Risale-i Nurda Bulunan Bazı Hatalar ve Yanlış Anlaşılan Bazı Konular

kenz-i mahfi

Sorumlu
Akaid dersi vermekten dem vuran ......vatandaş, istersen kendi çöplüğünde ötüver....Hezeyanlarını başka yerde savuruver...Bu kadar cevaplara rağmen hala saçmalıyorsan demek ki iyi niyet sahibi olmayan bir garazla hareket eden zavallı birisindir. Neymiş, risalelerde hata varmış ve bunu talebeleri kabul etmiyormuş, şaşarım senin aklına.... Kendi kıt aklında yanlış tevil ettiğin bir şey için hata diyorsun, ben böyle insanların sayısının giderek azaldığını zannediyordum, demek ki numunelik olarak kalmış, heh heh

Son düzenleme:

Kýrýk Testi

Well-known member
Hayret doğrusu alim bir zat hakkında nasıl da cesurca laflar sarfediyorsunuz ançak Allahu Tealanın dostlarına savaş açanlara Allahu Tealada savaş açar.. Dikkatli olun boyunuzu aşan sözler sarfetmeyin.. Allah akıl, fikir versin sonumuzu hayr etsin..

Son düzenleme:

mustafayomra

New member
Akaid dersi vermekten dem vuran ......vatandaş, istersen kendi çöplüğünde ötüver....Hezeyanlarını başka yerde savuruver...Bu kadar cevaplara rağmen hala saçmalıyorsan demek ki iyi niyet sahibi olmayan bir garazla hareket eden zavallı birisindir. Neymiş, risalelerde hata varmış ve bunu talebeleri kabul etmiyormuş, şaşarım senin aklına.... Kendi kıt aklında yanlış tevil ettiğin bir şey için hata diyorsun, ben böyle insanların sayısının giderek azaldığını zannediyordum, demek ki numunelik olarak kalmış, heh heh

İyiliği emredip kötülüğü sakındırmakla emrolunduk bizler. Sizdeki bu taassub öyle cahilane bir hale gelmiş ki artık yorum yazmayacağım. Son sözüm vahyin saflığı sünnetin yolu ve o yolun aydınlatıcısı ulemadan Allah bizleri ayırmasın... Allah şeriatinden ayırmasını, o yolda şehadet şerbetini nasip eylesin.
Yaptığınız hizmetin neticesinden sorumlu olduğunuzu unutmayın.
Allah'a emanet olun.

ASHAB-I BEDR

Well-known member
Ehli Hak,yalnız hak için bahse girişmeli.Hak için bahse girişen izhar-ı fazl etmez.Yalnız Hakkı arar.Hak hangi tarafta olursa olsun,kemal-i şevk ile alır.Hatta hak,hasım tarafında olsa,halis bir hakperest daha ziyade sever.

Çünkü,istifade eder.Eğer hak onun sözünde olsa bir istifadesi olmaz.Gurura girmek de ihtimali var.Fakat hasmın elinden çıksa,hem istifade eder.Hem teslimiyetle hakka inkiyadını gösterir.Biz fazilet daha kazanır.

Hakikat böyle iken,maatteessüf ehl-i hakda ve ulemada hakperestlik namı altında,nefisperestlik işe çok karışıyor.

En mühim ve kudsi bir mes’eleyi,satranç oyunu gibi izhar-ı fazl yolunda ve müzakere-i ilmiyeyi,münakaşa derecesine çıkarılıp,onunla oynuyorlar.Her iki taraf,madem münakaşa suretini alıyor,haksızdırlar.

Zaten kemmiyeten az olan ehl-i dalalet,kesretli olan ehl-i hakkın şu halinden istifade ederek,mağlup edip,perişan ediyorlar.

Hem münakaşacı iki kısım o mes’elede hakkı göremezler.Çünkü:Nazar-ı insaf ile bakılmadığı için,tenkid nazarı hasmının yalnız çürük taraflarını ve taraftarlık cihetiyle kendi nefsinin yalnız iyilik tarafını görür,iyiliklerini onun çürükleriyle müvazene eder.Elbette bu nazar hakkı göremez,görse de tanımaz.

Said Nursi

Hatasız tek kitap vardır o da Kur'an-ı Kerim'dir. boşuna inad etmeye gerek yoktur. İstikametsiz sevgi malesef dengeleri bozuyor. Cahil dosttan akıllı düşman iyidir demişer

Huseyni

Müdavim
Hatasız tek kitap vardır o da Kur'an-ı Kerim'dir. boşuna inad etmeye gerek yoktur. İstikametsiz sevgi malesef dengeleri bozuyor. Cahil dosttan akıllı düşman iyidir demişer

Hata Kur'an dışında her eserde olabilir, doğrudur. Yalnız hata insanın imanına, akaidine zarar veriyorsa o zaman ehemmiyeti vardır. Bunun içinde eserin genel olarak faideli olup olmadığına ve Kur'anla, sünnetle çelişip çelişmediğine bakılır. Bu kriterleri esas aldığımızda bir sorun var mı ?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici

Kıymetli Kardeşim;

Sözünüz haktır lakin diğer kişilerinde yapmaya çalıştıkları meselede sizin sözündeki manayı ortaya koyarak bazı mühim eserlerin kıymetini düşürmektir. Sizin bu sözünüz ile şu anlam çıkmaktadır: Kur'anı Kerim dışındaki bütün eserlerde hata vardır. Bu mesele Risale-i Nur okuyucusu olarak başkalarını rahatsız etmesede beni rahatsız eder..

Hatayı bulamadığımız ve bulamadığınız sürece hata vardır demek bir iftiradan ibaret olur. Hiçbirimizin hafsalasında bütün sünneti seniyye hadisi şerif ve kur'anı kerim ve düsturları yok iken aklımızın almadığı bir meseleyi hatalı demekte ayrı bir iftiradır. Akıl akıldan üstündür dusturunu biraz yanlış anlıyoruz sanırım. Bizim aklımızmı diğer akıldan üstün yoksa diğer akılmı bizim aklımızdan üstün. Eğer kendi aklımızı diğer akıldan üstün görürsek buda bir kibirdir ve müminin vasıflarından değildir. Mümine düşen işin ehillerince araştırıp öğrenmektir, ortalığı velveleye vererek su bulandırmak müminin vasıflarından değildir.

Onun için ben şahsi olarak bu genel kanıyı kabul etmiyorum. Sadece Risale-i Nur eserleri ve Ustadımız Bediüzzaman için değil. Bütün islam alimleri ve eserleri hakkında genel kanılı hata vardır hata etmiştir meselesini iftiradan ibaret görüyorum. Nitekim tarihde baktığımızda Allah'ın veli kullarından olan bazı alimlerin sözleri çok üst perdeden söylediğinden zamanının insanları onun seviyesine çıkarak manayı anlayamadığından itham etmişler idam etmişler...