Teheccüd (gece) namazı ile aranız nasıl?

Teheccüd (gece) namazý ile aranýz nasýl?

• Her gece kýlarým, hamdolsun hiç kaçýrmam!

Kullanılan: 2 7.1%
  • Bazen kaçýrdýðým da olur!

Kullanılan: 3 10.7%
  • Ara sýra kýlarým, kalkmak için özel çaba harcamam!

Kullanılan: 3 10.7%
  • Çok nadirdir kýldýðým!

Kullanılan: 13 46.4%
  • Allah affetsin, hiç kýlmam!

Kullanılan: 7 25.0%

• Kullanılan toplam oy
    28

Hamiyetkar

Well-known member
Allah'ın sevgili kullarından mıyız kardeşler?

Evet, normalde gece namazı farz bir ibadet olmadığı için ve de söylenmesi (içine nefs karışması ihtimaline binaen) riyaya sebebiyet verdiği için, "Ben teheccüd namazı kılıyorum" demek, pek hoş değil..

Ama gerek kardeşlerimizi teşvik etmek ve bu babta gece namazının fazileti hakkında veya da hayatımıza kattığı güzellikleri paylaşmak açısından, gerekse de burası bir forum ortamı olduğu ve kimsenin birbirini yakinen direkt tanımadığı için riyaya sebebiyet vermeyeceğini düşündüğümden böyle bir anket konusunu açtım..

İslamî anket bölümünde, sanırım böyle güzel bir ibadetin mavzu bahsi hayırlı ve güzel olur diye düşündüm..

Selametle..

Hamiyetkar

Well-known member
bu anketi açmakla yanlış bişey mi sorduk acep..

değil mi.. bize ne vatandaşın teheccüd namazından..

ne yani "EVET BEN HER GECE KILIYORUM VE ARKADAŞLARA DA TAVSİYE EDERİM" diyecek hali yok ya kimsenin..

gizli bir ibadet.. doğrudur..

ama arkadaşlar yine de yorum yazmadan sadece anketi doldurabilirler.. değil mi..

:)

nuriye

Well-known member

ne yani "EVET BEN HER GECE KILIYORUM VE ARKADAŞLARA DA TAVSİYE EDERİM" diyecek hali yok ya kimsenin..

ama arkadaşlar yine de yorum yazmadan sadece anketi doldurabilirler.. değil mi..

allah razi olsun sizden hayatimiza yerlestirmemiz gereken bir ibadet insallah

Elif_Gibi

Well-known member

bencileyin utanıpda cevap vermemişde olabilirler :dft001:

arasıra dedim :dft001: Allah sürekli kılanlardan ve namazı makbul olanalrdan eylesin..

Allah cc razı olsun...bunu bi uyarı olarak alıyorum nefsime :)

FaKiR

Meþveret Bþk.

sanane kardesim " vatandaşın teheccüd namazından.. "

EVET BEN HER GECE KILIYORUM VE ARKADAŞLARA DA TAVSİYE Ediyorum :)
diyemeyecegim agabey kusura bakma, yani herkese tavsiye ediyorum da, kendim her gece kilamiyorum.:002:

benim bigi tembeller icin kucuk bi tavsiye ;
sabah namazindan bi yarim saat, 15 dk, once kalkip teheccud namazi kilar, ardindan sabah namazini kilarlarsa uykucular icin daha verimli olur :dft003:Din kolayliktir :dft003:
Selam ve dua ile...

Teheccüd namazı çok faziletli bir namazdır. Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde teheccüd namazı kılmaya teşvik edilmiş ve bu namazı kılanlar övülmüştür. Yüce Rabbimiz geceleyin kalkıp teheccüd namazı kılanlar hakkında şöyle buyurur: "Onların yanları yataklarından uzaklaşır (teheccüd namazı kılmak için yataklarından kalkarlar), korkarak ve umarak Rablerine dua ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (hayır için) harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak onlar için gözlerini aydınlatıcı ne güzel (nimetlerin) saklandığını hiç kimse bilmez" (es-Secde, 32/16-17).

Hamiyetkar

Well-known member
sanane kardesim " vatandaşın teheccüd namazından.. "

EVET BEN HER GECE KILIYORUM VE ARKADAŞLARA DA TAVSİYE Ediyorum :)
diyemeyecegim agabey kusura bakma, yani herkese tavsiye ediyorum da, kendim her gece kilamiyorum.:002:

benim bigi tembeller icin kucuk bi tavsiye ;
sabah namazindan bi yarim saat, 15 dk, once kalkip teheccud namazi kilar, ardindan sabah namazini kilarlarsa uykucular icin daha verimli olur :dft003:Din kolayliktir :dft003:
Selam ve dua ile...

Teheccüd namazı çok faziletli bir namazdır. Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde teheccüd namazı kılmaya teşvik edilmiş ve bu namazı kılanlar övülmüştür. Yüce Rabbimiz geceleyin kalkıp teheccüd namazı kılanlar hakkında şöyle buyurur: "Onların yanları yataklarından uzaklaşır (teheccüd namazı kılmak için yataklarından kalkarlar), korkarak ve umarak Rablerine dua ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (hayır için) harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak onlar için gözlerini aydınlatıcı ne güzel (nimetlerin) saklandığını hiç kimse bilmez" (es-Secde, 32/16-17).

allah iyiliğini versin.. :)

ReþHa2

Well-known member
Allah'ın sevgili kullarından mıyız kardeşler?

Evet, normalde gece namazı farz bir ibadet olmadığı için ve de söylenmesi (içine nefs karışması ihtimaline binaen) riyaya sebebiyet verdiği için, "Ben teheccüd namazı kılıyorum" demek, pek hoş değil..

Ama gerek kardeşlerimizi teşvik etmek ve bu babta gece namazının fazileti hakkında veya da hayatımıza kattığı güzellikleri paylaşmak açısından, gerekse de burası bir forum ortamı olduğu ve kimsenin birbirini yakinen direkt tanımadığı için riyaya sebebiyet vermeyeceğini düşündüğümden böyle bir anket konusunu açtım..

İslamî anket bölümünde, sanırım böyle güzel bir ibadetin mavzu bahsi hayırlı ve güzel olur diye düşündüm..

Selametle..

Ben gece namazı kılmıyorum :(ibadeti sürekli yapmak önemli Ama inş gece namazlarına kalkmaya niyetim var (Niyet yetmiyor sadece ama)

leylak

Active member
her ramazan kaçta yatarsam yatayım hatta 1 saatlik uykuyla bile sahur'a kalkabildiğimi görerek vede kendime hayret ederek tamam bu sefer oldu galiba bu şartlarda bile kalkabiliyorsam bundan sonra teheccüd'e de kalkabilirim diye kendime güvenim geliyor ama malesef ramazan'dan sonra bu kalkmalar hiçde kolay olmuyor ve anlıyorumki bu ramazan'ın bereketi keşke hep ramazan olsa diyorum benim gibi gaflette olanları ancak ramazan paklar