Risale-i nur'a nasıl çalışılır ALLAH RIZASI İÇİN BAKINIZ.

Bezminur

Well-known member
Arkadaşlar külliyatımda çalışacağım konularda bilmediğim kelimeleri kelimenin hemen altına anlamını yazıyorum,Memleketten müdebbir ablama söyledim kopyaya kaçıyor ama şimdilik yeni olduğun için yapabilirsin dedi.Biz kelimelerin anlamını kağıda yazıyorduk dedi,Risale-i nurları çok iyi bilen has bi tanıdık amcam bana kelimeleri kağıda yazman lazım dedi başka yerde ders yapacak olsan kelimeleri nasıl bilcen dedi. bende deftere kelimeleri çıkarıyorum,Öncelikle Birinci sözün ayetlerinin meallerini defterime yazdım birde kelimeleri defterime yazdım bu şekilde çalışıyorum ama inanın çok zorlanıyorum,Has amcam benim dediğim gibi çalışırsan 2 sene sonra çok güzel konuma gelirsin dedi. İnanın içimde öyle bir şevk varki sizlere anlatamam bu hakikatleri anlamayı ve çevremdeki insanlara anlatmayı çok istiyorum.Sizler risale-i nur hakikatlerine nasıl çalışıyorsunuz?
Önerilerinizi ve bilgilierinizi ALLAH rızası için paylaşırmısınız?
Bu şekilde çalışmakta zorlanıyorum ama zahmetin rahmeti var değil mi?

Bu şekilde çalışmaya ne kadar devam edebilirim onuda bilemiyorum diğer türlü külliyattan kelimenin altına anlamını yazınca daha kolayıma geliyor ama bu şekilde çalışmayı doğru bulmuyorlar:(

Defterime kelimeleri çıkarınca onları ezberlemem gerekirmi ezberlemiyorum ama çok kelime var hangisini ezberliyim?

Huseyni

Müdavim
Lugatli veya lugatsiz hangisinden okursam okuyayım lugata genelde bakmam. Abilerin bu konudaki tavsiyelerini fazlaca bilmiyorum. Benim yaptığım, bir kelimeye çok sık rast gelirsem o zaman lugata bakıyorum anlamı ne imiş diye ve bu şekilde merak sonucunda baktığım içinde genelde anlamı aklımda kalıyor. Zaten bir kelime bile öğrenmek çoğu zaman bir cümle hakkında az çok fikir sahibi olmanıza fayda ediyor. O yüzden hepsini bir anda ezberlemenizi tavsiye etmem zaten de dediğiniz gibi aklınızda tutamazsınız, dikkatiniz dağılır. Bu şekilde özel bir çalışmaya girmeden bile çok şey öğrenebilirsiniz. Daha fazlasını istiyorsanız, okumalarda bi hayli yavaşlamanız gerekebilir.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Arkadaşlar külliyatımda çalışacağım konularda bilmediğim kelimeleri kelimenin hemen altına anlamını yazıyorum,Memleketten müdebbir ablama söyledim kopyaya kaçıyor ama şimdilik yeni olduğun için yapabilirsin dedi.Biz kelimelerin anlamını kağıda yazıyorduk dedi,Risale-i nurları çok iyi bilen has bi tanıdık amcam bana kelimeleri kağıda yazman lazım dedi başka yerde ders yapacak olsan kelimeleri nasıl bilcen dedi. bende deftere kelimeleri çıkarıyorum,Öncelikle Birinci sözün ayetlerinin meallerini defterime yazdım birde kelimeleri defterime yazdım bu şekilde çalışıyorum ama inanın çok zorlanıyorum,Has amcam benim dediğim gibi çalışırsan 2 sene sonra çok güzel konuma gelirsin dedi. İnanın içimde öyle bir şevk varki sizlere anlatamam bu hakikatleri anlamayı ve çevremdeki insanlara anlatmayı çok istiyorum.Sizler risale-i nur hakikatlerine nasıl çalışıyorsunuz?
Önerilerinizi ve bilgilierinizi ALLAH rızası için paylaşırmısınız?
Bu şekilde çalışmakta zorlanıyorum ama zahmetin rahmeti var değil mi?

Bu şekilde çalışmaya ne kadar devam edebilirim onuda bilemiyorum diğer türlü külliyattan kelimenin altına anlamını yazınca daha kolayıma geliyor ama bu şekilde çalışmayı doğru bulmuyorlar:(

Defterime kelimeleri çıkarınca onları ezberlemem gerekirmi ezberlemiyorum ama çok kelime var hangisini ezberliyim?

Değerli ve azimli ve kıymetli kardeşim;

Bir süredir yazılarınızı takip ediyorum, gözlemlediğim kadarıyla hem şevkli hem gayretlisiniz Rabbim şevkinizi ve gayretinizi arttırsın mukabilinde tevfik ve inayet versin. Bununla beraber Risale-i Nurları anlamayı bir günde başarmak ister gibisiniz, çeşitli metodlar ile bu anlama meselesini çabuklaştıracağınızı düşünüyorsunuz, lakin bu mesele ingilizce dersine çalışır gibi çalışılamamaktadır.

Bir makalede yabancı kelimenin öğrenilebilmesi için 160 defa aynı kelimeyi telafuz etmek gerektiği vurgulanmaktadır. İşte öyle de Risale-i Nur eserlerindeki kelimeleri kendi alemimize sindirebilmemiz için sıkca ve çokca alakadar olmamız gerekmektedir.

Lugat meselesine gelince, lugat nur eserlerindeki kelimelerin çoğu zaman anlamını veremez, eserlerdeki bazı meseleleri anlatılışı domina taşı gibi birbirine bağlanmıştır, birindeki mana diğerini desteklemektedir. Oysa ki lugatta kelimeler birbirinden bağımsız olarak anlamı verilmektedir. Ben bu meseleyi anlam ve mana olarak algılıyorum. Lugatta bir kelimenin anlamı veriliyor nur eserlerinde ise manası verilmektedir. Anlam kalıbca dar iken mana kalıbca geniştir.

İşte bunları göz önünde bulundurduğumuzda şunu anlıyoruz ki öncelikle kendi iç alemimizde Risale-i Nurları sindireceğiz, sindirebilelim ki manalar anlamını bilmesek de bizlere yüzünü gösterebilsin.

Bu meseleyle alakalı bir diğer husus ise bazen bir husus anlıyoruz ancak aktaramıyoruz, biz bunu kelime hazinemizin eksikliğine bağlıyoruz bu nedenle de kelimeleri ezberlemeye çalışıyoruz. Aslında bu kelime anlamını bilememekten değil örneklendirememekten kaynaklanmaktadır. Bunun için ise bu hususu nasıl aktarabilirizi düşünerek örnekler bulmak ve örnekler öğrenmek gerekir, bir örnek bulduğumuz zaman diğeri peşi sıra gelebilecektir.

Ustadımız Bediüzzaman bu eserleri ilk neşrettiğinde lugat olmadığı halde anlaşılabiliyordu bunun en büyük nedeni çok okunduğundandır.. Oysa ki bugün bazı meseleler yüzlerce kez farklı kişiler tarafından sohbeti yapılmış bu gibi internet ortamında kaynak olarak bizlerin istifadesine sunulmuşken kendimizi bu kadar anlıyamıyorum diye üzmeye gerek yoktur. İnşallah Rabbim ilmi isteyene vereceğim sırrınca isteyen herkes istediği kadar istediği ilimden nasiplenecektir. Sadece biraz sabırlı ve ondan da çok gayretli olmak gerekir..

Not : Doğru bulmuyorlar diye sizi öğrenimize engel değildir. Nasıl çalışmak kolayınıza geliyor ise o şekilde çalışınız. İstanbuldan Mekkeye sadece bir aracla gideceğiz diye bir kaide yok, isteyen istediği ve gönlüne göre bir arac secer onla gider. Onun için altına yazmak size daha etkili ve kolay geliyor ise öyle yapabilirsiniz..

FaKiR

Meþveret Bþk.
Risale-i Nurlari okurken butun kelimeleri anlamasinizda, bilmediginiz kelimelerin manasini genel konteksten çikartabilirsiniz.

Ezberlediginiz bir kelime, baska bir konuda farkli bir anlam ifade edebiliyor. Iki kelimenin destek amaçli kombinasyonu farkli anlamlar katabiliyor.

Tabi bu benim gibi tembellerin bahaneleri:) Bu konuda istekli olmama ragmen ciddi manada oturup kelime ezberi yapmadim.

Lakin kelime ezberleme de çok etkin metotlar var : google'dan "hafiza teknikleri" diye aratirsaniz bulabilirsiniz. Askilama, resimlendirme,hayal gucuyle beyne resim gonderme gibi cok farkli ve etkin metotlar var, yabanci dil kelime ezberi için çok isime yaramisti. Risalelerde uygulayan kardesler oldu.

Ama tabi okumaya devam edilmedikce zamanla unutulacaktir.
Kelime ezberleme cok zevkli ayni zamanda sancili bir istir.
Rabbim muvaffak etsin.

aczmendi reþha

Well-known member
ve bihi nesteinu

Bazı meseleleri netleştirdikten sonra kararınızı veriniz..!

Evvela: Risale-i nurun ilmi,maifetullah ilmidir..! Risale-i nurlarda bir miktar,''islami felsefe,kelam vb. ilimler olsada bunlar,islama olan saldırıları def,gibi işler içindir..!

Marifetullahın ilmi tahsil edilirken: Ruh,kalb,kafa,nefs ve tüm lefaifler hissesini alır,sen bilmessende onlar beslenir hayatlanıdr tohum gibi açılır..!

Burda size çok değişik usuller ve çalışma örnekleri söylenebilir..! istediğinizi seçebilirsinizde..!

Risale-i nurun mesleği HAKİKATTİR..! asla zorlama ve zorlanma yoktur..! Aksine severek ,cezbe ile,şevk ile okumak ve amel etmek vardır..!
Eğer bir işi ilmine ve usulune uygun,fıtratınızın gereği ile yapmazsanız ZORLANIRSINIZ..!

Risale-i nuru alın ve okuyun..! nasıl kolayınıza geliyorsa..! nasılı size uygun sa..!
Risale-i nuru okurken bir usul vardır..! açıklamaları (risale-i nurda usul ve program) mevcud olmakla..! programı şudur.!

Ey kardeş! Benden birkaç nasihat istedin. Sen bir asker olduğun için askerlik temsilâtıyla, sekiz hikâyecikler ile birkaç hakikatı nefsimle beraber dinle. Çünki ben nefsimi herkesten ziyade nasihata muhtaç görüyorum. Vaktiyle sekiz âyetten istifade ettiğim sekiz sözü biraz uzunca nefsime demiştim. Şimdi kısaca ve avam lisanıyla nefsime diyeceğim. Kim isterse beraber dinlesin. (birinci söz'den evvel)

Bu paragraf 1.sözden değildir..! Tüm sözleri ve dersleri kuşatan bir usûldur..! İşte bunu tatbik edebilirseniz ettiğiniz nisbette daha kolay ve doğru ve istifadeli bir taliminiz olur inşaallah..!

O paragrafta kısaca şunlar vardır..!

Evvela: nasihat isteyen sensin bil..! yani Ey kardeşteki KARDEŞ sen ol..! sana ders veriliyor bil..!
Dersi veren üstadınla birlikte dinle,buna ihvanda,mürşidde,abide diyebilirsiniz..!( hacı hulusi efendi k.s) Risale-i nuru açtığında Üstadının huzuru saadetlerine çıktığını yazar..! Üstad r.a ise benimle görüşmek isteyen risale-i nuru açsın okusun der..!Yani: Rabıtalı okumak,Huzurda okumak..!

Eğer risaleleri kendine okursan,anlamak,amel etmek,istifade etmek için,sana açıldıkça aılır,sen oku yeter..!EDEB ile..!

Eğer sen risaleleri başkalara okursan (nefsimi herkesten ziyade nasihata öuhtac görüyorum deyip kendi nefsine okumalısın ders yapmalısın)
istifaden azalar..! amel etme tarafın zayıflar,anlaman ve anlatmaların ise muhatablarına göre değişmeye başlar..!

Kısaca: Risale-i nuru al eline ve en kolayına gelen hali ile oku..!EDEBi muhafaza et,muhabbetle oku, o sana açılır..! Zatten açıktır..!alamamak senden yanadır..! oda biraz iştigal ile gecer..

...............................
ve bihi nesteinu

İmam gazali (r.a) düşünmede doğru yöntem'' adlı eserinde diyorki:Bir lisan ile,ilim ile iştigalini artırdıkça,o lisan ve ilimde sana suhulet verilir ve meleke oluşur sende,anlamanda kolay olur..!(bilmana)

Risale-i nurları ilk okuduğumuz günlerde..! Biraz islami bilgisi ve HAMİYETİ olupta,Risale-i nur okumamış bazıları gelip derdi'' risale-i nurun dili ağırdır,osmanlıca ve arabcadır,ANLAMAK ZORDUR..ile ahir.!

Risale-i nurda ise Üstadımız(r.a) ısrar ile Risale-i nurların okunmasını,okuyan çocukların bile,hatta HAYVANLARIN BİLE,risale-i nur derslerinden istifadelerini dinlemelerini gösteriyordu..!

Risale-i nuru USÛLu ile okuyanlar, aldıkları ve anladıkları DOĞRU DERSLER ile emredilen amellere sarılıp maddi ve manevi hayatlanırken, ruhlarında, kalblerinde, akıllarında,nefslerinde, letaiflerindeki HALETLER İLE ALLAH'A şükrediyorlar,ŞÜKREDİYORUZ..!

Bezminur

Well-known member
Lugatli veya lugatsiz hangisinden okursam okuyayım lugata genelde bakmam. Abilerin bu konudaki tavsiyelerini fazlaca bilmiyorum. Benim yaptığım, bir kelimeye çok sık rast gelirsem o zaman lugata bakıyorum anlamı ne imiş diye ve bu şekilde merak sonucunda baktığım içinde genelde anlamı aklımda kalıyor. Zaten bir kelime bile öğrenmek çoğu zaman bir cümle hakkında az çok fikir sahibi olmanıza fayda ediyor. O yüzden hepsini bir anda ezberlemenizi tavsiye etmem zaten de dediğiniz gibi aklınızda tutamazsınız, dikkatiniz dağılır. Bu şekilde özel bir çalışmaya girmeden bile çok şey öğrenebilirsiniz. Daha fazlasını istiyorsanız, okumalarda bi hayli yavaşlamanız gerekebilir.

Evet dediğiniz doğru bir kelime öğrenmenin çok faydasını gördüm,çünkü birçok yerde aynı kelimeler çıkabiliyor.Hepsini ezberlememi eşimde tavsiye etmiyor, ders yapmama ısrar eden manevi kardeşimde kelimeleri ezberlemek kolay olmuyor dedi kendisi dersanede kaldığında sözlerin kelimelerini ezberlemiş ve çok zor bir iş olduğunu söylemişti.Sabır inş zamanla öğrenmeye çalışacağım.

Bezminur

Well-known member
Değerli ve azimli ve kıymetli kardeşim;

Bir süredir yazılarınızı takip ediyorum, gözlemlediğim kadarıyla hem şevkli hem gayretlisiniz Rabbim şevkinizi ve gayretinizi arttırsın mukabilinde tevfik ve inayet versin. Bununla beraber Risale-i Nurları anlamayı bir günde başarmak ister gibisiniz, çeşitli metodlar ile bu anlama meselesini çabuklaştıracağınızı düşünüyorsunuz, lakin bu mesele ingilizce dersine çalışır gibi çalışılamamaktadır.

Bir makalede yabancı kelimenin öğrenilebilmesi için 160 defa aynı kelimeyi telafuz etmek gerektiği vurgulanmaktadır. İşte öyle de Risale-i Nur eserlerindeki kelimeleri kendi alemimize sindirebilmemiz için sıkca ve çokca alakadar olmamız gerekmektedir.

Lugat meselesine gelince, lugat nur eserlerindeki kelimelerin çoğu zaman anlamını veremez, eserlerdeki bazı meseleleri anlatılışı domina taşı gibi birbirine bağlanmıştır, birindeki mana diğerini desteklemektedir. Oysa ki lugatta kelimeler birbirinden bağımsız olarak anlamı verilmektedir. Ben bu meseleyi anlam ve mana olarak algılıyorum. Lugatta bir kelimenin anlamı veriliyor nur eserlerinde ise manası verilmektedir. Anlam kalıbca dar iken mana kalıbca geniştir.

İşte bunları göz önünde bulundurduğumuzda şunu anlıyoruz ki öncelikle kendi iç alemimizde Risale-i Nurları sindireceğiz, sindirebilelim ki manalar anlamını bilmesek de bizlere yüzünü gösterebilsin.

Bu meseleyle alakalı bir diğer husus ise bazen bir husus anlıyoruz ancak aktaramıyoruz, biz bunu kelime hazinemizin eksikliğine bağlıyoruz bu nedenle de kelimeleri ezberlemeye çalışıyoruz. Aslında bu kelime anlamını bilememekten değil örneklendirememekten kaynaklanmaktadır. Bunun için ise bu hususu nasıl aktarabilirizi düşünerek örnekler bulmak ve örnekler öğrenmek gerekir, bir örnek bulduğumuz zaman diğeri peşi sıra gelebilecektir.

Ustadımız Bediüzzaman bu eserleri ilk neşrettiğinde lugat olmadığı halde anlaşılabiliyordu bunun en büyük nedeni çok okunduğundandır.. Oysa ki bugün bazı meseleler yüzlerce kez farklı kişiler tarafından sohbeti yapılmış bu gibi internet ortamında kaynak olarak bizlerin istifadesine sunulmuşken kendimizi bu kadar anlıyamıyorum diye üzmeye gerek yoktur. İnşallah Rabbim ilmi isteyene vereceğim sırrınca isteyen herkes istediği kadar istediği ilimden nasiplenecektir. Sadece biraz sabırlı ve ondan da çok gayretli olmak gerekir..

Not : Doğru bulmuyorlar diye sizi öğrenimize engel değildir. Nasıl çalışmak kolayınıza geliyor ise o şekilde çalışınız. İstanbuldan Mekkeye sadece bir aracla gideceğiz diye bir kaide yok, isteyen istediği ve gönlüne göre bir arac secer onla gider. Onun için altına yazmak size daha etkili ve kolay geliyor ise öyle yapabilirsiniz..

Güzel duanıza amin diyorum.ALLAH CC.razı olsun.Elbette Risale-i nurları birgünde anlayamam anlamayı çok istiyorum fakat birgünde anlamam mümkün değil,eşimde hepsi bir anda olmaz zamanla olacak diyor.

Evet aynı kelime birçok yerde kullanılıyor,risale-i nurlarla çok sık ve alakadar olmakda dediğiniz gibi çok ehemmiyetli.

Örnekler konusunda çok güzel demişsiniz bir örnek bulduğumuzda gerçektende diğeri peşi sıra gelebiliyor. Birde sizin forumunuzdan açıklamalı derslerinizden çok istifade ediyorum.

İnş ilim konusunda RABBİM bizlerden inayetini esirgemez,gayret bizden yardım ALLAH’tan.

Not düşmüş olduğunuz kısımdaki önerilerinizi dikkate alacağım inş.

Bezminur

Well-known member
Risale-i Nurlari okurken butun kelimeleri anlamasinizda, bilmediginiz kelimelerin manasini genel konteksten çikartabilirsiniz.

Ezberlediginiz bir kelime, baska bir konuda farkli bir anlam ifade edebiliyor. Iki kelimenin destek amaçli kombinasyonu farkli anlamlar katabiliyor.

Tabi bu benim gibi tembellerin bahaneleri:) Bu konuda istekli olmama ragmen ciddi manada oturup kelime ezberi yapmadim.

Lakin kelime ezberleme de çok etkin metotlar var : google'dan "hafiza teknikleri" diye aratirsaniz bulabilirsiniz. Askilama, resimlendirme,hayal gucuyle beyne resim gonderme gibi cok farkli ve etkin metotlar var, yabanci dil kelime ezberi için çok isime yaramisti. Risalelerde uygulayan kardesler oldu.

Ama tabi okumaya devam edilmedikce zamanla unutulacaktir.
Kelime ezberleme cok zevkli ayni zamanda sancili bir istir.
Rabbim muvaffak etsin.

Kelime ezberleme gerçekten kolay bir iş değil önerileriniz ve bilgileriniz için teşekkürler.ALLAH CC.razı olsun.

Bezminur

Well-known member
ve bihi nesteinu

Bazı meseleleri netleştirdikten sonra kararınızı veriniz..!

Evvela: Risale-i nurun ilmi,maifetullah ilmidir..! Risale-i nurlarda bir miktar,''islami felsefe,kelam vb. ilimler olsada bunlar,islama olan saldırıları def,gibi işler içindir..!

Marifetullahın ilmi tahsil edilirken: Ruh,kalb,kafa,nefs ve tüm lefaifler hissesini alır,sen bilmessende onlar beslenir hayatlanıdr tohum gibi açılır..!

Burda size çok değişik usuller ve çalışma örnekleri söylenebilir..! istediğinizi seçebilirsinizde..!

Risale-i nurun mesleği HAKİKATTİR..! asla zorlama ve zorlanma yoktur..! Aksine severek ,cezbe ile,şevk ile okumak ve amel etmek vardır..!
Eğer bir işi ilmine ve usulune uygun,fıtratınızın gereği ile yapmazsanız ZORLANIRSINIZ..!

Risale-i nuru alın ve okuyun..! nasıl kolayınıza geliyorsa..! nasılı size uygun sa..!
Risale-i nuru okurken bir usul vardır..! açıklamaları (risale-i nurda usul ve program) mevcud olmakla..! programı şudur.!

Ey kardeş! Benden birkaç nasihat istedin. Sen bir asker olduğun için askerlik temsilâtıyla, sekiz hikâyecikler ile birkaç hakikatı nefsimle beraber dinle. Çünki ben nefsimi herkesten ziyade nasihata muhtaç görüyorum. Vaktiyle sekiz âyetten istifade ettiğim sekiz sözü biraz uzunca nefsime demiştim. Şimdi kısaca ve avam lisanıyla nefsime diyeceğim. Kim isterse beraber dinlesin. (birinci söz'den evvel)

Bu paragraf 1.sözden değildir..! Tüm sözleri ve dersleri kuşatan bir usûldur..! İşte bunu tatbik edebilirseniz ettiğiniz nisbette daha kolay ve doğru ve istifadeli bir taliminiz olur inşaallah..!

O paragrafta kısaca şunlar vardır..!

Evvela: nasihat isteyen sensin bil..! yani Ey kardeşteki KARDEŞ sen ol..! sana ders veriliyor bil..!
Dersi veren üstadınla birlikte dinle,buna ihvanda,mürşidde,abide diyebilirsiniz..!( hacı hulusi efendi k.s) Risale-i nuru açtığında Üstadının huzuru saadetlerine çıktığını yazar..! Üstad r.a ise benimle görüşmek isteyen risale-i nuru açsın okusun der..!Yani: Rabıtalı okumak,Huzurda okumak..!

Eğer risaleleri kendine okursan,anlamak,amel etmek,istifade etmek için,sana açıldıkça aılır,sen oku yeter..!EDEB ile..!

Eğer sen risaleleri başkalara okursan (nefsimi herkesten ziyade nasihata öuhtac görüyorum deyip kendi nefsine okumalısın ders yapmalısın)
istifaden azalar..! amel etme tarafın zayıflar,anlaman ve anlatmaların ise muhatablarına göre değişmeye başlar..!

Kısaca: Risale-i nuru al eline ve en kolayına gelen hali ile oku..!EDEBi muhafaza et,muhabbetle oku, o sana açılır..! Zatten açıktır..!alamamak senden yanadır..! oda biraz iştigal ile gecer..

...............................
ve bihi nesteinu

İmam gazali (r.a) düşünmede doğru yöntem'' adlı eserinde diyorki:Bir lisan ile,ilim ile iştigalini artırdıkça,o lisan ve ilimde sana suhulet verilir ve meleke oluşur sende,anlamanda kolay olur..!(bilmana)

Risale-i nurları ilk okuduğumuz günlerde..! Biraz islami bilgisi ve HAMİYETİ olupta,Risale-i nur okumamış bazıları gelip derdi'' risale-i nurun dili ağırdır,osmanlıca ve arabcadır,ANLAMAK ZORDUR..ile ahir.!

Risale-i nurda ise Üstadımız(r.a) ısrar ile Risale-i nurların okunmasını,okuyan çocukların bile,hatta HAYVANLARIN BİLE,risale-i nur derslerinden istifadelerini dinlemelerini gösteriyordu..!

Risale-i nuru USÛLu ile okuyanlar, aldıkları ve anladıkları DOĞRU DERSLER ile emredilen amellere sarılıp maddi ve manevi hayatlanırken, ruhlarında, kalblerinde, akıllarında,nefslerinde, letaiflerindeki HALETLER İLE ALLAH'A şükrediyorlar,ŞÜKREDİYORUZ..!

Kardeş ne kadar güzel şeyler yazmışsınız emeğinize ve elinize sağlık. ALLAH CC.razı olsun.
Evet Üstadımız dersleri önce kendi nefsine söylüyor bizlerde kendi nefsimize okumalıyız inş.

Hepinizin vermiş olduğu cvplara teşekkür ediyorum elleriniz dert görmesin inş.

israfil

Active member
Bir yıl boyunca seri okumayı tavsiye ederim. Lügat bu aşamada size zaman kaybettirir.

Külliyetı 3 kere bitirdikten sonra lügatlı çalışın. Daha öncesinde yalnızca çok sık geçen, kafanızı meşgul eden kelimelere bakın.

Cenab-ı hak istifadenizi artırsın.

Vesselam.

teblið

Vefasýz
önecellikle Cenab_ı Hakk idrakinizi ve şevkınizi artırsın diyeyim;ve hemen ekleyeyim ki Talha beyin açıklamalarına yürekten katılıyorum..çok doğru bir yaklaşım;

ufakta olsa bende not defterimden sizin için fayda vereceğini düşündüğüm ufak notlar eklemek isterim;

kendi nefsimize hitap ederek okumak.

Az da olsa her gün okumak.çünkü devamlılık ve tekrar çok önemlidir.

Küçük Sözler,
Yirmi Üçüncü Söz, Haşir Risalesi gibi daha kolay anlaşılabilen risalelere öncelik vermek.

Bilinmeyen kelimelerle ilgili lügat çalışması yapmak. Bir insan her ay bir risalenin kelimelerini çıkararak okusa, bir yıl gibi bir sürede çok mesâfe alabilir

[bu konuda biz biraz şansılıyız galiba..Kürtçe bildiğimiz için osmanlıca ve farsçadaki bazı kelimelerin anlamı aynı olduğundan kavramak daha kolay oldu elh..).

Çevrenizde Nur dersleri yapılıyorsa düzenli olarak takip etmek, yapılmıyorsa da başlatmak.

umarım faydasını görürsünüz..Allahu Teala yar ve yardımcınız olsun inşl..

son bir uyarı ;

• Okuduğumuzu başkalarıyla paylaşmak önemlidir. İlim, paylaşıldıkça artar ve bereketlenir

ademyakup

Well-known member
Risale diline aşina olduktan sonra lugatlı külliyat okursun isterseniz...

önce 5 defa külliyatı okuyunuz..arada bir bakınız...lugata..sonra lugatlı okuyunuz.

sürekli okumak risalei nuru çabuk anlamanızı sağlar...

anlamanın yolu devamlı ve kesintisiz okumak..

hele bir bitirin 5 kere ,Allah kerim.

Bezminur

Well-known member
Bir yıl boyunca seri okumayı tavsiye ederim. Lügat bu aşamada size zaman kaybettirir.

Külliyetı 3 kere bitirdikten sonra lügatlı çalışın. Daha öncesinde yalnızca çok sık geçen, kafanızı meşgul eden kelimelere bakın.

Cenab-ı hak istifadenizi artırsın.

Vesselam.

ALLAH CC.razı olsun kardeş.
AMİN ECMAİN.

Bezminur

Well-known member
önecellikle Cenab_ı Hakk idrakinizi ve şevkınizi artırsın diyeyim;ve hemen ekleyeyim ki Talha beyin açıklamalarına yürekten katılıyorum..çok doğru bir yaklaşım;

ufakta olsa bende not defterimden sizin için fayda vereceğini düşündüğüm ufak notlar eklemek isterim;

kendi nefsimize hitap ederek okumak.

Az da olsa her gün okumak.çünkü devamlılık ve tekrar çok önemlidir.

Küçük Sözler, Yirmi Üçüncü Söz, Haşir Risalesi gibi daha kolay anlaşılabilen risalelere öncelik vermek.

Bilinmeyen kelimelerle ilgili lügat çalışması yapmak. Bir insan her ay bir risalenin kelimelerini çıkararak okusa, bir yıl gibi bir sürede çok mesâfe alabilir

[bu konuda biz biraz şansılıyız galiba..Kürtçe bildiğimiz için osmanlıca ve farsçadaki bazı kelimelerin anlamı aynı olduğundan kavramak daha kolay oldu elh..).

Çevrenizde Nur dersleri yapılıyorsa düzenli olarak takip etmek, yapılmıyorsa da başlatmak.

umarım faydasını görürsünüz..Allahu Teala yar ve yardımcınız olsun inşl..

son bir uyarı ;

• Okuduğumuzu başkalarıyla paylaşmak önemlidir. İlim, paylaşıldıkça artar ve bereketlenir

AMİN ECMAİN KARDEŞ.
İNSANIN kendi nefsine okuması gerşekten çok ehemmiyetli,Üstadımızda önce kendi nefsine veriyor bizlerde kendi nefsimize okuyup dinlemeliyiz.

Hususi okumama dikkat ediyorum memleketten müdebbir ablam hususi okumanı bırakma dedi,
az da olsa hususi okumama hergün dikkat ediyorum,
inş ALLAH'ın izni ile külliyatı bitireceğim,

Çevremizde nur dersleri var bekarkende gidiyordum,evlendikten sonra meşveret derslerinden mahrum kaldım :( evlendikten sonrada başka gruba gidiyordum fakat metodlar farklıydı:(

sonra bir kardeşimin evlenmesi ile evlenen kardeşim meşveret dersi başlattı kendisininde tayini çıktı hizmeti daim ettirmemiz için elinden geleni yaptı şimdi haftada bir risale derslerimiz var, sonra bir köye derse başladık kendisi gittikten sonra benim gitmemi rica etti 3 haftadırda oraya gidiyorum, ders yapma konusunda henüz çok yeniyim yeni yeni yetişiyorum bugünki konumuz 11 sözdü. benim ilk dersimde 11. söz olmuştu, bugün okuduğumda da başka başka açıldı her okuyuşumda başka başka açılıyor inanın çok okumak ve insanlara ders okumak çok önemli RABBİM bana çok yardımcı oluyor, RABBİM gür ve sesli okuttururyor ve açıklattırıyor, ELHAMDÜLİLLAH.

ders yapma kararı aldıktan sonra çevremdeki insanlarada ders okuyorum, ve çevremdeki sevdiğim insanlara okuduklarımı paylaşıyorum paylaştıkça bilgilerimi tazeliyorum.
ben tam hakikatiyle risale-i nurları okumaya başladıktan sonra ufkum ve zihnim açıldı,Risale-i nur'lar benim hazinem oldu, ben yıllardır kıymetini bilemedim okuyordum ama düz okuyordum çalışmayarak anlamayarak okumak başka, çalışarak anlayarak okumak ise bambaşka. kardeş ders yapacağım konunun bütün kelimelerini çıkarıyorum çünkü öncelikle benim anlamam ve bilmem şart. komşularımda 15 günde bir risale derslerine bana geliyor hatta bugün komşum diyorki yakın bi arkadaşımda gelmeyi istiyor, gelebilirmi elbette dedim o gelen kişi kızınıda getirecekmiş.
birde komşularımın kızlarına ders başlattık ve onlarda haftada bir geliyor aslında ben onların 15 günde gelmelerini sitiyordum fakat komşumuzun kızının arkadaşı 15 de değilde her hafta gelsek nasıl olur dedi, tabiki olur dedim. risale-i nur dersi yapma konusunda kendimi iyce bir güvenim gelsin çok güzel şeyler düşünüyorum

cuma akşamı meşveret dersi bende oldu, cumartesi günü komşumun kızları geldi yalnız ikisi gelmiyor sadece biri geliyor gelen kişininde arkadaşı ve kardeşide geldi, dünde kayınvalideme bir misafir gelmişti ordada gıybeti okudum risale-i nurlardan bahsettim. atık benimde risale-i nur'lar için ideallerim var ama eskiden yoktu çünkü hep yapamam yapamam bende öyle bir yetenek yok diye diye idaellerim olmadı:(

Kardeşler bu yazdıklarımda enaniyet olmaz inş birde ihlas çok önemli. daha önce bi akşam meşveret dersinde ihlas dersini okudum, ihlas dersine çok çalışmıştım.
diyelimki biz davranışlarımızda ibadetlerimizde hizmetimizde ihlaslı olmaz isek hiç bir ehemmiyeti yok.
O yüzden ben değil biz demeliyiz üstadımız ihlasta gayet mütevazi ders veriyor; talebelerine her şey sizin ihlasınız ile oldu kendisi risale-i nurların müellifi olduğu halde hizmet davasından vazgeçmediği halde kendini hiç ön planda görmüyor talebelerini ön planda tutuyor işte üstadımız burada tam ihlasa muvaffak olduğunu gösteriyor.
Kusura bakmayın çok yazdım ama içimden gelenleri paylaşmak istedim,sizlerden ricam risale-i nur’ların kıymetini bilelim onları hapis etmeyelim, üstadımız hapis etmeyin diyor,
ben anlamayarak çalışmayarak okumakla hapis etmişim, biliyormusunuz hatta bi ara hiç okumuyordum, haftada bir derslere iştirak ediyordum ama okumayı bırakmıştım.

Benim düştüğüm hataya düşmeyiniz kardeşler. İnşaallah hususi okumamıza gayret edelim.

Kardeş kelimeleri çıkarak çalışıyorum ya çok faydalarını görüyorum,ezberlemiyorum ama yazarakta faydasını görüyorum, yarın akşam komşularıma eyyub a.s sabrını okuyacağım komşumun biri eyyub a.s sabrını istedi .
hastalar risalesi var ve kelimelerin anlamlarıdı içinde mevcut,

fakat kelimelerin anlamını yazarak çalışmak ise çok daha faydalı oluyor...

Bezminur

Well-known member
Risale diline aşina olduktan sonra lugatlı külliyat okursun isterseniz...

önce 5 defa külliyatı okuyunuz..arada bir bakınız...lugata..sonra lugatlı okuyunuz.

sürekli okumak risalei nuru çabuk anlamanızı sağlar...

anlamanın yolu devamlı ve kesintisiz okumak..

hele bir bitirin 5 kere ,Allah kerim.

Kardeş külliyatı bitirmek çok önemliymiş, inş cenab-ı hak cümlemize 5 kere bitirmeyi nasip eder. Okumak okumak okumak devamlı ve kesintisiz okumak inş.

Bezminur

Well-known member
Yalnız şunuda tekrarlamak istiyorum forumda açıklamalı olarak eklediğiniz derslerinizden çok istifade ediyorum hakkınızı helal edin kardeşler.
Forumunuzda Bismillah birinci söz o kadar güzel anlatılmış ki anlatamam,çok istifade ettim birinci söze çok çalıştım, sürekli tekrarlamaya gayret ediyorum birinci sözü henüz daha hiç yapmadım inş onuda cenab-ı hakkın izni ile yapacağım.

genc_kalem

Okumak,Yaþamaktýr
Kıymetli kardeşim,

Size bu konuda yazılmış çok önemli bir eseri tavsiye etmek istiyorum. Çok kıymetli Cemil TOKPINAR ın Risale-i Nur'u Okuma ve Anlama Teknikleri isimli kitabını tavsiye etmek istiyorum. Okursanız inşaAllah aradığınız soruların cevaplarını net bir şekilde alabilirsiniz inşaAllah.. Ben de şu an bu eseri okuyorum, Risale-i Nur'u anlamak için çok güzel bir rehber bence.

e-kitap olarak Sorularla Risale | Risale-i Nur'u Okuma ve Anlama Teknikleri yan tarafa tıklayarak ulaşabilirsiniz. Risale-i Nur'u anlama yolunda Rabbim sizi ve bizleri Muvaffak etsin inşaAllah..

ayrıca www.nuriklimi.com, www.nurpenceresi.com adlı websitelerinden de istifade edebilirsiniz inşaAllah.
Selam ve dua ile..

Son düzenleme: