"Vav harfinden sakınınız"

þifaa

Well-known member
28481408479588814969978.jpg

VAV HARFİ İLE BAŞLAYAN KELİMELERE DİKKAT EDİNİZ. SORUMLULUK GEREKTİREN İŞLERDİR:

VALİ, VEZİR, VELİ, VEKİL, VARİS, VASİ, VALİDE, VAAD ETMEK VB...
"Bursa Ulu Camii gezerken rehber duvarda asılı hatlardan yedi vav'ın sırrını şuna benzer manada anlatmıştı.

Peygamberimiz buyurmuş ki, "yedi vavdan sakınınız, ihtiyaç olmadığı halde vavların işaret ettiği mesleklere yönelmeyiniz."

Sabah namazı sonrasında anlattığı için bilincim tam açık değildi bu yüzden hadisi birebir hatırlamıyorum fakat 'yöneticiliklere -vali vs.- işaret eden VAVlardan sakının; mecbur değilseniz bu meslekleri seçmeyin' mealinde bir hadisti sanırım.

Yunus Bilge
llah Resülü (s.a.s) bizleri sorumluluğu olan şeylerden sakınma noktasında uyarıyor ve "Vavlardan sakının, çekinin" diyor.

Mesela Vali olmak, veli olmak, varis olmak, vekil olmak, vezir olmak, vakıf malını değerlendirmek, vallahu yemininde bulunmak vazifeleri yerine getirirken hassas olmamız ölçülü davranmamızı tavsiye ediyor, Efendimiz (s.a.s). İnşallah yerinde de görürsünüz.
alıntı
(S.N:)

mozbursa

Active member
Vavın daha birçok tılsımları var.vav tevazudur mahviyettir.bu harfi görünce nezaket geliyor aklıma benim edeb geliyor.insanı kamil olma keyfiyetini hatırlatıyor.tekebbürden uzaklık aczinin fakrının farkında olma mülahazalarını çağrıştırıyor.resme bayıldım alıyorum izzninizle.allah razı olsun.

þifaa

Well-known member
Vavın daha birçok tılsımları var.vav tevazudur mahviyettir.bu harfi görünce nezaket geliyor aklıma benim edeb geliyor.insanı kamil olma keyfiyetini hatırlatıyor.tekebbürden uzaklık aczinin fakrının farkında olma mülahazalarını çağrıştırıyor.resme bayıldım alıyorum izzninizle.allah razı olsun.

Ne demek kardeş alabilirsin Allahın izniyle Allah sizden de razı olsun inşaallah..

fzt

Member
konu açılalı baya olmuş ama yorum yazmak istiyorum:)
sorumluluk almaktan ben de kaçınırım normalde ama sorumlulukları biz üzerimize almazsak sorumsuz insanlar alıyor çoğu zaman. hatta bu durum günlük hayatta yorum yapma konusunda bile geçerli. ben ağzımdan yanlış bir şey çıkar belki diye konuşurken özellikle dini konularda yorum yapmaktan çekiniyorum. ama ortada yorum yapan yok diye insanlar öyle rahat yorum yapıyor ki...
sanırım içinde bulunduğumuz zaman dilimi hadis-i şerif te bahsedilen "ihtiyaç hali" ni barındırıyor. dolayısıyla inanan insanlar olarak bizlerin sorumluluk almamız gerektiğini düşünüyorum.

fena fi'n-nur

New member
Şöyle de bir durum var ki hizmette herkes elini çektiğinde "havalecilik" olmuş oluyor. Allahu a'lem bu hadis işi ehline bırakmakla da alakalı. Vav harfiyle başlayan meslekler büyük sorumluluk getiriyor. Bunu herkes yerine getirmez, ehil olana bırakılmalıdır. Ama kendi dar dairemizde de sorumluluk almaktan kaçmak nefis ve şeytanın vartası olsa gerek ve "zindan-ı atalet"e düşmemize vesile oluyor. Elden geldiği kadar istidadımızca boze düşenleri de yerine getirmeliyiz inşaAllah