Kısa filmle

HaberRss

Haber Robotu
kisafilm.jpg
Iraklı Asude Muhammed ve Evin Cabbar, kanser hastası arkadaşlarını mutlu etmek için ‘Hediye’ isimli kısa film çekti. Muhammed, “Olimpiyatlar sayesinde filmimiz tam yerine denk geliyor.” diyor.‘Evrensel Barışa Doğru’ sloganıyla bu yıl 11’incisi düzenlenen Türkçe Olimpiyatları’na yeni eklenen dallardan biri de kısa film. Iraklı Asude Muhammed ve Evin Cabbar, çektikleri ‘Hediye’ isimli kısa filmle katıldılar. Irak’ın Süleymaniye kentindeki Özel Süleymaniye Kız Koleji öğrencisi olan Asude ve Evin, filmlerinde arkadaşlığı anlatıyor. Kanser hastası bir arkadaşlarını nasıl mutlu edeceklerini düşünürken, ‘en güzel ve özel’ hediyenin kısa film olacağına karar vermişler. Muhammed, “Filmimizin konusu arkadaşlık. Bu olimpiyatlar sayesinde filmimiz aslında tam da yerine denk geliyor.” diyor. Türkçe Olimpiyatları’na katılan çocukların hayal edilemeyecek bir arkadaşlığa imza attıklarına dikkat çeken Muhammed, “Bir gün Mozambik’ten Kleydi adında bir arkadaşımın olacağını hiç düşünmezdim. Ülkesini haritada bulamam, Türkçe Olimpiyatları sayesinde aramızda bundan sonra da devam edecek bir arkadaşlık var artık.” ifadelerini kullanıyor. Muhammed, “Sınıfımızdaki bir arkadaşımız kansere yakalanıp okuluna devam edemedi. Arkadaşlık üzerine öğretmenimizle konuşurken, ‘İyi arkadaşlık, arkadaşında olmayanı arkadaşına vermektir’ cümlesi bizi harekete geçirdi. Böylece arkadaşımıza doğum günü hediyesi olarak sürpriz yapmaya karar verdik.” diye anlatıyor filmin çekim hikayesini. Kuzey Irak’ta kanser hastalarının zor şartlarda tedavi edildiğini dile getiren Muhammed, “Bu 6 dakikalık kısa filmle hem arkadaşımıza önemli bir hediye vermek istedik hem de bu kanser tedavisinde kullanılan ekipman yetersizliğine dikkat çekmek istedik.” diye konuşuyor. Asude Muhammed, Rondik Redwar, Evin Cabbar ve Ngin Ali, kanser hastası arkadaşları Şilan için hediye düşünmeye başlamışlar. Cabbar, filmin adının ‘Hediye’ olmasını şöyle açıklıyor: “Şilan’ın saçları da kullandığı ilaçlar nedeniyle dökülmüştü. Biz de en sevdiğimiz şeyi, yani saçlarımızı kesip arkadaşımıza vermek istedik. Bizde olup onda olmayan şey saçtı çünkü.” Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini ise Asude’nin abisi Sina Muhammed yapıyor. İki yıl şarkı dalında, bir de özel beceri dalında olimpiyatlara başvuran Asude, her seferinde elenmiş. “Sabırlı biriyim. Bekledim, pes etmedim ve kısa filmle istediğimi elde ettim.” diyor gülerek.

Devami...