“ Ya Ebu Zer biliyor musun güneş nereye gidiyor?”

Kýrýk Testi

Well-known member
27223_376445847637_89361212637_3913531_1369759_a.jpg

“ Ya Ebu Zer biliyor musun güneş nereye gidiyor?”Bir akşam üzeri Peygamber aleyhissalatu vesselam:
“ Ya Ebu Zer biliyor musun güneş nereye gidiyor?” Dediğinde, Ebu Zer (ra):
“Allah ve Resulü daha iyi bilir” diyecek, bunun üzerine Resulallah efendimiz kendi sorusunu şöyle cevaplayacak:
“Arşın altında Rabbini secde etmeye!”
akşamüstü güneşi bu nazarla seyrederken hepimize;
“her sabah başını secdeden kaldırıp Rabbinin huzurunda kıyama duran;
ikindi vakti rükuya eğilen, akşam vakti tekrar secdeye kapanan bir güneş” tasavvuru sunarak kainatı seyrin adabını öğretmektedir Peygamber efendimiz (s.a.v.)…

27223_376446512637_89361212637_3913536_5131801_a.jpg 

aus

Yeni Üye
Cevap: “ Ya Ebu Zer biliyor musun güneş nereye gidiyor?”

arkadaşlar güneşin bir yere gitmediği, dünyanın hareketi nedeniyle sabit kalan güneşi bazen görüp bazen görmediği en basit deneylerle okul öncesi öğrencilerine bile kolaylıkla anlatılabilmektedir. bilin istedim.
 

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Cevap: “ Ya Ebu Zer biliyor musun güneş nereye gidiyor?”

arkadaşlar güneşin bir yere gitmediği, dünyanın hareketi nedeniyle sabit kalan güneşi bazen görüp bazen görmediği en basit deneylerle okul öncesi öğrencilerine bile kolaylıkla anlatılabilmektedir. bilin istedim.

Kıymetli Kardeşim; bu hadisi şerifde kozmoğrafyanın tespitlerine zıt bir ifade olmadığı bilakis 14 asır önceden böyle bir tespitinin yapılması O Resulu Zişan a.s.v.'ın ilminin büyüklüğünü ve ayeti kerimede mealen .. O ancak vahiy ile konuşur.. ayetinin tecellisini görmekle beraber bir kozmoğrafya bilgisi olmayana en mükemmel şekilde bir ders vermektedir.

Bununla beraber bu hadisi şerifde her mahluk gibi Güneşinde ibadet yaptığını ve bazı alimlerin mahlukatın ibadetinin vazifelerini yerine getirmek olarak tespit ettiklerini gözönünde bulundurursak. Güneşin vazifesini yapmakla ibadetini yaptığını ancak kıyamet günü geldiğinde ise bu ibadetin bu vazifenin biteceği ifade edilmektedir.

Bu hadisi şerif başka kaynaklarda şu şekilde geçmektedir:

Hz. Ebu Zerr radıyallâhu anh anlatıyor: "Güneş batarken Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm ile birlikte mescidde idim. Bana:


"Ey Ebu Zerr, biliyor musun bu Güneş nereye gidiyor?" diye sordu. Ben:


"Allah ve Resûlü daha iyi bilirler!" dedim.


"Arş'ın altına secde yapmaya gider, bu maksadla izin ister, kendisine izin verilir. Secde edip kabul edilmeyeceği, izin isteyip, izin verilmeyeceği zamanın kıyametin gelmesi yakındır. O vakit kendisine: "Geldiğin yere dön!" denir. Böylece battığı yerden doğar. Bu durumu Cenâb-ı Hakk'ın şu sözü haber vermektedir. (Mealen): "Güneş, duracağı zamana doğru yürüyüp gitmektedir. Bu aziz ve alîm olan Allah'ın takdiridir"(Yâsin 38).


Buhârî, Tefsir Yâ-sin 1, Bed'u'1-Halk 4, Tevhid 22, 23; Müslim, İmân 250, (159); Tirmizî, Tefsir, Yâ-sin, (4225).
 
Üst