Zikir ve olası tehlikeler ?

ya.adem

New member
Selam aleyküm.
Ben bir tarikat'a baglı degilim, bu yüzden merak ediyorum.
Ben internet'en, duyduguma göre, fazla sayılı zikir ile, fiziksel bir takım hal'ler olabiliyormuş, yanıklık gibi, ve kim bilir daha neler vardir.

Ben zikir etmeyi ve/veya arka arka'ya (ayetel kürsi gibi) sûreleri okumayi severim, ama bunların tehlikeleri hakkinda bilgim yok, tarikat gibi bir yere de baglı olmadıgımdan biraz endişeliyim olasi tehlikelerden.

Bilgili veya tecrübeli insanlar varsa, bu tehlikeler hakkında bilgi almak isterim.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Selam aleyküm.
Ben bir tarikat'a baglı degilim, bu yüzden merak ediyorum.
Ben internet'en, duyduguma göre, fazla sayılı zikir ile, fiziksel bir takım hal'ler olabiliyormuş, yanıklık gibi, ve kim bilir daha neler vardir.

Ben zikir etmeyi ve/veya arka arka'ya (ayetel kürsi gibi) sûreleri okumayi severim, ama bunların tehlikeleri hakkinda bilgim yok, tarikat gibi bir yere de baglı olmadıgımdan biraz endişeliyim olasi tehlikelerden.

Bilgili veya tecrübeli insanlar varsa, bu tehlikeler hakkında bilgi almak isterim.

ve aleykumselam

Nette buna benzer birtakım kişilerin öne sürdükleri konular var. Lakin ehiliyet olarak baktığımızda sıradan bir kaç kişinin kendi düşünceleri olarak görmekteyiz.

Bu meseleyi anlamanın en güzel yolu ise niyetten geçmektedir. Ustad Bediüzzaman niyet ve nazarın günahı sevaba ve sevabı günaha değiştirebileceğinden bahsetmiştir. Bu bakış açısıyla baktığımızda, yaptığımız zikirde niyet Allah'ın marifeti ve muhabbeti olmalıdır ve böyle ise o mevzu edilen tehlikeler olmayacaktır. Ancak niyet sihir ve büyü mahiyetinde bir takım Allah'ın yasakladığı ilimler ile meşgul olmak ise burada yapılan zikirler harama değişecektir. Bildiğiniz gibi sihir ve büyü gibi ilimler mümine haramdır.. Siz zikrinizi marifet ve muhabbet niyeti ile kayıd altına alınız.

ya.adem

New member
Allah razı olsun.

Niyetim iyi, haram olan sihir ve büyü'ye yaklaşmam, ama büyük sayılar kafamı karıştırıyor.

Üstad diyor ya, ters birşey'i iyi niyetli bile yapsak iyi gibi sevap aliyoruz ama O'nu incitmesine gitmemek şartiyla.
Buna uygun, benim niyetim iyi olabilir, ama sayilarin büyük olması belli sonuçlar doguracaksa ve buna hazır degilsem biraz sakıncalı olabilir düşüncesindeyim.

Mesela bildigim şu var:
(muhhidin-i arabi(ks)) 40 gün, her günün'de, 1000 ayetel kürsi okumak, ruhaniyeti inkişaf edip kalp gözu açılır, melekler o kimseye ziyarete gelirler, her muradı hasıl olur.
Bu olayı, bilmeyen biri gündelik 1000 kere veya fazlası ayetel kürsi okur da melekler, ruhani şeyler görürse, adam şok'tan şoka girebilir, çünkü neyin ne oldugunu bilmiyordu.

Bunun gibi, sûre haricinde, ismi zikir'de başa gelebilecek şeyler olabilir saniyorum.

Son düzenleme:

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Allah razı olsun.

Niyetim iyi, haram olan sihir ve büyü'ye yaklaşmam, ama büyük sayılar kafamı karıştırıyor.

Üstad diyor ya, ters birşey'i iyi niyetli bile yapsak iyi gibi sevap aliyoruz ama O'nu incitmesine gitmemek şartiyla.
Buna uygun, benim niyetim iyi olabilir, ama sayilarin büyük olması belli sonuçlar doguracaksa ve buna hazır degilsem biraz sakıncalı olabilir düşüncesindeyim.

Mesela bildigim şu var:
(muhhidin-i arabi(ks)) 40 gün, her günün'de, 1000 ayetel kürsi okumak, ruhaniyeti inkişaf edip kalp gözu açılır, melekler o kimseye ziyarete gelirler, her muradı hasıl olur.
Bu olayı, bilmeyen biri gündelik 1000 kere veya fazlası ayetel kürsi okur da melekler, ruhani şeyler görürse, adam şok'tan şoka girebilir, çünkü neyin ne oldugunu bilmiyordu.

Bunun gibi, sûre haricinde, ismi zikir'de başa gelebilecek şeyler olabilir saniyorum.

Kişi kimseyi veya ruhaniyatı çağırmazsa gelmez..

Yani sizinde ifade ettiğiniz gibi niyetinize göredir. Siz bu şekilde bir haleti ruhiyeye girmek için zikir yapıyorsanız o ruhiyete girersiniz ancak ihlas düsturu zedeleneceğinden o nevinden tokat yemeniz mümkündür. Ustad Bediüzzaman bu hususta "Amel, cins-i cezadır." yine aynı mantıkla Amel cinsi mükafattır diyebiliriz.

Kısacası İhlas ve niyet marifetullaha ulaştırır.

Yine de size tavsiyem ehli sünnet bir tasavvuf dairesinden bu husustaki sorularınıza daha net cevaplar bulabilirsiniz..

ya.adem

New member
Yine de size tavsiyem ehli sünnet bir tasavvuf dairesinden bu husustaki sorularınıza daha net cevaplar bulabilirsiniz..
Konu'yu bu bölume açmamın sebebi de bu zaten, nakşibend'liler zikir ile meşgul oldukları için, olabilen hal'leri bilirler ve cevaplar bulabilirim diye buraya yazmıştım.

Benim tam beli bir istegim yok, fakat şu var:
Büyük zat'lar, hep zikir halindeler: rüyalar, keşifler, kerametler vs, onlar Allah'a yakınlık kuruyorlar.
Her insan'da letâif'ler var (kalb, ruh, sır, hafi, ahfa), fakat onları kullanmiyoruz, oysaki kullanmamız gerekir diye düşünüyorum.

Şimdi ben bu letâiflerden nasiplenmek için zikir çekmek isterim.

Şu var:mesela kerametler olayi, insan'i gururlandirir ve türlü türlü gevşeklik yaptırır. Lakin diger yandan, insan iyi düşünürse ve saglam olursa, o keramet'en dolayi daha sıkı baglanabilir.

Hz. İbrâhîm: “Rabbim, ölüleri nasıl dirilteceğini bana göster.” demişti.
(Allah) “İnanmıyor musun?” buyurdu.
(Hz. İbrâhîm de): “Evet (inanıyorum). Fakat kalbimin tatmin olması için.” dedi.
“Öyleyse kuşlardan dört tane tut, sonra onları kendine alıştır (parçalayıp) her dağın üzerine onlardan bir parça koy, sonra da onları çağır. Sana koşarak gelirler. Ve Allah'ın, Azîz (ve) Hakîm olduğunu bil

Bunun haricinde, ben basti zaman olayına çok etkiliyim, yaptıgım işlerde zamanlama yüzünden çok kısıtlamalara gitmek zorunda kaliyorum.
Misal, namaz'lardan sonraki tesbihat'larda, benim sevdigim bazi sûreler var hem onlari, hem nurcuların tesbihati gibi şeyleri okumak isterim, lakin çok zaman aldigi için ikisinden birini tercih etmem gerek (ve çok şey kaybetmiş oluyorum), bazi (dini) meşguliyetlerim var (bilgisayar'dan yazmak) gibi çok zaman aliyor, sırf bu zamanlama yüzünden ben (ögle ve yatsı) sünnet namazlarini kilmiyorum, geceleri kendime (zikir/sûre) vird'ler edinemiyorum.

yozgati

Well-known member
Rasulü Ekrem a.s.m. mescide geldiğinde 2 halka görür. birisi ilim ile diğeri zikrullah ile hem haldir. Rasulü ekrem a.s.m. her 2 halka da rahmet üzeredir der ve ilim halkasına oturur.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Konu'yu bu bölume açmamın sebebi de bu zaten, nakşibend'liler zikir ile meşgul oldukları için, olabilen hal'leri bilirler ve cevaplar bulabilirim diye buraya yazmıştım.

Benim tam beli bir istegim yok, fakat şu var:
Büyük zat'lar, hep zikir halindeler: rüyalar, keşifler, kerametler vs, onlar Allah'a yakınlık kuruyorlar.
Her insan'da letâif'ler var (kalb, ruh, sır, hafi, ahfa), fakat onları kullanmiyoruz, oysaki kullanmamız gerekir diye düşünüyorum.

Şimdi ben bu letâiflerden nasiplenmek için zikir çekmek isterim.

Şu var:mesela kerametler olayi, insan'i gururlandirir ve türlü türlü gevşeklik yaptırır. Lakin diger yandan, insan iyi düşünürse ve saglam olursa, o keramet'en dolayi daha sıkı baglanabilir.

Hz. İbrâhîm: “Rabbim, ölüleri nasıl dirilteceğini bana göster.” demişti.
(Allah) “İnanmıyor musun?” buyurdu.
(Hz. İbrâhîm de): “Evet (inanıyorum). Fakat kalbimin tatmin olması için.” dedi.
“Öyleyse kuşlardan dört tane tut, sonra onları kendine alıştır (parçalayıp) her dağın üzerine onlardan bir parça koy, sonra da onları çağır. Sana koşarak gelirler. Ve Allah'ın, Azîz (ve) Hakîm olduğunu bil

Bunun haricinde, ben basti zaman olayına çok etkiliyim, yaptıgım işlerde zamanlama yüzünden çok kısıtlamalara gitmek zorunda kaliyorum.
Misal, namaz'lardan sonraki tesbihat'larda, benim sevdigim bazi sûreler var hem onlari, hem nurcuların tesbihati gibi şeyleri okumak isterim, lakin çok zaman aldigi için ikisinden birini tercih etmem gerek (ve çok şey kaybetmiş oluyorum), bazi (dini) meşguliyetlerim var (bilgisayar'dan yazmak) gibi çok zaman aliyor, sırf bu zamanlama yüzünden ben (ögle ve yatsı) sünnet namazlarini kilmiyorum, geceleri kendime (zikir/sûre) vird'ler edinemiyorum.

Sorunuza cevap vermek sizi tatmin etmeyecektir. Daha tatminkar olmak için size en yakın bir nakşibendilik veya kadirilik veya mevlevilik dergahına veya vakfına gidebilirsiniz ya da müftülüğe.. Size yardımcı olacaklarından eminim..

yozgati

Well-known member
İMAM-I AZAM: o mektublarında tavsiye ettiği gibi çok mektublarında musırrane şunu tavsiye ediyor: "Tevhid-i kıble et." Yani: Birini üstad tut, arkasından git, başkasıyla meşgul olma.
Mektubat ( 356 )