Hasan Arat: Türkiye çok değişti ve çok önemli hamleler yaptı

HaberRss

Haber Robotu
zamanlogo.jpg
İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Hasan Arat, Türkiye'nin çok değiştiğini ve çok önemli hamleler yaptığını söyledi.Arjantin'in Başkenti Bounes Aires'te basın mensuplarının sorularını cevaplayan Hasan Arat, 7 Eylül'de belirlenecek 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları şehrinin olması için çalıştıklarını ve Türkiye'den büyük destek gördüklerini söyledi. Bu süreçte kazanılan değerlere de dikkat çeken Hasan Arat, 'Gençlerin olimpiyat temasında ön sırada yer alması neyi ifade ediyor?' sorusunu cevaplarken de şunları söyledi:"Bizim ülkemizin geleceği gençlerin elinde. Burada hükümetimiz, adaylık komitesi ve tüm çalışma arkadaşlarımız birlikte karar verdik. Son yapılacak sunumda salonda ilk beş sırayı gençlerimiz alacak. Bugün o salonda olmak isteyen yüzlerce insan var. Ülkemizin o beş sırayı gençlere vermesi çok anlamlı. Bu uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından dikkatle değerlendirilecektir."Bugün aralarında bulunan gençlerin hiç birinin profesyonel olmadığını da belirten Hasan Arat, "Onların hiçbirisi şuanda profesyonel değiller. Onlar Türkiye'nin gelecekteki önemli liderleri olacaklar. Ben gençliğimizle her zaman gurur duyduğumuzu söyledim. Eğitimli, kültürlü ve iyi bir gençliğe sahibiz. Avrupa'nın en genç nüfusuna sahibiz. Ben Türkiye'nin gençliğe vermiş olduğu önemin burada dünya platformunda ortaya çıkmasını çok önemli bir haber niteliği olduğuna inanıyorum." diyerek, şunları söyledi:"Türkiye çok değişti ve çok önemli hamleler yaptı. Türkiye'de bulunurken bunu farketmiyorsunuz ancak yurtdışına çıktığınızda Türkiye'deki değişimin önemini anlıyorsunuz. Türkiye çok değişti. Bu adaylığın yeni bir adaylık olduğunu düşünmemiz lazım. Türkiye'de son 10 yılda çok önemli spor organizasyonları yapıldı. Çok önemli tecrübeler edindik. Bu tecrübeleri artık olimpiyat düzeyine taşımanın Türkiye'nin en önemli değerlerinden biri olacağını düşünüyorum."Hasan Arat, çalışmaların çok iyi gittiğini, Bounes Aires'te Türkiye adına oluşturulan değerlerin paha biçilmez olduğunu da belirterek, "Benim için şu çok önemli. Buradaki adaylığımız, burada Türkiye'nin yarattığı değer, emekleriyle bizi buraya getirdiği için ben özelliklle halkımıza şükranlarımı sunuyorum." dedi. Hasan Arat, öğleden sonra yaptığı sunumlu basın toplantısında kendisine yabancı gazetecilerin sorduğu terörizmle ilgili soruya neden cevap vermediğinin hatırlatılması üzerine ise "Son derece politik ortamda gündem değerlendiriyoruz. Bizim buradaki işimiz adaylığı olumlu sonuca götürmek. Sanırım politika ile ilgili sorulara verilecek cevabın politikacılarımız tarafından verilmesinin uygun olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.Hasan Arat, 'Olimpiyatları alırsak madalya sayımızda artış olur mu?' şeklindeki bir soruya ise "Bu bir eğitim ve strateji meselesi. Tüm sporlarda olimpiyatlara katılınacağı için Türkiye'nin önemli bir spor hamlesini sadece tesisleşme değil eğitimde de gerçekleştireceğini düşünüyorum." diye cevap verdi. CİHAN

Devami...