Soru - Cevap Oyunu

sel

New member
Ynt: Soru - Cevap Oyunu

yapılan ibadet ve işlerde hiç bir karsılık ve menfaati ,hakiki ve esas gaye etmıyerek yalnız ve yalnız ALLAH c.c rızasını esas gaye ve maksat edınmektir...

soru; din nasıl himaye edilir?

adese

Member

Dini himaye etmekten dini korumak manası çıkıyorsa eğer;

Dini korumak demek, her şeyden önce dinin emir ve yasaklarını kişinin hayatına geçirmesi ve onları uygulaması demektir. Çünkü din ancak böyle korunur. Bir müslümanın sadece müslümanım demesi yeterli olmaz. Müslümanlığı kabul eden kimsenin dinî vecibelerini yerine getirmesi ve dininde yasaklanan hususlardan sakınması gerekir. İnsan ancak bu sayede dindar olduğunu anlar. Dini yükümlülüklerini yerine getirmeyen insanın din duygusu zamanla zayıflar ve Allah korusun bir gün tamamen körelir. İnsan için bundan daha büyük bir kayıp düşünülemez.

Din korunmazsa ne olur?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici

Din korunmazsa ne olur?

Bilindik bir söz varya inandığın gibi yaşamazsan yaşadığın gibi inanırsın diye ...

Kayahan ile yapılan bir roportajda magazinciler kayahanın evinde eşi ve cocuğu ile ve onu gözlemlerken Kayahanın çocuğuna öğrettiği süre ve duaları Allahı ve peygamberi Kayahana sorarlar ; Kayahan cevaben söle der : Eğer biz cocuklarımıza bazı seyleri öğretmez ve yapmasına vesile olmaz isek baskaları gelir baska seyleri öğretir ve onlarda onu yapar ...

Salisen :

Kuranı azimüşşanda hak dinin islam olduğunu ve onun koruycusu olunacağı acık ve nettir ... Ancak unutulmaması gereken su ki mesela hakikatler bozulmayabilir ancak arastırma ve kaynaksız olan bilgiler din olarak kabul edilir ise buda dinin korunmadığı anlamına gelmez ancak yaşanılacak olan dinin bozulduğu anlamına yani kiinin bozulduğu anlamına gelir ..Mesela bidat veya hadisi şerifde gecen fesad-ı ümmet zamanı yani ümmetin fesada uğraması bozulması o zaman diyebiliriz ki İslamiyet bozulmuyor ümmet bozuluyor .. İşde eğer hakiki din yaşanmazda kulakdan dolma yada baska dinlerin kültürleri ile yaşanırsa o zaman mazallah kişi dinden cıkmıs olabiliyor ...

Peygamberimiz "sallallahü aleyhi ve sellem" (bid'at sahibi olanlara [yani Peygamberimizin zamanında ve onun dört halifesi zamanlarında bulunmayıp da, dinde sonradan meydana çıkarılan, uydurulan sözleri, yazıları usûl ve işleri, ibâdet olarak yapanlara ve yaptıranlara] hürmet eden, dirilerini ve ölülerini medh eden, bunları büyük bilen, din-i islâmı yıkmağa, dünyadan kaldırmaya yardım etmiş olur) buyuruyor.

Soru :

Dini teşekkül edenler nelerdir ?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici

yunus44 ' Alıntı:
biraz açarmısın lemalar

Soru cokmu mantıksız dı abi :

teşekkül üzerine çift tıklarsanız manasını öğrenirsiniz...

Yani dini neler olusturur.Bir şeyin din olması için ne gerekir? Her aklına gelen bir din kurabilir mi ? Dahada acayım mı abi ? Dur acayım madem basladık :) İslamiyet dışında din denilenler dinmidir ? Eğer Din ise neden Allah katında hak din İslamdır deniyor?

Cok uzatmıyayım sonra mazallah yorulursunuz:) bu arada cok soru gözüksede aslında cevabı tek hadi bakalım koaly gelsin ;D

sIraaT

New member
BiLGi YarIşmasI...

**BismiLLahirrahmanirahim**

Yarışmamıza hoş geLdiniz cümLeten..

Şimdi canLar SORULAN SORUYA DOĞRU CEWABI WEREN KARDEŞİMİZ yeni bir soru sorarak yarışmamızı dewam ettiricek inşaLLah.. (( Şartımız kaydımız kuydumuz yoktur... bileğinize kuwwet inşallah...Ne kadar zor olursa okadar araştırma we öğrenme kabiliyetimiz artar..tabi ben wuruyorum siz öldürmeyin :D ))

İlk sorunuz benden .... Kolay gele inşallah :D

***Soru:
Mekke' de ilk kez halkın içerisinde ''La ilahe illallah'' diyen sahabemiz kimdir?

yunus44

Active member
Ynt: BiLGi YarIşmasI...

Mekke' de ilk kez halkın içerisinde ''La ilahe illallah'' diyen sahabemiz
Cevap : Ebü Zerr Gifari.

yeni soru:
bir ata veya bineğe binerken yapılacak dua hangi ayettir. cevabı bu forumda bulabilirsiniz :)

yunus44 ' Alıntı:
Mekke' de ilk kez halkın içerisinde ''La ilahe illallah'' diyen sahabemiz
Cevap : Ebü Zerr Gifari.

yeni soru:
bir ata veya bineğe binerken yapılacak dua hangi ayettir. cevabı bu forumda bulabilirsiniz :)

yunus44 Bey ama bu kadar ipucu yetmez biraz daha ipucu verseniz :)

yunus44 ' Alıntı:
Allah c.c teşekkül etmiştir diyebiliriz kısaca.

Yani Allahın gönderdikleri din Allahtan olmayanlar ise din değil öle mi ?Eğer cevabınız evet ise nasıl anlıyacağız Allahtan olduğunu ?Mesela Budizm, alevilik, satanistlik, ateistlik vs bunlarda din oldukları iddia ediliyor...Aradaki hakikati nasıl kavrıyabiliriz...

yunus44

Active member

yine cevap aynı kardeş Allah c.c kuranında bildiriyor herşeyi. :)
1-Allah c.c katında makbul din islamdır. der kuranda mesela.
2-Allah ve resulüne ve ulul emre itaatı emreder. vb.
yani kuranı biz indirdik biz koruyacaz derken kuranda. Dini kasettiği anlaşılabilir.
peygamberleri o gönderdiği gibi
mezhep imamlarınıda onun yarattığını ve onlar farkında olmadan görevlendirdiğini düşüne biliriz.

soru: yukardaki 1 ve ikinci diye yazdığım cümleler hangi ayette geçer.

adese

Member

1- "Ellezine yegulune rabbena.." ile başlayan aşrin (ki ilk ezberlediğim aşirdi, hey gidi günler hey... :) ) 3. ayetinin başı. Bakara suresinde geçiyor olsa gerek. 50li sahifelerdeydi ama hatırlayamadım. Biraz bakayım, bulunca yazarım. Bulanlar yazsın. Hatta risalelerde geçen "şehidallahu ennehu la ilahe ila huv.." ayetinden sonraki ayettir. ==> "İnneddine İndallahil İslam" şeklindeki ayetin devamı, "vemahtelefelllezine utul kitab.." olsa gerek..

2- Kur'an'daki orijinal ibaresi "ve ulul emr" şeklinde idi, ama yerini hatorlayamadım yine.

Tam cevap veremediğim için soru sorma hakkım yok galiba. :)

adese

Member

Senin mesajlarına bakma fırsatım yok ama benim bildiğim "Subhanellezi sahharalena heza.." ile başlayan âyet-i celile olsa gerek..

Doğru mu acaba?

Doğruysa sorma hakkım var demektir, ona göre haaa... :)

adese ' Alıntı:
Senin mesajlarına bakma fırsatım yok ama benim bildiğim "Subhanellezi sahharalena heza.." ile başlayan âyet-i celile olsa gerek..

Doğru mu acaba?

Doğruysa sorma hakkım var demektir, ona göre haaa... :)

Mektubat | Üçüncü Mektup' Alıntı:
Her türlü kusurdan münezzehtir o Allah ki, bunu bizim hizmetimize verdi. Yoksa bizim buna gücümüz yetmezdi." Zuhruf Sûresi, 43:13

b135.gif

Yunus44 abi gerçi aynı gunde gönderdiğin için benim mesajlar dedin ama Risale-i Nurda deseydin coktan bulmusdum :)

adese

Member

Cenab-ı Hakk'ın insanlar üzerindeki Celal ve Cemal isimlerinin tecellilerinde zuhur eden halet-i ruhiyeler hangileridir?

Celal ismi daha ziyade galip gelirs ne olur, Cemail ismi galip gelirse ne olur?