vera'

Well-known member
İlahiyatta mevcudun artmasından ziyade benim düşüncem ilahiyatın kalitesinin hak ettiği gibi hem ilmi hem fenni arrttırılması gerekir. Belki o zaman Zekerriya Beyaz, Yaşar nuri öztürk gibi ham lar çıkmamış olacakdır..

ilahiyatın mevcudunun arttığı gibi inş. kaliteside daha da artar,
temennimiz bu yönde.RABBİM hakkını wermeyi nasip etsin.
ve inşallah birgün onların sewiyesine gelebiliriz ve onları eleştirebiliriz.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
ilahiyatın mevcudunun arttığı gibi inş. kaliteside daha da artar,
temennimiz bu yönde.RABBİM hakkını wermeyi nasip etsin.
ve inşallah birgün onların sewiyesine gelebiliriz ve onları eleştirebiliriz.

anlıyamadım onları eleştirebilmek için onların seviyesine mi gelmek gerekiyor ?

vera'

Well-known member
anlıyamadım onları eleştirebilmek için onların seviyesine mi gelmek gerekiyor ?

sonuçta belli eğitim almış kimseler, kendi nefsim adına onların eğitiminin yarısını bile alamamış biri olarak ben öyle olduğunu düşünüyorum,
bu insanların -genel tawırları- yanında, çok değerli eserleri ve çok değerli fikirleri war, birçok insanın öğrenmesine katkıda bulunuyorlar bunlarıda azımsamamak lazım,
şunuda biliyoruz hepimiz beşeriz...

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
sonuçta belli eğitim almış kimseler, kendi nefsim adına onların eğitiminin yarısını bile alamamış biri olarak ben öyle olduğunu düşünüyorum,
bu insanların -genel tawırları- yanında, çok değerli eserleri ve çok değerli fikirleri war, birçok insanın öğrenmesine katkıda bulunuyorlar bunlarıda azımsamamak lazım,
şunuda biliyoruz hepimiz beşeriz...

Evet bizler güzel olanı kuran ve sünnet mihenginden geçirdikden sonra alırız. Fena ve çirkin olanları sahibine bırakırız. Ancak benim vurgulamak istediğim bu değildi. Şöyle ki :

İmamı Hanefi hazretleri bir fetvasında elbisesinde bir avuc necaset olan kimsenin o elbise ile namaz kılması caizdir diye fetva veriri. Ancak daha sonra kendi elbisesine o miktardan daha az necaset bulaşmasına rağmen elbisesini değiştirir ve namazı öyle kılar. Bunu gören biri İmamı hanefi hazretlerine sorar : ya İmam sen vaazında "elbisesinde bir avuc necaset olan kimsenin o elbise ile namaz kılması caizdir" dedin ancak görüyorum ki elbisenize daha az miktarda necaset bulaşmasına rağmen kıyafetinizi değişdirdiniz. Neden böyle yaptınız ? Diye sorunca imamı hanefi "biz fetvayı emreder ancak takva dairesinde yaşarız" diye cevap verir.

Sanırım arife tarif gerekmez..

vera'

Well-known member
Evet bizler güzel olanı kuran ve sünnet mihenginden geçirdikden sonra alırız. Fena ve çirkin olanları sahibine bırakırız. Ancak benim vurgulamak istediğim bu değildi. Şöyle ki :

İmamı Hanefi hazretleri bir fetvasında elbisesinde bir avuc necaset olan kimsenin o elbise ile namaz kılması caizdir diye fetva veriri. Ancak daha sonra kendi elbisesine o miktardan daha az necaset bulaşmasına rağmen elbisesini değiştirir ve namazı öyle kılar. Bunu gören biri İmamı hanefi hazretlerine sorar : ya İmam sen vaazında "elbisesinde bir avuc necaset olan kimsenin o elbise ile namaz kılması caizdir" dedin ancak görüyorum ki elbisenize daha az miktarda necaset bulaşmasına rağmen kıyafetinizi değişdirdiniz. Neden böyle yaptınız ? Diye sorunca imamı hanefi "biz fetvayı emreder ancak takva dairesinde yaşarız" diye cevap verir.

Sanırım arife tarif gerekmez..

kendilerinin külliyyen ham olarak değerlendirilmesi
bana biraz eksik gibi geldi.
we bana göre tawırları yüzünden insanların bilgileri gözardı edilmemeli,
ben bunu kasdettim yani değerlendirme yaparken genelleme yapmamalıyız.
umulurdu ki her alim İMAM-I AZAM gibi olabilsin. ama malesef öyle değil.

ilim nerde olursa olsun almak lazım,bana (bize) düşen de bu,

RABBİM inşalalh hepimizi arifundan eyler...

Tövbekar1

Well-known member
o din adamları (?) aldıkları eğitimi kapalı kutuya koyalı çok olmuş... kendilerine bile fetva verecek durumda deiller ki takva olmak şöyle dursun... nefisleri güdümünde yaşar olmuşlar artık... Rabbim hidayet versin...

bu arada eski İHL aranıyormuş diye duydum... başvuru burayamı:)