüler. Teşhise beni tek başıma götürdüler. Birden yaralı turistle yüzleştik. Kadının sadece mimik hareketi vardı. Sonra da kelepçeyi koluma taktılar.”Zanlı, olay günü kız istemeye gitmişSaldırının faili olarak tutuklanıp cezaevine gönderilen F.U. ile ilgili olarak da dün dikkat çekici bir iddia gündeme geldi. Buna göre bir baraj şantiyesinde iş makinelerinin tamir ve bakımı işinde çalışan F.U., olayın ardından ailesi ile birlikte kız istemeye gitti. İsminin açıklanmasını istemeyen bir yakını, “İyi bir maaş alıyor, evlenmek için sürekli para biriktiriyordu. Hatta o akşam Çat beldesine kız istemeye gitti. O gün istediği kızı çalıştığı işyerinde görmek için Göreme’ye gitmiş.” dedi.

Devami...