yanılgılarım/yanılmalarım...

DAVAMÞEHADET

Well-known member
İnsanlar ilk doğduklarından itibaren ,ölünceye kadar hayatın her kademesinde tecrübe yaşarlar.Küçükken çoğu zaman deneme yanılma yoluyla doğruları bulmaya çalışırlar.

Büyüyüp ergen olunca da ,Çoğu kez doğru bildiği olgular yanlış çıkınca da yanılmışım der..

Hayat yanılgılar ve yanılmalarla doludur.Yanılma/yanıltma,yönlü yanıltma…
Bana göre insan yanılgılarını,korkmadan anlatabilmeli..Anlatabilmeli ki etrafındakiler aynı yanılgılara düşmesin.Hasır altı edilen sorunlar/yanılgılar,ne sorunları çözer nede yanılmaların önüne geçer.

Yalancı birini düzeltmeye kalkışmanın yanlış olduğunu,ancak ve ancak ondan uzak durmakla selamet bulunacağının farkına varmamın üzerinden fazla zaman geçmedi.

Aklı gözünde olan birini yanlışından döndürmeye çalışmanın felaket getireceğini anladığım da,çok toy olduğumun da farkına varmıştım.

Taasubiyet hastalığına yakalanmış birine VAHDET’i tarif etmenin imkansızlığını anladığım zaman hayallerimin üstünden bir tren geçmiş gibiydi.

İki ayet ve iki Hadis ezberleme ile vaiz ya da hatip olunamayacağını anladığım da, ne kadar cahil olduğumun da farkına varmıştım.

İçinde yaşanılan topluma insan nasıl yabancılaşır/yabancılaşabiliri tefekkür ettiğimde anladım ki Hz.Muhhamed ne çileler çekmiş..

En samimi dava arkadaşlarından insan nasıl arkadan hançer yer? Bunun muhasebesini yaptığım da anladım ki, nefis ve ego için arkadaş ta satılır,dava da..

Bir süre dünyalık toplayıp,zengin olduktan sonra bir kenara çekilip kendimi ibadete vereceğim..Diye düşündüğümde baktım ki , dünya her iki yakama yapışıp nereye gidiyorsun seninle işimiz bitmedi daha,gel biraz daha topla diye kanıma girmiş..

Dava ,dava diye inleyen bir çok mücahid kılıklı sahtekarların sadece para para diye inlediklerinin farkına vardığım gün anladım ki,bazı insanlar menfaat için ruhlarını da satmışlar…