Soru - Cevap Oyunu

KaLeM

Active member
BiLGi YarIşmasI...

Celal de celallenir insan sinirlenir cemalde de güzelleşir, en kısa ve basit olarak bu geldi aklıma :D

Garib

Well-known member
BiLGi YarIşmasI...

adese ' Alıntı:
Cenab-ı Hakk'ın insanlar üzerindeki Celal ve Cemal isimlerinin tecellilerinde zuhur eden halet-i ruhiyeler hangileridir?

Celal ismi daha ziyade galip gelirs ne olur, Cemail ismi galip gelirse ne olur?
celal olunca heybetli cemal olursa latif ve sevimli olur ikisi birarada olunca hem heybetli hem güzel olur yani ;D

yunus44

Active member
BiLGi YarIşmasI...

celal isminde :kabz: tutukluk.

cemal isminde bast: yayma, açma.

damdan düşen bilir :)
soru biraz kolay osun
?Selamı ve anlamını yazın.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
adese ' Alıntı:
1- "Ellezine yegulune rabbena.." ile başlayan aşrin (ki ilk ezberlediğim aşirdi, hey gidi günler hey... :) ) 3. ayetinin başı. Bakara suresinde geçiyor olsa gerek. 50li sahifelerdeydi ama hatırlayamadım. Biraz bakayım, bulunca yazarım. Bulanlar yazsın. Hatta risalelerde geçen "şehidallahu ennehu la ilahe ila huv.." ayetinden sonraki ayettir. ==> "İnneddine İndallahil İslam" şeklindeki ayetin devamı, "vemahtelefelllezine utul kitab.." olsa gerek..

2- Kur'an'daki orijinal ibaresi "ve ulul emr" şeklinde idi, ama yerini hatorlayamadım yine.

Tam cevap veremediğim için soru sorma hakkım yok galiba. :)

kendisi cok yoğun olduğu için soramadı sanırım yerine ben soruyorum ...

Soru : İnsandaki bütün hissiyatlar ne için verilmişdir?

sel

New member
şuunat-i ilahiye'ye okyanusta katre mısali kucuk bır ornek olabılmesı ve aklını , cuz-i iradesını kullanarak kıyas yapabılmesı için verılmıstır.( inşallah dogrudur ve eksık degildir umıdıyle.....)

soru: 15. sua fatıha bahsınde gecen 3 cemaatten kasıt nedır?

ey

Member
sırat-ı mustakim ehli...istikametli yolda gidip hem kendilerine hem nevlerine saadet e vesile olmuslar

ifrat ve tefrit etmiş 2 guruh.kuvve-i akliye ve seheviye ve gadabiye yi dengede tutamamiş..yerli yerınce kullanamayarak zarara dusmus guruhlar( dogru muki?)

sırat-ı mustakim--dallin --magdub bu 3 meslegin diger yonleri nelerdir?baska nasıl anlayabiliriz?

sel

New member
benım bahsettıgım yerdekı 3 cemaatten maksat ; cesedve ondakı zerreler, alem-i islam ve alem-i kainattı.( yada bahsettıgım yerdekı konuyu ben yanlıs anladım:( ) Allah razı olsun ey.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
sel ' Alıntı:
benım bahsettıgım yerdekı 3 cemaatten maksat ; cesedve ondakı zerreler, alem-i islam ve alem-i kainattı.( yada bahsettıgım yerdekı konuyu ben yanlıs anladım:( ) Allah razı olsun ey.

Yok Allah razı olsun doğru anlamıssınız..

Ustad bediüzzaman İyyake nabudu ve iyyake nestain ayeti kerimesini okudum neden ben sana ibadet ederim ve istiane ederim denilmemişide "Biz Sana ibadet ve istiane ederiz" denilmidir diye düşündüğümde iyyake nabudu ve iyyake nestain ayeti kerimesindeki nun un bir mucizesi bana bildirmek için bir sual geldi diyor ve acıklıyor orada ben her iyyake nabudu ve iyyake nestain dediğimde bakdım ki o beyazid camindekilerde duama destek veriyor sonra bakdım butun istanbuldaki mescidler ve sonra mekke ve kabe minber olmak üzere butun mescitler ve bakdım butun islam alemi ve butun kainat bu duayı ediyor ve bakdım sadece zişuur değil butun mevcudat bu duayı ediyor yani her bir perde acıldığında bir cemaati beyan etmiş ...(Maşallah barekallah)

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
ey ' Alıntı:
sırat-ı mustakim ehli...istikametli yolda gidip hem kendilerine hem nevlerine saadet e vesile olmuslar

ifrat ve tefrit etmiş 2 guruh.kuvve-i akliye ve seheviye ve gadabiye yi dengede tutamamiş..yerli yerınce kullanamayarak zarara dusmus guruhlar( dogru muki?)

sırat-ı mustakim--dallin --magdub bu 3 meslegin diger yonleri nelerdir?baska nasıl anlayabiliriz?

Soru biraz daha acık olabilir mi ? Mesela ben cok cahilim benim seviyemde soru olsa cok daha guzel olur...

ey

Member
hımmm..

o zaman fatıhanın sonundaki 3 guruh nedir ? soru bu olsa.. :D
olmazsa ben zaten diger sorunun cevabını bilememişim..
bilenlerin soru sorma hakkı vardı
baskası sorsun

ey

Member
bi de acep benden onceki soru bu mu yoksa--->>''soru biraz daha acık olabilir mi?''

eger oyleyse ''mumkun olabilir'' cevabı dogru kabul edeilecek mi?

(şimdi ne demek istedim :D ? ) netice : zor bunlar :D

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
ey ' Alıntı:
bi de acep benden onceki soru bu mu yoksa--->>''soru biraz daha acık olabilir mi?''

eger oyleyse ''mumkun olabilir'' cevabı dogru kabul edeilecek mi?

(şimdi ne demek istedim :D ? ) netice : zor bunlar :D

Anladın işde mubarek neden uzatıyon ki :)

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Yemin ' Alıntı:
Yok Allah razı olsun doğru anlamıssınız..

Ustad bediüzzaman İyyake nabudu ve iyyake nestain ayeti kerimesini okudum neden ben sana ibadet ederim ve istiane ederim denilmemişide "Biz Sana ibadet ve istiane ederiz" denilmidir diye düşündüğümde iyyake nabudu ve iyyake nestain ayeti kerimesindeki nun un bir mucizesi bana bildirmek için bir sual geldi diyor ve acıklıyor orada ben her iyyake nabudu ve iyyake nestain dediğimde bakdım ki o beyazid camindekilerde duama destek veriyor sonra bakdım butun istanbuldaki mescidler ve sonra mekke ve kabe minber olmak üzere butun mescitler ve bakdım butun islam alemi ve butun kainat bu duayı ediyor ve bakdım sadece zişuur değil butun mevcudat bu duayı ediyor yani her bir perde acıldığında bir cemaati beyan etmiş ...(Maşallah barekallah)

Yazıda bir düzeltme yapayı bir cemaati belirtmemiş ... Ayeti kerimenin ferdi bir vird değil cümle inananların vridi olduğunu beyan etmiş olabilir...

Soruyu ben sorayım

Soru :

Şeytanın onca şerri varken ve Allah bunları ebedi ilmi ile bilirken neden şeytanı yaratmısdır ? Ve neden insanlara musallat etmişdir ?

Garib

Well-known member
İfrata varmamak, hem galebe çalmamak şartıyla, asl-ı vesvese teyakkuza sebeptir, taharrîye dâîdir, ciddiyete vesîledir; lâkaydlığı atar, tehâvünü def’ eder. Onun için, Hakîm-i Mutlak, şu dâr-ı imtihanda, şu meydan-ı müsâbakada, bize kamçı-yı teşvik olarak, vesveseyi şeytanın eline vermiş, beşerin başına vuruyor. Şâyet ziyâde incitse, Hakîm-i Rahîme şekvâ etmeli,euzubillahiminelşeytaniracim demeli.

* Rahmetten kovulmuş şeytandan Allah’a sığınırım. (Buhârî, Bed’ul Halk: 11, Edeb: 76.; Müslim, Birr: 109; Ebû Dâvud, Salât: 18; Tirmizî, Mevakît: 65.)

Garib

Well-known member
soruyorum ;D
TERCİH BİLA MÜRECCİH NEDİR ?
NOT:24,29 ve 26 kader bahsinde var hadi bukadar ipucu yeter bakim :angel: :angel: ;D

hknco

Well-known member

Hiç bir üstünlük sebebi yok iken birbirine eşit iki şeyden birisini diğerine üstün tutmak

geniş açıklaması yarın inşallah
sorum da : İslam alemi neden zillet içinde de hristiyan alemi zenginlik ve ferah içinde ? Müslümanların daha iyi olmaları gerekmezmiydi hiç değilse müslüman olmakla müşerrefiz ...

Garib

Well-known member
o kadarını bizde biliyoz biz acıklayın dedik o kadar ipucu verdik dimi :angel:
efet sorunuz ağabey şimdik: ;D
............................................
onyedinci lemadan :angel:
Ey divane baş ve bozuk kalb! Zanneder misin ki Müslümanlar dünyayı sevmiyorlar veyahut düşünmüyorlar ki fakr-ı hale düşmüşler; ve ikaza muhtaçtırlar, tâ ki dünyadan hissesini unutmasınlar?
Zannın yanlıştır, tahminin hatadır. Belki hırs şiddetlenmiş; onun için fakr-ı hale düşüyorlar. Çünkü mü'minde hırs sebeb-i hasârettir ve sefalettir. durub-u emsal hükmüne geçmiştir.
Evet, insanı dünyaya çağıran ve sevk eden esbab çoktur. Başta nefis ve hevâsı ve ihtiyaç ve havassı ve duyguları ve şeytanı ve dünyanın surî tatlılığı ve senin gibi kötü arkadaşları gibi çok dâileri var. Halbuki bâki olan âhirete ve uzun hayat-ı ebediyeye davet eden azdır. Eğer sende zerre miktar bu biçare millete karşı hamiyet varsa ve ulüvv-ü himmetten dem vurduğun yalan olmazsa, hayat-ı bâkiyeye davet eden azlara imdat etmek lâzım gelir. Yoksa, o az dâileri susturup çoklara yardım etsen, şeytana arkadaş olursun.
Âyâ, zanneder misin, bu milletin fakr-ı hali dinden gelen bir zühd ve terk-i dünyadan gelen bir tembellikten neş'et ediyor? Bu zanda hata ediyorsun. Acaba görmüyor musun ki, Çin ve Hintteki Mecusî ve Berâhime ve Afrika'daki zenciler gibi, Avrupa'nın tasallutu altına giren milletler bizden daha fakirdirler? Hem görmüyor musun ki, zarurî kuttan ziyade Müslümanların elinde bırakılmıyor? Ya Avrupa kâfir zalimleri veya Asya münafıkları, desiseleriyle ya çalar veya gasp ediyor.
Sizin cebren böyle ehl-i imanı mim'siz medeniyete sevk etmekteki maksadınız, eğer memlekette âsâyiş ve emniyet ve kolayca idare etmek ise, katiyen biliniz ki, hata ediyorsunuz, yanlış yola sevk ediyorsunuz. Çünkü itikadı sarsılmış, ahlâkı bozulmuş yüz fâsıkın idaresi ve onlar içinde âsâyiş temini, binler ehl-i salâhatin idaresinden daha müşküldür.
İşte bu esaslara binaen, ehl-i İslâm dünyaya ve hırsa sevk etmeye ve teşvik etmeye muhtaç değildirler. Terakkiyat ve âsâyişler bununla temin edilmez. Belki mesailerinin tanzimine ve mâbeynlerindeki emniyetin tesisine ve teavün düsturunun teshiline muhtaçtırlar. Bu ihtiyaç da, dinin evâmir-i kudsiyesiyle ve takvâ ve salâbet-i diniye ile olur.