vera'

Well-known member
ay ben çok kötüyüm:(
nasıl seni es geçerim vera:) o şeyden kaynaklanıyor:p sen yarım ben yarım ikimiz bir bütün oluşturuyoruz;):p o sebepten kendi ismimi verdim bencillik yaptım:)
evet yeltegiyan biz varız vera madden:p ben manen:)
süpersiniz ikinizde biri kader arkadaşım diğeri toprak arkadaşım olmadı ama idare edin artık:)

ablammm.... cansın,
canımın yarısısın....
ne diyebilirim ki...:gül::043::gül:

guftepira

Well-known member
yeltegiyan abim bizde imam hatipliyiz..

hemde o sıralarda en uzun müddet yer işgal eden guruptanız..
8 yıl kesintisiz imam hatip okuduk abim..

aaah ah, şu ezgi lisenin son vakitlerinde çıkmıştı dinleyipte kandimizi avutuyorduk,
asla kazanamayacağımız, son dakkada elimizden alınan hayellerimizin ardından bakarken.

tecelli böyle oldu ve hala böyle devam etmekte..

madem yeri geldi şunuda söyleyeyim;
ben bunu yapanlara hakkımı asla helal etmiyorum abim..
bizim çok ciddi bir hakkımızı kanırta kanırta elimizden aldılar..

dua dua çıkarken niyazım semalara,
selam sana mehmetim selam imamhatiplim...

Yeltegiyan

Elfidam
yeltegiyan abim bizde imam hatipliyiz..

hemde o sıralarda en uzun müddet yer işgal eden guruptanız..
8 yıl kesintisiz imam hatip okuduk abim..

aaah ah, şu ezgi lisenin son vakitlerinde çıkmıştı dinleyipte kandimizi avutuyorduk,
asla kazanamayacağımız, son dakkada elimizden alınan hayellerimizin ardından bakarken.

tecelli böyle oldu ve hala böyle devam etmekte..

madem yeri geldi şunuda söyleyeyim;
ben bunu yapanlara hakkımı asla helal etmiyorum abim..
bizim çok ciddi bir hakkımızı kanırta kanırta elimizden aldılar..

dua dua çıkarken niyazım semalara,
selam sana mehmetim selam imamhatiplim...

ahh ahhh abim ahh dedik ya ilk sayfalarda burda dert konuşmayacağız bir dokun bin ah işit hepimiz aynıyızzz..... herşeye engel olurlar ama kardeşliğimize olamazlar.... nitekim olamıyorlarda di mi:027::038:

Tarihci

Marmara Tarih
ben de imam hatipli değilim

50. yıl yabancı dil ağırlıklı İnsa lisesi mezunuyum.. (yabancı dilimiz ne kadar ağır o tartışılır) ne olacak şimdi :)

öyle bir hale getirdilerki ihl den çıkanların ancak en en en zeki ve başarılıları ilahiyata girebilir oldu.. bunda da şöyle bir hayır varki, şu anda ülkemizin din adamları adına yetişmiş tüm mezunlar ve yetişenler gayet zeki aklı başında ve çalışkan insanlar..

şayet ben zaten, bakırköydeki başları kapalı yüzleri daha o yaştan full makyajlı İHL lilerin ilahiyata gidebilmelerini istemezdim nitekim de öyle oluyor..

Yeltegiyan

Elfidam
ben de imam hatipli değilim

50. yıl yabancı dil ağırlıklı İnsa lisesi mezunuyum.. (yabancı dilimiz ne kadar ağır o tartışılır) ne olacak şimdi :)

öyle bir hale getirdilerki ihl den çıkanların ancak en en en zeki ve başarılıları ilahiyata girebilir oldu.. bunda da şöyle bir hayır varki, şu anda ülkemizin din adamları adına yetişmiş tüm mezunlar ve yetişenler gayet zeki aklı başında ve çalışkan insanlar..

şayet ben zaten, bakırköydeki başları kapalı yüzleri daha o yaştan full makyajlı İHL lilerin ilahiyata gidebilmelerini istemezdim nitekim de öyle oluyor..

bişey olmayacak... konumuza ve aramıza sende hoşgeldin:dft012:

ilahiyatlılar için yaptığın iltifatlara teşekkürler:p

en zekiler en çalışkanlar ama içi manevi anlamda boşaltılmışlar desek daha doğru olur:dft001::dft005::( MALESEF

amaç buydu ulaşıldı.... bunu kim yaptı diye soracak olursak... ihl den üniversiteye gidilmiyor diye evlatlarını yollamayan sözde müslüman ebeveynler ve tercihini bu yönde yapmayan yitirilmek için planlanmış gençler... ağır mı oldu bilmiyorum ama bu böyle.... yalnız mıyım? derken sadece site de ki yalnızlığımı kastetmiyorum... biliyorum ki ihl ve ilahiyat nesli YALNIZ... kendi bile kendine dost değil çoğu zaman... çünkü sekülerizm ihl yi ilahiyatıda vurdu....idealsiz bir nesil elde edildi... zekalarını umutsuzluğa teslim etmiş yitik bir nesil... potansiyeli olan ama bezginlikten kullanamayacak halde olan bir nesil...

Tarihçi lütfen ihl gençlerini kınamayın... makyaj ve tavır olarak...eleştirmekle hallolacak şeyler değil bunlar... bize destek olmayanlar bize bir şey deme hakkına sahip değiller... bu gençlik yitirildiyse bütün müslümanlar kendini sorgulamalı... kaldı ki cennete bize özel bir yer olmadığı gibi cehennemde de daha çok yanacak değiliz... hesap mizan eşit tartacak her mümini... öğrenim durumuna bakmaz... orda en azından ayrıma gidilmz umudundayız....

bu konuda gerçekten hassasım... kusura bakmayın....

Yeltegiyan

Elfidam
ha şunu da belirtmeden edemeyeceğim... ihl ve ilahiyatlarda müttakiler yetiştirilmiyor çoktandır... ihl de dini ilimlere sağlam temeller atılmalı... fakat üniv. kaygısıyla mesleki dersler es geçiliyor... ilahiyata gelince de temel sağlam sanıp başlıyolar oynamaya.... temel yokken ihtilaflara giriliyor... 4. sınıftayım ve hala TAnrı nın varlığını vs tartışıyoruz... islam alimlerinin ise çelişkilerini çıkmazlarını inceliyoruz... ihl temel atar ilahiyat metod öğretir... bizim halimiz ne mi? ihl temel atmadığından ilahiyat metod öğretemiyor daha doğrusu metodu ıskalıyoruz ve zekeriya beyaz lar oluveriyoruz.....:016: içeriği bilinmediğinden çok kolay eleştiriliyor....

hesapta kıstas dini bilmek olacaksa, islamiyette ruhbanlık yoktur.. her müslüman anonim ilahiyatçı olmak zorundadır... her müslüman dinini bilmek ve yaşamak zorundadır... emri bil maruf nehyi anil münker de sadece ihl ve ilahiyata değil bütün müslümanlara farzlar ötesi farz durumundadır....

Tarihci

Marmara Tarih
bişey olmayacak... konumuza ve aramıza sende hoşgeldin:dft012:

ilahiyatlılar için yaptığın iltifatlara teşekkürler:p

en zekiler en çalışkanlar ama içi manevi anlamda boşaltılmışlar desek daha doğru olur:dft001::dft005::( MALESEF

amaç buydu ulaşıldı.... bunu kim yaptı diye soracak olursak... ihl den üniversiteye gidilmiyor diye evlatlarını yollamayan sözde müslüman ebeveynler ve tercihini bu yönde yapmayan yitirilmek için planlanmış gençler... ağır mı oldu bilmiyorum ama bu böyle.... yalnız mıyım? derken sadece site de ki yalnızlığımı kastetmiyorum... biliyorum ki ihl ve ilahiyat nesli YALNIZ... kendi bile kendine dost değil çoğu zaman... çünkü sekülerizm ihl yi ilahiyatıda vurdu....idealsiz bir nesil elde edildi... zekalarını umutsuzluğa teslim etmiş yitik bir nesil... potansiyeli olan ama bezginlikten kullanamayacak halde olan bir nesil...

Tarihçi lütfen ihl gençlerini kınamayın... makyaj ve tavır olarak...eleştirmekle hallolacak şeyler değil bunlar... bize destek olmayanlar bize bir şey deme hakkına sahip değiller... bu gençlik yitirildiyse bütün müslümanlar kendini sorgulamalı... kaldı ki cennete bize özel bir yer olmadığı gibi cehennemde de daha çok yanacak değiliz... hesap mizan eşit tartacak her mümini... öğrenim durumuna bakmaz... orda en azından ayrıma gidilmz umudundayız....

bu konuda gerçekten hassasım... kusura bakmayın....

benim eleştirim ihl yi veya ilahiyatı taşıyamayacak karakterlerin oraları okuyup ilerde din adamı sıfatıyla konuşmacak olmasıdır. yani din adamı olacak kişi halkın içinde temsil keyfiyetine uyacak aksi halde dini de dindarları da yıpratıyorlar.. İHL genci her konuda örnek olmalı.. ki millette o cemiyetin içine göndersin çocuklarını.. adam bakıyor kızlar full makyaj erkeklerle oturup kalkıyor geziyor.. sonra diyor bunlarda işte böle hepsi boş yaa.. işte bunu dedirtmemek lazım.. sonra bu adam bakıyor kızını buraya verse hem bi ayrıcalığı yok diğer liselerde ne oluyorsa burda da o oluyor.. o zaman diyor düz liseye göndereyim de bari önü kapalı olmasın..

hesap verme konusunda biraz farklı düşünüyorum.. bir cahille bir alimin durumu bir olmayacaktır. Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? bir şeyin günah olduğunu bilerek onu işlemek ayrı, onun günah olduğunu bilmeden işlemek ayrıdır. ihl okumak veya ilahiyat okumak demek ateşten gömlek giymek demektir.. hem bildiklerinin zekatı olarak öğretme, hem de bildiklerin doğrultusunda yaşamak mecburiyeti vardır. aksi halde bildiklerinin hesabı kendisine sorulacaktır.

Yeltegiyan

Elfidam
bunların cevabı hemen üstte vermişim zaten siz sylemeden...

byle değildi eskiden son bi kaç yıldır byle. sebebi de gençliğin sözde sosyal dünyasına ayak uydurma gayreti....buna iten ise ezik bir gençlik oluşturma gayesi ve buna direnme... başardılar işte... ne mutlu onlara... yazıklar olsun bize...temsil insan olmak gerçekten çok zordur.. ama taşıyamasak da en azından taşın altına elimizi soktuk... bu bile bir erdemdir... hiç olmasın demek ise garip... orda olup onları taşıyamamak emin ol tarihçi kardeşim onlardanım deyip onlara destek olmayıp bir de eleştirmekten çok çok evladır...

GÖNÜLSIZIM

Well-known member
sağolun hoşbulduk ama ilahyatlılarından uyanık olması gerekiyo artık öyle art niyetli insanlar var ki özellikle ilahyata seçilmiş hocalar öğrencileri yanlış saçma sapan bilgilerle donatıp öğretmen diye çocuklarımızın kardeşlerimizin başına gönderiyo böyle gereksiz ve yanlış insanlarımızın kafasını karıştıran bir bilgi akımı oluşuyo böylelikle işimiz zor yani...

Leyli_Efruz

Well-known member
3 kardeşiz üçümüzde imam hatip lisesi mezunuyuz lakin abim ilahiyat mezunu ablam ve ben farklı bölüm mezunuyuz ve işin ilginç yani ablamın eşide imam hatipli ailecek imam hatipli:D:D

ve hepimiz 657'liyiz:D:D

zerrat

Well-known member
Ne İmam Hatip Lisesi ne de İlahiyat Mezunuyuz.Ama yere göğe sığmam bir kulumun kalbine sığarım diyen Yüce RABB'İMİZE(C.C.) yakın olma çabasında aciz bir kuluz.O'NA ne kadar yakınız O kadar gerçek saadetteyiz ; ne kadar O'NA teslimiz o derece huzur ve emniyetteyiz.Ötesi var mı ? Orada ne yalnızlık ne keder ! Ama İmam Hatip Lisesi'ne de lutfeyledi YÜCELER YÜCESİ RABB'İM(C.C.) şimdi orada da bir yandan öğretim bir yandan gençlere vesile olmaya çalışıyoruz.Gençliğe İmam Hatip'in önemini hatırlatarak uyandırmaya çalışıyoruz inşaALLAH.Onlardan belki bin derece daha fazla İmam Hatip'i sahiplenerek...Şimdi kabul muyuz aranıza ? Ama bu şekilciliği bırakalım daha hayırlı olur.. hakkıyla RABB'İMİZE(C.C.) kul olmaya,kulluğumuza bakalım inşaALLAH Değerli Kardeşlerimiz..Önemli olan kalbin RABB'E(C.C.) yakınlığı bu yolda gayret sayımızın artmasına haydin bakalım.Bu değerli okullarımızın önüne engel kondu konulmaya da devam ediyor ama kimsenin kalbine kimse engel koyamaz unutmayın.Kendimizi yetiştirmeye bakalım biz tüm mesele orada.Orada ne derece yaptık acaba ? ALLAH(C.C.) Rızasını ne kadar her şeyin üzerinde tutuyoruz ? Gerçekten O'NUN(C.C.) Rızası için mi okuyoruz yoksa dünyada yaşam seviyemiz daha iyi olsun diye mi bu yarıştayız?
Vicanınız ne diyor onun sesine kulak verin ?
Nefsimize her gün bunun muhasebesinde zarardayız duanızı esirgemeyin inşaALLAH.
Eğer ki üniv kapısında iken şu günkü dava hassasiyetimizde olsaydık o kapıdan hiç düşünmeden geri dönerdik.
ki yıllar sonra neleri lutfeyledi Yüce RABB'İMİZ(C.C.) yarattığı zerreler adedince şükürler olsun ve O'NA yaklaştıkça O(C.C.) koşarak gelmeye devam ediyor.Bize bizden daha yakın olana yaklaşalım biz yeter ki..iş orada.. kendinizi yetiştirmeye son hızla devam inşaALLAH ve yetiştikçe etrafa ışık olmaya devam edin Siz inşaALLAH.imam Hatip li imiş değil miş ne önemi var İmanlar kurtulsun oraya bakın Siz.Üstadımız ne diyor Ona bakın ;
"Bana, 'Sen şuna buna niçin sataştın?' diyorlar. Farkında değilim; karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor, içinde evladım yanıyor, îmanımtutuşmuşyanıyor. O yangını söndürmeye, îmanımı kurtarmaya koşuyorum. Yolda birisi beni kösteklemek istemiş de, ayağım ona çarpmış, ne ehemmiyeti var? O müthiş yangın karşısında bu küçük hadise bir kıymet ifade eder mi? Dar düşünceler, dar görüşler!.. "

"Sonra, ben, cemiyetin îman selâmeti yolunda âhiretimi de fedâ ettim. Gözümde ne Cennet sevdâsı var, ne Cehennem korkusu. Cemiyetin, yirmi beş milyon Türk cemiyetinin îmânı nâmına bir Said değil, bin Said fedâ olsun. Kur'ân'ımız yeryüzünde cemaatsiz kalırsa, Cenneti de istemem; orası da bana zindan olur. Milletimizin îmânını selâmette görürsem, Cehennemin alevleri içinde yanmaya râzıyım. Çünkü vücudum yanarken, gönlüm gül gülistân olur."

Vee bunları okudukça yüreğimizdeki yara büyür de büyür feryadımızı kimseler bilmez RABB'İMİZ(C.C.) 'den başka..Bir yandan karşınızdakiler için çabalarken bir yandan boğanıza düğümlenir her şey..! Ama oradasınız..İçinizde kocaman bir sızı ile girersiniz o kapıdan her gün..deler geçer bu sızı yüreğinizi ta derinden..kimseler bilmez duymaz RABB'İMİZ(C.C.) den başka...O'NA(C.C.) karşı mahçupsanız bin kere İmam Hatip ten mezun olsanız ne çıkar.İstemem Sizin olsun..''Bana RABB'İM(C.C.) Gerek'' yakarışları ile duanızı bekler.
Özgürlüğünü yaşayamadığı için...