tesettürde FEDAKARLIK olur muuu ???

nurul reþha

Well-known member
Genç kızın son senesiydi okulun bitmesine bir sene kala başörtüsü yasağının polis nezaretinde uygulanmaya başlanmıştı Yasağa karşı direniş zincirleri de yavaş yavaş aile ve bazı cemaatlerden gelen başınızı açın emeğinizi zay etmeyin, büyük hayırlar için küçük şerleri kabul edin, yasağa direnmeyin, islama hizmet için başka çare yok, zaten başörtüsü fer-i bir mesele olduğunu islamın tek otoriter efendi hazretleri beyan etmeleriyle, çözülmeye başlamıştı, direniş zincirleri
Genç kız bu fetvalar ve aile baskısı karşısında başını açıp taviz veren kervanına katılan kızların gitmesiyle artık iyice yalnız kalmıştı, kendisi gibi direnen birkaç kız kalmıştı yanıbaşındanun vicdanı bu fetvayı kabul etmiyordu bir türlübaşörtüsü farzdı nasıl farzı terk edebilirdiİkna odalarına girmeden cemaat ağabeylerinin başınızı açın iknalarına maruz kalmıştı,nefsi aç diyordu,ama vicdanı rahatsız ediyordu onu açma diyorduBazı cemaatler ise haramdır başını açmak diyordu bazıları zaruret haramları helal eder diyordugenç kız bu fikir ve fetva karmaşası karşısında bocalamaktan bıkmıştıartık sadece medet umacağı ve güveneceği Allah kalmıştıONDAN YARDIM İSTEDİRabbim işin hakikatini göster yardım et rabbim diye yaşlı gözlerle yalvarmıştı

O gece rüyasında iki hakikat sineması görmüştü O hakikat sinemasında mason vali Nevzat Tandoğan Bediüzzaman hazretlerine: Hoca şu sarığı çıkarıp şapkayı başına geçireceksin Kanunlarımıza riayet edeceksin diyordu Bediüzzaman hiddetlenmişti bana bak Nevzat bu sarık bu baş ile çıkar saçlarım adedince başım olsa hakikati Kuraniyeye hepsini feda ederim diyordu İkinci hakikat sinemasında şöyle nida ediyordu: Bediüzzaman :Ekmeksiz yaşarım ama hürriyetsiz asla,ve o BAŞÖRSÜNÜ TEFEURAT GÖREN FETVA SAHİBİNİ minberden aşağı atıyorduŞÖYE DİYORDU:

sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır diye haykırıyordu Genç kız kan ter içinde rüyadan uyanmıştı, Rabbine şükür etti kendisine hakikati gösterdiği için Kendisine kimin kötülük edip başlarını din n----- İslam adına açtıranların gerçek yüzlerini anlamıştı artık

Bediüzzaman sünnet olan sarığı için başını verirken, ben farz olan örtüm için hayatımı versem azdır diyordu niçin okulu bıraktın diyenlere

NOT:Bu hikaye gerçektirgenç kızın gördükleri hakikattir ailem dergiden alıntıdır.
Bu yazıyı paylaşmak istedim sadece lütfen önyargısız okuyalım...

duygu_bulut

Well-known member
delailin-nur kardeşim paylaşım için teşekkürler
fakat iki sorum var, sen bunu onaylıyormusun yani bırakmalıyız mı diyorsun? birde rüyayla amel etmek ne kadar doğru sence bu genç kızın tercihi rüyamı olmalıydı?yani şeytanın yapma ihtimali yokmuydu rüyasındaki olayları?

nurul reþha

Well-known member
delailin-nur kardeşim paylaşım için teşekkürler
fakat iki sorum var, sen bunu onaylıyormusun yani bırakmalıyız mı diyorsun? birde rüyayla amel etmek ne kadar doğru sence bu genç kızın tercihi rüyamı olmalıydı?yani şeytanın yapma ihtimali yokmuydu rüyasındaki olayları?
cevaben şunu söylerim kardeşim;
1. Ben başörtünün açılmasını hizmet için dahi olsa onaylamıyorum bu benim şahsi fikrim.Çünkü başörtü açılmadan da hizmet edilebilinir.Zinhar dikkatli olmak lazım gelir. Kişi günahını bilerek, hatasını fark ederek başı açık dolaşmakla ancak kendi kesesinden yer, bu durum onu dinden çıkarmasa da büyük bir günahla karşı karşıya bırakır. Günahların yapılması veya hoş görülmesi ile ilgili ortaya çıkabilecek vartalara girmeden devam etmliyiz.
İslama hizmet için böyle bir yol seçilmemelidir. Çünkü İslama hizmet, islamın emrettiği yol ve yöntemlerle yapılmalıdır. "Amaca ulaşmak için gidilecek her yol mübahtır" anlayışı bize uygun değildir.
Bu konuda kim, hangi sıfatla kendi adına neyi ifade edecekse etsin. Kendisi karşısına çıkacak olan sonuçları göze aldığı sürece diyecek bir şey yok. Ancak, vartalara çok dikkat etmek lazım. Bugün "islama hizmet için baş açmak" cevaz konusu olurken Allah muhafaza, ertesi gün namaz, oruç vs arkasından gelir ki özellikle nefsin önünü almak mümkün olmayabilir.
Hizmeti ise asla ve kat' a bırakmam bi iznillah bırakmamalıyızda taki ki ,dışarıda yangın var ve kovalarla da olsa su dökeceğiz inşALLAH.
2.Rüya ve ilham ile amel etmek

Rüyalar ve İlhamlar Rabbani ve Rahmani; Şeytani ve Nefsani olabilirler. Bu sebeple aralarını iyi belirlemek gerekir. İslam uleması bu konularda şu üç şartın yerine getirilmesi durumunda amel edilebileceğini, ama hiç kimseyi zorlamanın doğru olmadığını belirtirler.

1-Görülen rüya veya ilham, dinimizin emirlerinden birini kaldırıcı veya yasaklarından birini de helal edici cinsten, yani dine aykırı ve sünnete zıt olmayacak.
2-Rüya veya İlham güvenilir, herkesin itimat ettiği, Ebu Hanife, Şafii, İmamı Rabbani, İmamı Gazali gibi kişiler olmalıdır. Herkes o zatın yalan söylemeyeceği ve dinin esaslarını hakkıyla bilen ve yaşayan birisi olduğunu kabul etmelidir.
3-Rüya ve İlhamla elde edilen bilgiler dinin bir emri gibi kabul edilmemeli. Sadece tavsiye edilebilir. Rüyalar ve İlhamlar birer ikazdır, irşattır. Bağlayıcı ve zorlayıcı olamaz. Bu rüya ve İlhama uyanlar ayıplanmayacağı gibi, uymayanlar da ayıplanmaz.

nurul reþha

Well-known member
teşekkür ediyorum kardeşim
Allah razı olsun...
est... kardeşim karşılıklı münazara ediyoruz burada asla bu söylenenlerden dolayı kırılma ve gücenme olmasın lütfen hakkınızı helal ediniz.Nefsim adına söylüyorum ; gerçekten olaylara dar açıdan bakıyoruz işimize geldiği gibi ya da nefsimizin hesabına göre onuda geçtim şeytan sağdan sağdan yaklaşıyor zaten soldan gelse direk olayı anlarızda... Olaylara farklı açıdan bakabilmek için zıt fikirleri karşılaştırıp üzerinde düşünmek gerektiğini düşünüyorum mesela şu yazıda kendimden çok şey buldum birlikte bakalım buyrun ;
açıp okunması gerekli diyenlerin tezleri :

1- ilim öğrenmek için açılır:
kardeşim şu koca dünyada ilim sadece YÖK üniversitelerinde mi veriliyor ? hayır
amacın ilim öğrenmek ise üniversite dışında çok yöntem bulabilirsiniz. ayrıca ilmi amel etmek için mi iş bulmak için mi öğrenmek istiyorsunuz sorusuna mertçe iş bulmak için diyebilecek babayiğitleri alkışlarım. niyetiniz ilim ile amel etmek ise üniversitesiz de olur. yok derdiniz iş bulayım ekonomik özgürlük vs.. ise zaten islamii bir kaygınız yok demektir örtünseniz nee örtmeseniz neee kasmayın.........

2- kuranın ilk emri oku :
evet kuranın ilk emri oku kelimesidir ama sormak lazım YÖK üniversitelerinde mi oku diyor allah ? yooo
ve hatta daha da irdelemek lazım allah oku derken okulda oku mu diyor ? yine yooo
oku ayetinin ilim öğrenmek ile alakası yoktur bu ayeti delil gösteren zihniyete kulak asmayın; yalan........
oku ayetinin kıraat etmek yani yüzünden bir yazılı eseri okumak anlamında olması ihtimal olabileceği gibi oku = anlat, söyle ..benzeri "açıklama" ifadesi isteyen tarzda bir kavram olabileceği üzerinde tefsirler vardır.

3- kurallar böyle (diyenler) :
Allah kapat diyor devlet aç diyor
ehh burda seçim senin Allaha kul isen kapatırsın yok devlete kul isen açarsın. Allaha kulum ama devletin sözünü dinlerim dersen sen ne dediğini idrak edemiyorsun derler.........

4- okuyalım ki belirli makamları ele geçirelim söz sahibi olalım :

peygamber söz sahibi olmak için hangi makamı ele geçirdi ? mekkede iken birçok öneri sundular;
gel liderimiz ol başımıza geçirelim yeterki şu putlara laf söyleme dediler. peygamber bir süre putlara laf söylemese mekkenin lideri olsa yani makam ele geçirse daha güçlü söz sahibi olmazmıydı ? ama o ne dedi :
sağ elime güneşi sol elime ayı koysanız bu davadan vaz geçmem !!!
allah ne dedi : (bakınız)kafirun suresi.........

bu iddiayı erkeklerde dillendirmektedir özellikle. ama tutarlı olmadığı gibi daha sonraları da iddialarıının arkalarında durmadıkları gözlenebilmektedir. bu yöntem ne islama ne insanlığa ne sünnetulllaha sığar.... kendini kandırmanın adıdır......

5- oralara biz gelmez isek islam düşmanları ele geçirecek :

oralar dediğiniz yerler zaten islam dışı ideolojinin hüküm sürdüğü ve eğer oraya girer iseniz sizin de sürdürmek zorunda olduğunuz kapan hükmündedir. bu yüksek mevkiler için geçerlidir. ama öğretmenlik gibi alt kademeler için değil.

son olarak orada faydalı işler (ve hatta cihad) yaptıklarını iddia edenler :

tek sorum var :
Allahın bir emrine karşı gelerek başka bir emrini yerine getirildiği nerede görülmüş ?

duygu_bulut

Well-known member
estafurllah kardeşim elbette kırılmadım,
gücenceğimiz bir durum da yoktu fakat......

öncelikle bu tezlerin bazılarını savunduğumu belirterek kesinlikle bu hitapların çok ağır olduğunu ve -bana göre-- açıklamalardaki üslubun düzgün olmadığını düşünüyorum.. yanlış anlaşılmasın kesinlikle saygı duyuyorum, fakat hadise ayete tefsire dayandırılmayan bu sözleri kişilerin basit bir o kadarda kırıcı tenkitleri olarak görüyorum..

-belirli makanları ele geçirmek- tabiri kesinlikle cihad niyetinde olan bir insana isnad edilemez...

-oralara biz gelmez isek islam düşmanları ele geçirecek- evet çok doğru bu yıllardır olmuş ve canımızı yakmış bir durum yabancısı olmamalıyız..yıllardır Türkiyede dinini özgürce yaşamaya çalışanlar; başörtüsü yasağı getiren, askeriyedekileri dinsiz olarak yetiştiren...vs zihniyetler tarafından dışlanmış, özgürce yaşayamamış, kendini ifade edememiş, ettiği yerde BALYOZ yemiş, susturulmuş...

yeri gelmiş Efendimiz a.s.v. a hakaret edilmiş, yeri gelmiş ezanların dili değiştirilmiş, yeri gelmiş Kur'an-ı Kerimler yakılmış, yeri gelmiş hocalar belki alimler asılmış,bir zamanın ilim meclisleri tekkeler zaviyeler kapatılmış, ama öyle bir susturulmuşlarki sesleri çıkmamış, çıkamamış..

şimdi ise evet, bir yerlere gelinmesi, -belirli makamlar ele geçirilmesi- değil belirli makamlarda vazife ifa edilmesi, öğrencilerin yani geleceğin meslek sahiplerini 'din düşmanı' 'osmanlı düşmanı' ... olarak yetişmesinin önüne geçilmeli, askerlerimizin 'din düşmanı' olarak değil Osmanlıdaki gibi 'allah rızası' için savaşmak gerkliliğinin tekrar aşılanması, batı zihniyetinin düşüncelerden fikirlerden süpürülüp, öz değerlerimizin tekrar aşılanması şart olmuştur.

onun için evet okumalı, evet bir yerlere gelinmeli, evet söz sahibi olmalı, evet 'Hakkı' konuşturmalıyız......

saygılarımla...

_vatan_

Well-known member
est... kardeşim karşılıklı münazara ediyoruz burada asla bu söylenenlerden dolayı kırılma ve gücenme olmasın lütfen hakkınızı helal ediniz.Nefsim adına söylüyorum ; gerçekten olaylara dar açıdan bakıyoruz işimize geldiği gibi ya da nefsimizin hesabına göre onuda geçtim şeytan sağdan sağdan yaklaşıyor zaten soldan gelse direk olayı anlarızda... Olaylara farklı açıdan bakabilmek için zıt fikirleri karşılaştırıp üzerinde düşünmek gerektiğini düşünüyorum mesela şu yazıda kendimden çok şey buldum birlikte bakalım buyrun ;
açıp okunması gerekli diyenlerin tezleri :

1- ilim öğrenmek için açılır:
kardeşim şu koca dünyada ilim sadece YÖK üniversitelerinde mi veriliyor ? hayır
amacın ilim öğrenmek ise üniversite dışında çok yöntem bulabilirsiniz. ayrıca ilmi amel etmek için mi iş bulmak için mi öğrenmek istiyorsunuz sorusuna mertçe iş bulmak için diyebilecek babayiğitleri alkışlarım. niyetiniz ilim ile amel etmek ise üniversitesiz de olur. yok derdiniz iş bulayım ekonomik özgürlük vs.. ise zaten islamii bir kaygınız yok demektir örtünseniz nee örtmeseniz neee kasmayın.........

2- kuranın ilk emri oku :
evet kuranın ilk emri oku kelimesidir ama sormak lazım YÖK üniversitelerinde mi oku diyor allah ? yooo
ve hatta daha da irdelemek lazım allah oku derken okulda oku mu diyor ? yine yooo
oku ayetinin ilim öğrenmek ile alakası yoktur bu ayeti delil gösteren zihniyete kulak asmayın; yalan........
oku ayetinin kıraat etmek yani yüzünden bir yazılı eseri okumak anlamında olması ihtimal olabileceği gibi oku = anlat, söyle ..benzeri "açıklama" ifadesi isteyen tarzda bir kavram olabileceği üzerinde tefsirler vardır.

3- kurallar böyle (diyenler) :
Allah kapat diyor devlet aç diyor
ehh burda seçim senin Allaha kul isen kapatırsın yok devlete kul isen açarsın. Allaha kulum ama devletin sözünü dinlerim dersen sen ne dediğini idrak edemiyorsun derler.........

4- okuyalım ki belirli makamları ele geçirelim söz sahibi olalım :

peygamber söz sahibi olmak için hangi makamı ele geçirdi ? mekkede iken birçok öneri sundular;
gel liderimiz ol başımıza geçirelim yeterki şu putlara laf söyleme dediler. peygamber bir süre putlara laf söylemese mekkenin lideri olsa yani makam ele geçirse daha güçlü söz sahibi olmazmıydı ? ama o ne dedi :
sağ elime güneşi sol elime ayı koysanız bu davadan vaz geçmem !!!
allah ne dedi : (bakınız)kafirun suresi.........

bu iddiayı erkeklerde dillendirmektedir özellikle. ama tutarlı olmadığı gibi daha sonraları da iddialarıının arkalarında durmadıkları gözlenebilmektedir. bu yöntem ne islama ne insanlığa ne sünnetulllaha sığar.... kendini kandırmanın adıdır......

5- oralara biz gelmez isek islam düşmanları ele geçirecek :

oralar dediğiniz yerler zaten islam dışı ideolojinin hüküm sürdüğü ve eğer oraya girer iseniz sizin de sürdürmek zorunda olduğunuz kapan hükmündedir. bu yüksek mevkiler için geçerlidir. ama öğretmenlik gibi alt kademeler için değil.

son olarak orada faydalı işler (ve hatta cihad) yaptıklarını iddia edenler :

tek sorum var :
Allahın bir emrine karşı gelerek başka bir emrini yerine getirildiği nerede görülmüş ?
başka söze gerek var mı ?

duygu_bulut

Well-known member
başka söze gerek var mı ?

bu konuda kendi adıma son bir yorum yapıp kapatmak istiyorum...
nimetler içinde olan bir insan nimetin yokluğunu bilmediği için yokluğu zerresine kadar hisseden bir insanla elbette aynı hissiyatta olamaz..onun için oruç gibi bir ibadet şarttır dinimizde..

örnek vereyim.. moğolistana 2 sene önce hizmet sebebiyle 2 arkadaşım gitti.. tevafuktur ikiside burdayken çok kişiyi karşısına alarak başörtüsü için mücadele etmişlerdi maşallah.. herkese örnek teşkil ediyordu..fakat oraya gittiklerinde daha uçaktan iner inmez,başlarını açmak zorunda kaldılar..çünkü orası burası gibi değil biz nimetler içerisindeyiz.. orada misafirliğe gittiğinizde çay su ikram etmiyorlar, içki ikram ediyorlar..seccade Kur'an bırakamazsınız dışarıda...ve en acısıda neyd biliyormusunuz arkadaşım ağlayarak anlatmıştı; efendimiz a.s.v.'ı 'bir adam varmış' diyerek anlatıyorlar...yani insanlar islamdan efendimiz a.s.v. dan bihaberler...ve bu yaz orada ailesinden gizli müslaman olan bir kardeşimizi ziyarete getirdiler Türkiyeye, türkçesi maşallah çok iyi, bize dediki '' siz yokluğunu bilemezsiniz, yıllardır islamın yokluğunu bizler yaşadık, ablalarımız olmasaydı ömrümüzün sonuna kadarda yoksun yaşardık'' dedi..

işte velhasıl kelam, onun yokluğunu bilen bilir..bende hizmetle müşerref olana dek sıfırdım hatta hocamızın tabiriyle 'sifir'dim..kimin sayesindemi öğrendim ;; şu yukarıdaki tez olarak ifade edilen ve bahanelerin isnad edildiği ''başını açmak zorunda' olan ablalarım sayesinde..elhamdülillah yer yüzündeki zerreler adedince elhamdülillah..
ve ailem hala bihaberler malesef ve birileri fedakarlık yapmasalardı ben hala ''başı açık'' ve hala ailem gibi bihaber olacaktım...

ve emin olun benim gibi binlerce insan bu şekilde bataklıktan kurtuldular ve kurtulmaktadırlar...ne olur Allah aşkına, bataklıkta olan kardeşlerimiz zaviyesinden bakınız birde hadiselere meselelere....

_vatan_

Well-known member
Yahu ya siz çok ileri derecede düşünceye sahibsiniz yada ben geri kafalıyım tabiri caizse.İslamı yaymak tabi herkesin görevi ama bunu öyle pis ve girildiği takdirde su yerine içki ikram edilen yerlerde ablalarımız değil de onların desteğiyle abilerimiz yerine getirse şartlar müsait oluncada ablalarımız devreye girse ??????Neden onların istediğini yapalımki onların istediği de başımızı açtırmak değilmi neden onların istediği olsun.

Bir diğer mevzu belki buna ince düşünce diyolar yani sayın duygu_bulut u kardeşimin düşüncesine uzak ve ulaşılması gereken mekanlar dinin anlatılması diye girdi konuya diğer kardeşde şu şekilde giriyo konuya -kardeş diyo okumak lazım onun için açıyoruz biz başımızı.Peki şunu da biliyomu o kardeşler. Kendisi Arapça,T D B ,Kur'an kerim hocası yani branşı meslek dersi o dersler olduğu halde başını açmamak için mesleği bıraktığını ve sekiz sene sonra bizim okula geldiğini ama başı kapalı olarak biliyolar mı ???????Ve bunun gibi 15 tane hoca geldi bizim okula coğrafya,edebiyat farklı farklı branşlar ya onlar yanlış düşünüyo ya siz????????Yada şu başını açmamak için Açık Öğretim Fakültesine giden orada da sınava alınmayan ve ne olursa olsun okula devam etmeme pahasına başını açmayan kardeşimmi yanlış düşünüyo??????afff affff daha neler neleeeeer

Huseyni

Müdavim
Konu hala aynı şekliyle devam ediyor. Daha önce dediğim gibi bahsini etmiş olduğumuz kişiler bu tezleri de, o ayetleri de yıllardan beri okuyorlar. Çünkü en çok karşılarına çıkan konuların başında geliyor. Ben bu meselenin hep aynı eksende döndüğünü düşünüyorum. Açanları bende savunmuyorum ama yapılacak başka şeylerimiz olmalı. Mesela en başta onlara dua etmek gibi. Veya bu yasağın olmasına sebep olan şeyleri ortadan kaldırmak gibi. Örneğin cehalet. Örnekler çoğaltılabilir. Taviz verilsin elbet demiyoruz ama, tartışmak veya aynı sözlerle ikna metodunu denemekle yol alabiliyor muyuz onu cidden merak ediyorum. Eğer yol alabiliyosak devam edelim :)

Bu vesile ile herkesin bayramını tebrik ederim. Mübarek olsun inşaallah. Baki selam ve dua ile.

duygu_bulut

Well-known member
ben cemiyetimin selameti yolunda ahıretimide feda ettim..
Gözümde ne cennet sevdası var ne cehennem korkusu,
cemiyetin imanı namına bir said değil, bin said feda olsun,
kur'an'ımız yeryüzünde cemaatsiz kalırsa, cennetide istemem;
orasıda bana zindan olur,
milletimizin imanını selamette görürsem,
cehennem alevleri içinde yanmaya razıyım.
çünkü vücudum yanarken gönlüm gül gülistan olur...
Bediüzzaman said nursi

dua edin inşallah, rabbim affetsin beni ve benim gibi düşünenleri, günahlarımıza kefaret saysın inşallah, hüseyni hocanında dediği gibi sistemede dua edin cehaletede dua edin bizlere de dua edin inşallah...

HAYIRLI BAYRAMLAR...

mozbursa

Active member
değil bu dünyayı ahiretini feda etmeyi göze alan Üstad bize azbuçuk yol göstermiş olmuyor mu.konuya ben bu zaviyeden bakıyorum. maddi manevi füyuzat hislerinden feragat etmek belki namazından belki tesettüründen.bu herkesin kendi fedakarlığı yanlış anlaşılmasın.benim düşüncem biz kendi kabuğumuza çekilir de dinin ihyası adına milletin selametini tesis etme yolunu terkedersek ezanın bile yasaklandığı günler bizi bulur tekrar.Allah çok merhametlidir niyetleri bilir kuluna öyle merhamet eder düşüncesindeyim.konuyu açandan Allah razı olsun hayırlı günler

mozbursa

Active member
devletin başına inançlı insanlar gelmesin diye katsayı uygulaması getirildi hem imamhatipller hemde meslekliseli gençler mağdur oldu.artık bir imamhatipli hakim savcı BAŞBAKAN,CUMHURBAŞKANI göremeyecek bu ülke.bari diğer branşları okuyanlar imanlı olsun bişeyler başarsın yoksa ezana bile tahammül edemeyen ve hatta müslüman olmayanlar geleceğimiz için karar verecekler geçmişte olduğu gibi.kısacası inançlı insanlar OKUMALI.başörtüsü için kimse fetva veremez YANMAYI gözealır niyetini yalnız kendisi ve Allah bilir.Ona görede ahirette muamele görür.

israfil

Active member
Üniversitede çok karşılaşmıştım bu zihniyetteki insanlarla..
Ahirette de karşılaşmayı çok isterim, yalnızca bu meselede..

mozbursa

Active member
yanma noktasındamı karşılaşmaktan bahsediyorsunuz.zaten bunu kabulleniyorlar bu insanlar.ne manada bi karşılaşma?.çok şükür tesettür sorunumuz olmadığından bi bayan kadar ızdırabını yaşamadım bu konunun uzaktan konuşuyorum belkide.bakın haşa bu emri delmeli gibi bişey anlaşılmasın sözlerimden.ama israfil kardeş siz bayan olsanız veya öyle iseniz okumazmıydınız üniversiteyi veya ortaöğretimi?