Risale-i Nur Talebeleri Neden Farklı Cemaatlere Ayrıldı??

KIVILCIM

New member
Bilindiği üzere birçok Risale-i Nur cemaati var.Bu cemaatların neden ayrıldığını,hangi noktalarda farklı düşündüklerini ve kanaat önderlerinin kimler olduğunu ayrıntılı olarak anlatabilecek olan biri var mı??

Zuhr

Talebe
hoşgeldiniz KIVILCIM, üyeliğiniz hayırlı olsun inşallah

Sorunuzla ilgili daha önce forumda açılmış olan aşağıdaki konudan faydalanabilirsiniz,

Nur cemaati neden farkli kollara ayriliyor?

ayrıca Risale-i Nur ve hizmet ile ilgili konularda sorulmuş sorular ile ilgili yorumları da aşaıdaki başlık altında bulabilirsiniz, istifadeli olabilir

Risale-i Nur ve Nur Cemaati

ayrıca sormak istedikleriniz olursa elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışalım inşallah

KIVILCIM

New member
Cevaplar için teşekkürler fakat benim aradığım biraz daha somut bir cevap.Tamam ayrı ayrı cemaatler olması bir ihtilaf veya bir ayrılık ifade etmez, her biri aynı yolda yürüyen farklı cemaatler,farklı renklerdir onda hem fikirim.
Benim merak ettiğim ayrı düşündükleri noktalar neler veya hangi olaydan sonra veya hangi düşünceden sonra ayrılmışlar.
Mesela temel bir ayrılık nedenini şöyle söylersek Hüsrev Abi ve onun izinden giden bir kısım abiler Risale-i Nurların latin harfleriyle basılmasına ve okunmasına sıcak bakmamışlar osmanlıca olarak yazıp okumaya devam etmişlerdir. Böylece iki farklı cemaat oluşmuş yazıcılar ve okuyucular diye.Böyle somut olaylar bazında cemaatleşme nasıl olmuş onu öğrenmek istiyorum.Bu bağlamda ne olmuşda meşveret cemaati oluşmuş,ne olmuşda kurtoğlu cemaati oluşmuş,ne olmuşda yeni asya cemaati oluşmuş vb..

Eddaî2

Well-known member
Bir bütün olarak düşünüldüğünde aslında sorun yok.
Her biri bir alanda faaliyetlerini icra ediyor.
Biri yazıyor, biri okuyor vs.
Hepsi de işin bi ucundan tutmuş gidiyor maşallah.
Sonuçta hepsinin yaptığı icraatların toplamı bütünü oluşturuyor.
Allah muvaffakiyetlerini artırsın. AMİN.

KIVILCIM

New member
Böyle ihtilafları deşmemek lâzım kardeşim, kime ne faydası var? Hiçkimseye faydası yok..

Benim gördüğümde genelde bu düşünce tarzı var.Ama şöyle de bir durum yok mu:Eğer böyle dersek sanki Abiler birbirine düşmüş,hata yapmışlar ve ayrılmışlar birbirinden gibi duruyor durum.O yüzden böyle şöyleri konuşmayalım,deşmeyelim,üstünü kapatalım,bu durum risale-i nur cemaatinin bir ayıbıdır gibi bir muamele bu tarz düşünmek bence.
Eğer hepsi doğruysa, her biri Risale-i Nur'un ayrı birer rengiyse, farklı bakış açılarıysa gayret rahat konuşulmalı ve bilinmeli böyle konular diye düşünüyorum.

Sirac

Well-known member
Neden o mânâ ile anlayalım ki?

"Herkes bir meşrebde olmaz, çok sıkı tutmayınız" demiyor mu Üstad r.a.?

Ne kadar bir arada tutmaya çalışırsanız çalışın her kişinin farklı meşreblerde istidadlarını geliştirme meyli illa ki olacaktı.

Yani o eskide olmuş sebebleri bilmenin afydası yok, bize düşen şimdiki hâl içinde ana meselelerde meşreb farklılıklarını göz önüne almadan ittihad edebilmek..

sakirter

Yeni Üye
KIVILCIM nurcular neden farklı kollara ayrıldı demişsiniz bunun bir çok sebebi var ama en önemli sebebi şudur ki:Bediüzzaman Said Nursi (R.A) vefat ettikten sonra bazi ağabeylerimiz siyasete girmiş bazıları ise girmemiş o yüzden ayrılmışlar.

Not:Siyasete girenler de sonradan yanlış yaptıklarının farkına vararak siyasetten çekilmişlerdir