Risalei nur mu'cizat-ı ahmediyeden sorum var kısa zamanda cvplarmısınız?

Bezminur

Well-known member
üçüncüsü resüli ekrem a.s görüyordu bir adam sol eliyle yemek yer ferman etmiş sağ elinle ye demiş. o adam demiş sağ elimle yapamıyorum. resüli ekrem as. demiş diye beddua etmiş kaldıramayacaksın. işte ondan sonra o adam sağ elini hiç kaldıramamış.

bu kısmı dersde okumayı düşünüyorum yalnız cemaatten şöyle bir sual gelirse; efendimiz neden beddua ediyor beddua etmemesi gerekmezmiydi diye sual gelirse? nasıl cvplamalıyım yardımcı olurmusunuz?

birde sol elle yemenin zararını yazarmısınız sol elle yemek şeytandan diye biliyorum ama sizden öğrenmek istiyorum çevremde o kadar çok sol elle yiyen varki:( bu duruma üzülüyorum, bazı kişilere sol elle değil sağ elle yiyelim sağ elle yemek sünnet diyorum yalnız bu kısmıda dersde okumayı düşünüyorum.

LamElif1

Well-known member
Malesef teslimiyet özrü olan müslümanlarız sanırım ki bir sünneti bilimsel bir çalışma ile tasdiklenince daha kolay kabulleniyoruz.. Efendimiz yapmışsa baş göz üstüne deyip direk hayatımıza geçiremiyoruz. Bilimin tasdiki ile her bir ibadetin, sünnetin hikmeti değeri daha da iyi anlaşılmakta o ayrı ama tasdiklenmeden yapılamayanlar kıymeti anlaşılmayanlar var sözüm onlara...
Yemeği sağ elle yeme mevzusunda yapılan bilimsel araştırmaya gelirsek sol el ile yenen yemeklerin vücuda negatif enerji verdiği ve sağ el ile yenen yemeklerin pozitif enerji verdiği yönünde bir çalışma yapılmış ayrıca zaten efendimiz iblisin sol el ile yeme içmesinden dolayı ümmetine sağ el ile yemeyi emrediyor.

Birde efendimizin bir sünnetlerinin güzelliğini, hikmetini ve önemini anlatmadan önce sünnet-i seniye dersinin kesin yapılması lazım bence o zaman gerçekten bakış açısı otomatikman değişiyor zaten insanın. (ilk sorunuz hakkında fikrim yok malesef kardeş ama efendimizin bedduası bile hayır içindir bu ön kabulü kazanabilirsek problem kalmıyor aslında ama haklısınız sorulur böyle bir soru :S )

Selametle..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
[h=2]Solak olmak kader midir? Peygamber Efendimiz (sav)'in sol elle yiyene beddua etmesi hakkında, o şahıs bir Müslüman mıydı, bedduanın hikmeti ne olabilir?[/h]

Her şeyin kader olduğunu söyleyelim en başta. Fakat; kader ikiye ayrılır; ihtiyari kader, ızdırari kader diye...

İhtiyari Kader'de biz isteriz, tercih ederiz, Allah da ona göre yaratır. Burada tercih hakkı bize verilmiştir.

Izdırari Kader ise; bizim isteme veya tercih etme hakkımız olmayan konulardır. Mesela; hangi anne-babadan doğacağımız, nerede doğacağımız, esmer mi beyaz mı olacağımız gibi... Burada tercih hakkımız olmadığı için bunlardan doğabilecek şeylerden sorumlu da olmayacağız belirtilmiştir.

Solak olma konusu da ızdırari kadere girer, çünkü irademiz dışında verilmiştir. Fakat birçok solağın zamanla zor da olsa sağ elle yemek yemeye alıştıkları çoklar tarafından müşahade edilmiştir. Dolayısıyla; solak olmak ızdırari kaderdir fakat; iradenin biraz zorlanmasıyla sağ elle yemeye başlanılabilir.

Peygamberimiz (asv)'in bedduasında da, yalana mani olarak verilen bir ceza söz konusudur. Çünkü, Peygamberimiz ( a.s.m) o kişiye “Sağ elinle ye” diye emreder; o zat ise, elini kaldırabildiği halde “Sağ elimi kaldıramıyorum, sağ elimle yapamıyorum” diye karşılık verir. Peygamberimize ( a.s.m ) karşı yapılan bu hürmetsiz ve yalancı tavır karşısında “Kaldıramayacaksın” demekle, çok hikmetli ve şefkatli neticeler mevcuttur. Bunlar:

1. Yalanın iyi bir şey olmadığı ve insanı cezaya müstehak bırakacağı haberi var.

2. Ahirette bu şahsa verilecek olan cezanın dünyada verilmesiyle, hakkında bir beddua değil, aksine onun için bir duadır.

*Sol el ile bir şeyler yeyip içmek haram değildir. Ancak Peygamberimiz (asv)'in yemek adabına uymadığı için yemek yeme edebine uymamış olur ve sevaptan mahrum kalır. Bu bakımdan küçük yaştan itibaren sağ el ile yemek yemeye kendimizi alıştırmak gerekir.

*Adamın Müslüman olup olmadığı hakkında bir bilgiye ulaşamadık...

Sorularla Risale

Huseyni

Müdavim
bu kısmı dersde okumayı düşünüyorum yalnız cemaatten şöyle bir sual gelirse; efendimiz neden beddua ediyor beddua etmemesi gerekmezmiydi diye sual gelirse? nasıl cvplamalıyım yardımcı olurmusunuz?

Bezminur kardeş;

İnsanların sualleri bitmez. İlim dediğimiz şey çok geniş. Efendimiz asm'dan sonra milyonlarca alimler evliyalar gelmiş geçmiş yaza yaza, anlata anlata bitirememişler. Cemaatten gelmesi muhtemel böyle sorular sizi şüpheye düşürmesin, ya da böyle bi soruya cevap veremem diye bildiğinizi anlatmanıza engel olmasın. Bildiğinizi söyleyip, bilmediğinizi bir sonraki derse bırakmanız daha hayırlı olur. Peygamber efendimizin asm. söylediği sözler veyahut fiillerinden anlamına vakıf olamadığımız, hikmetini çözemediğimiz durumlarda ise Ebu Bekir ra. misali "O demişse doğrudur" tavrını sergileyip, teslimiyet göstermek en doğrusudur. Bunun yanında hikmetini öğrenmeye çalışmakta da sakınca yoktur, güzeldir.

Dua ile.

genc_kalem

Okumak,Yaþamaktýr
üçüncüsü resüli ekrem a.s görüyordu bir adam sol eliyle yemek yer ferman etmiş sağ elinle ye demiş. o adam demiş sağ elimle yapamıyorum. resüli ekrem as. demiş diye beddua etmiş kaldıramayacaksın. işte ondan sonra o adam sağ elini hiç kaldıramamış.

birde sol elle yemenin zararını yazarmısınız sol elle yemek şeytandan diye biliyorum ama sizden öğrenmek istiyorum çevremde o kadar çok sol elle yiyen varki:( bu duruma üzülüyorum, bazı kişilere sol elle değil sağ elle yiyelim sağ elle yemek sünnet diyorum yalnız bu kısmıda dersde okumayı düşünüyorum.

Yukarıda Efendimiz (S.A.V) ' in "Sağ elinle ye" buyurmasıyla o kişinin haddizatında her insanın sağ eliyle yiyebileceği sonucu çıkar" zira Peygamberimiz (S.A.V) 'e ledünni ilimler verilmişti. Ve O örnek ile sonraki ümmeti içinde bir nevi direktif vermiş oldu Efendimiz (S.A.V), "Sağ elle yiyiniz.."

Efendimiz(S.A.V) in söylemiş olduğu sözler in Hikmeti İlmi gelişmeler sonucunda yavaş yavaş günyüzüne çıkıyor/çıkacaktır. Ayakta su içmeme konusunu buna misal verebiliriz( http://www.risalehaber.com/news_detail.php?id=117333 haberine bakabilirsiniz) ayrıca Kendim de son üç dört yıla kadar solla yiyordum, sonra bazı kardeşlerimizin teşviki ve biraz çaba ile kurtulduk elh. ben de o zamana kadar doğuştan diyor ve öyle düşünüyordum.. ve halen sol elle yazmakta, ve diğer çoğu şeyi hala sol ile yapmama rağmen... O yüzden sol elle yemenin doğuştan geldiğini kabullenmek ve böylece geçiştirmek biraz eksik bir değerlendirme olsa gerek.. Bir de Efendimiz (S.A.V)'e olan muhabbet de çok önemli .. Bu muhabbet ne kadar ileri seviyede olursa Efendimiz(S.A.V)'in hayatına benzer bir hayat yaşamak o kadar kolay olacaktır.. Ve de bu hususta zorlanacağı bir husus olursa bile Ümmetiyle her an alakadar olan Peygamberimiz(S.A.V) onun elinden tutacaktır inşaAllah...

Selam ve dua ile..

teblið

Vefasýz
İslam'da ..Her bir konunun bir açıklaması vardır mutlaka;İslam akıl ve ilim dinidir;

Gerek sosyal yaşantımızda ,gerek ameli hayatımızda gerekse hayatımızın sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmemiz için belirli kurallar belirtilmiş emredilmiştir..

Şu bir gerçek ki haram edilen herşeyin aslında insana gerek sağlık gerekse ameli boyutta zarar veren şeylerdir..Yani bizlere zarar verecek meselelrden men edilmişizdir..

Yeme içme konusundada bu kural aynıdır;Muhakkak yasak olan her bir kaidenin insan vucuduna Tibbi olarakda zararı olan şeydir.;

sağ el ve sol elle yeme konusuda böyledir..her şuurlu müslümanca malumdur ;Efendimizin yeme içme alışkanlığına bir dikkat edelim;

Hz. Peygamberin, yemek adabındaki davranışlarıyla, koruyucu hekimlik ve modern sağlık bilimi prensipleri tamamen mucizevi bir şekilde bir biriyle örtüştüğü, sağlık uzmanları tarafından ifade edilmektedir. Yemeğe acıkmadan oturmazdı, oturduktan sonra da tam doymadan kalkardı, yemek üstüne yemek yemezdı, yemekten önce ve sonra ellerini yıkardı. Yaptıklarını ümmetine tavsiye eden Resulüllah, on dört asır önce sağlığı korumanın en önemli esasını ortaya koymuştur. Onun yeme-içme şekil ve biçimi de sağlık merkezlidir.

Hz. Peygamber, sofraya bağdaş kurarak veya sağ dizini dikip sol dizi üzerine otururdu. Çünkü bugün anlaşılmıştır ki, yemek yerken yerde oturarak sol ayağı katlayıp sağ ayağı karna çekerek oturulup yenildiğinde, su ile doldurulmuş balon şeklinde olan midenin çıkış kısmını kapatarak yenilen gıdanın tam sindirilmeden bağırsaklara kaçmasını önler ve mide dolunca da doygunluk hissi vererek çok fazla yemeden sofradan kalkmayı sağlıyor. Ayakta veya yaslanarak yeyip içmeyi hoş karşılamıyordu.

Dikkat edersekEfendimizin (sav) her bir davranışı sağlıklı yaşamın temeli gibidir..

.Mesala konuya denk bir örnek daha vereyim;
Yemek esnasında, sofradakileri neşelendirecek sohbetler etmek ise sünnettir. Böyle bir sohbetin, midede asit salgıladığı bununla da hazmın kolaylaştığı, modern tıbbın tespitleri arasında yer almaktadır.

işte bu davranış hem bizlerin sünnete tabii yapar ,hemde sağlıklı bir yaşamı hazırlar öyle değil mi?

son olarak beddua sorunuza gelirsek;Benim mantığım bunu kabul etmiyor;Yani Efendimiz (sav) beddua etmemiştir kanımca;Çünkü Rahmet peygamberidir;Mutlaka ters giden bir şeyi uyarı yapmıştır..Fakat beddua ettiğine dair söylenen bu sözlerin SAHİH olmadığını düşünüyorum;Caydırmak amacıyla toplumu böyle sert bir kelime koymuş olabilirler nakledenler diye düşünüyorum.

Þefkat_

Well-known member
Allah razı olsun çok güzel açıklamalar yapılmış kardeşimizin sorusundan bizde öğrenerek faydalandık.Bir de aklı ma gelen bir yönü de Peygamber efendimizin sağ elle yememizi istemesinin bir yönü de sol elle taharet alındığından hijyen açısından sağ elle yememizin daha uygun olmasındandır.