Sizin Çocuğunuz Kaç Hatim dinledi (küçük çocuğu olanlar mutlaka okusun)

medine gülü

Well-known member
ŞUURALTI
Günümüzün en büyük buluş ve anlamaları, dış dünya değil aksine insanın iç dünyası, beyin-zihin yapısı konularında yoğunlaşmaktadır. Bu bağlamda günümüzde en çok araştırılan konulardan biri;şuur ve şuuraltı fonksiyonlarının nasıl değiştiği ve nelerin tesirinde kaldığıdır. Son araştırmalar insanın, beş duyusunun olabileceği uyarılar açısından zengin bir dünyada yaşadığını, dış dünyadan çok az ham bilgi aldığını ve geri kalan kısmını kendi zihninde var olan temel kapılara göre şekillendirdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu temel kapılar 0-10 yaş arasında verilen eğitimle şuur altında oluşturulmaktadır. Düşünceden davranış ve tutumlara varıncaya kadar, bütün zihni işlemler, şuur altında oluşmaktadır. İnsanın düşünce, tercih ve tutumlarını bir yemeğe benzetirsek; yemeklerin hepsi, bu şuur altımızda var olan programlarda hazırlanmaktadır. Hangilerinin dışa yansıtılacağına ise, şuur ile şuur altı arasında köprü görevi gören merkezi yönetim yapısı (cüz-i irade) karar vermektedir.
CANLI BİR ÖRNEK
Bir arkadaşım anlatmıştı. Kendisinin 20 aylık çocuğu var. Şimdiye kadar çocuğuna 20 hatim dinletmiş. Bir tanıdığından almış bu fikri. Tanıdığıda aynı şekilde her ay bir hatim dinletmiş çocuğuna. Şimdi 5 yaşında olan çocuğu Kur'an'ı çok kısa bir zamanda ezberlemiş. Çünkü dinlediği Kur'an , şuuraltında büyük yer etmiş. Dolayısıylada onu ezberlemesi kolay olmuş.
EFENDİMİZ (s.a.v) de KUR'AN dinlerdi
Sahabe Efendilerimizden İbn Mes'ud (r.a) anlatıyor: Bir gün Allah Rasulü bana “Bana Kur'an oku” deyince: Ya Rasulallah, size mi okuyayım? Oysa Kur'an bizzat size indirildi dedim. Bunun üzerine Allah Rasulü (s.a.v) “ Ben Kur'an'ı başkalarından dinlemeyi severim” buyurdu. Ben de okumaya başladım. Nisa suresinin 41. ayetine- ki şudur-:” Ey Rasulüm! Her ümmetten haklarında tanıklık edecek bir sahid (peygamber) celb ettiğimizde ve senide bütün onlara (ümmetine) şahit olarak getirdiğimizde, bakalım onların hali nice olacak?” geldiğimde, “Şimdilik yeter” buyurdu. Efendimize baktım, gözlerinden yaşlar akıyordu.”
hz. Ömer (r.a) de Kur'an'dan bir ayet işittiği vakit baygınlık geçirir ve yere düşerdi. O kadar çok ağlardı ki, gözünden akan yaşlar yüzünde iki siyah çizgi oluşturmuştu.
Siz de çocuğunuza Kur'an dinletin! İletişim araçları öyle gelişti ki bir cd'ye iki hatim sığıyor şu anda. Kur'an'ı Kerim'in seslendirildiği VCD'ler o kadar çok ki etrafımızda. Yeter ki çocuğumuz için birşeyler yapma gayreti olsun bizde. Haydi teknolojinin getirdiği güzellikleri biraz da çocuğumuzun hayrına olacak bir işte kullanalım.
O güzel çocuklarımızın hafızasına hep tv reklamları veya müzikler yer etmesin. Ona hem dünyasını hem de ahiretini kazandıracak çok önemli bir hakikat olan Kur'an'ı Kerim', yavrumuzun şuuraltına şimdiden yerleşsin.
YUSUF ÖMEROĞLU

Cevap: Sizin Çocuğunuz Kaç Hatim dinledi (küçük çocuğu olanlar mutlaka okus

anne karnındayken ilk hatimini dinledi ve doğana kadar her gün yasin ve surelerden bazılarını hep dinledi risale-i nur u da dinledi hem okudum hemde sohbetlere katıldım ama çok farklı ve çok güzel bir kişiliği oldu doğduğu akşamda beraat akşamıydı anneler muhakkak okuyun çoçuklar farklı oluyorlar

melike hatice

Yeni Üye
Cevap: Sizin Çocuğunuz Kaç Hatim dinledi (küçük çocuğu olanlar mutlaka okus

Allah razi olsun kizim 9 yaşinda inşaallah geç kalmiş sayilmam kuran dinletmek için:037:

Livza

Well-known member
anne karnindayken hergun dinliyordu hatta hocam dua ederken biz amin dedikce tekme atiyordu.insallah kisiligide guzel olur..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
micro sd özellikli 25- 30 TL lik bir radyo player (Kamasonic) ve 10-15 TL lik 8 GB bir hafıza kartı ile çeşitli hafızların seslerinden kur'an, hizbul hakaik, çevşen ve tesbihat ayrıca isteğe bağlı risale-i nur ile 7/24 bu aktivite uygulanabilir. Bir çocuk oyuncağı bugün ortalama bu fiyatlarda ve o cocuk en fazla bir kaç ay o oyuncak oynayabiliyor.

Bu gibi bir etkinlikle evladınızda çok farklı halleri görebilirsiniz..