Risale-i Nur sohbetleri (anket )

Haftada kaç kez dershaneye gidip derse katýlýyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    14

Sade ve Sadece

Active member
selcuk2007 ' Alıntı:
ben şimdiye kadar hiç gitmedim dershaneye. zaten risale okumaya da yeni başladım. ama çok isterim bu tür derslere katılmayı.

Size bu konuda yetkili arkadaslarımız sanırım yardım edebilirler bu konudaki ilk mesajda nasıl yardım edecekleri yazılı. Rabbim sizi hizmeti kuraniyede istihdam eylesin...

ben İstanbuldayken haftanın en az 2 günü sohbete giderdim ama Ankaraya taşınınca bana yakın ve istikrarlı bir sohbet bulamadım ve bunun üzüntüsünü yaşıyorum ihtiyacımı böyle güzel sitelerden gidermeye çalışsamda yüz yüze olan sohbetlerin tadı gibi olmuyor .bana düzenli istikrarlı bir sohbet bulmamda yardımcı olabilecek bir kardeşimiz varmı acaba.Batıkentte oturuyorum bu civarlarda olursa mükemmel olur size duacı olurum.şimdiden Allah razı olsun

Sergerdan

Well-known member
benefşezar ' Alıntı:
ben İstanbuldayken haftanın en az 2 günü sohbete giderdim ama Ankaraya taşınınca bana yakın ve istikrarlı bir sohbet bulamadım ve bunun üzüntüsünü yaşıyorum ihtiyacımı böyle güzel sitelerden gidermeye çalışsamda yüz yüze olan sohbetlerin tadı gibi olmuyor .bana düzenli istikrarlı bir sohbet bulmamda yardımcı olabilecek bir kardeşimiz varmı acaba.Batıkentte oturuyorum bu civarlarda olursa mükemmel olur size duacı olurum.şimdiden Allah razı olsun

Bayansanız yapılabilecek şey daha az,ama arkadaşlara sorayım gene.Belki istikrarsız da olsa gittiginiz yerden başka adresler alabilirsiniz.Bir de Ankara da radyolar olacaktı isterseniz bir de onlara ulaşmaya çalışın belki yardımcı olurlar.

Arifan,Dost,Dünya,Bayrak fm müsbet radyolardı,dogrudan hangisi nurlarla ilgili bilmiyorum.Ögrenirseniz radyolarda yardımcı olur gibime geliyor.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
benefşezar ' Alıntı:

Daha önceden sohbete devam ettiğiniz yerdekilere sölemenizi tavsiye ederiz. Netice itibari ile burası sanal ve dikkatli olmak gerek..

valla bende bu konuda muzdaribim daha önce bikaç kez sohbet ortamına katıldım misafir olarak ancak bu aralar bi arayış içndeyim değerli yöneticilerimizden cevap bekliyorum.

ben zaten dost radyoyu aradım sağolsun yardımcı oldular .fakat her defasında farklı bir üniversite öğrencisi geliyordu bazen derslerinden dolayı gelemiyordu .beni dümdüz okuyup geçmek tatmin etmiyor ben daha çok insanın ufkunu açıcak farklı açılmlar , hayret ve hayranlık uyandıracak yorumlar olsun istiyorum çünkü çok tecrübeli nurlara hakimiyeti olan bir hanımdan risale dinleyerek ben risaleyle tanıştım .hayran oldum şimdi o lezzeti arıyorum.bulduklarım hem bana uzak hemde çok yüzeysel .Allah kerim Rabbim inşaallah karşıma istediğim muhteviyatta bir sohbet meclisi çıkarır.

hasret

Well-known member
KARDEŞİM benimde sizin gibi hayran olduğum ablalarım ve abilerim var,bu kemalat şahıslarından kaynaklanıyor zannediyordum.
Ama zamanla risaleyi okudukça bu kemalatın onlardan değil risaleden kaynaklandığını farkettim ve bu şekilde şahsa takılmaktan da kurtuldum.
onlar gibi olmak için risaleyi cok okuyup hakikatlerde derinleşmek lazım.ilkin bir kaç külliyatı anlamaya çalişmadan yani derinlemesine değilde düz okumak gerekiyor. Latifeler dolduktan sonra en son akıl anlıyor.bir bardak düşün üzerine sürekli doldursan taşar dimi....
işte bol bol okuyucağız latifeler dolup taşıcak ve en son akıl anlıyacak.
bu örneği bir büyüğüm vardı o vermişti...
şimdi zevk almıyor olabilirsin ama inan zamanla o zevki alırsın,birde size son tavsiyem dersleri,yani müzakereli dersleri hiç ihmal etmeyin,en az okumak kadar hatta daha fazla faydası vardır.

aysuda

Yeni Üye
Allah yar ve yardımcımız olsun görüyorum ki Dini vecibelerimizi yerine tam getiremediğimiz yetmiyormuş gibi etrafımızda oruç tutan insanların sayısıda azalıyor
Allah yar ve yardımcımız olsun

ne zaman okumaya kalksam bir kelimeye takılıyorum sözlükte o kelimeyi ararken başka kelimeler dikkatimi çekiyor manalarına bakarken birde bakıyorum konudan uzaklaşmışım zamanda geçmiş oluyor tabi okuma hep yarım kalıyor bunun şeytanın oyalaması olduğunu biliyorum ama hala halledemedim.tavsiyeniz için çok teşekkürler şualar yalnız müzakereli ders derken neyi kast ettiğinizi anlamadım cahilliğimi hoş görün artık açıklarsanız sevinirim.

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
benefşezar ' Alıntı:
ne zaman okumaya kalksam bir kelimeye takılıyorum sözlükte o kelimeyi ararken başka kelimeler dikkatimi çekiyor manalarına bakarken birde bakıyorum konudan uzaklaşmışım zamanda geçmiş oluyor tabi okuma hep yarım kalıyor bunun şeytanın oyalaması olduğunu biliyorum ama hala halledemedim.tavsiyeniz için çok teşekkürler şualar yalnız müzakereli ders derken neyi kast ettiğinizi anlamadım cahilliğimi hoş görün artık açıklarsanız sevinirim.

Müzakereli ders yani risale-i nurun ilmi ile yıkanmıs ağabey veyahut hemşirelerimiz belirli derslerinde risale-i nuru okuyarak misal ve örnekler ile acıklamaları dinleyicilerin ise takıldıkları noktada sorularını yöneltmesi :O

Benim ise size acizane tavsiyem okurkn kelime manalrına bakmayınız hem onlar mana değil anlamdır risale-i nurdaki kullandıkları yere göre farklı manalar cıkartır bundan dolayı siz konudan uzaklasıyorsunuz işde bunun için okuyunuz azda olsa devamlı okuyunuz zamanla risale-i nur size kendisini açaçcakdır...

benimde zaten bulamamaktan şikayet ettiğim ders ortamını tavsiye ettiğiniz için acaba başka bir ders şeklimi diye tereddüte düştüm zaten müzakereli ders bulsam bırakmıyacağım

hknco

Well-known member
tuncerr ' Alıntı:
Anketin birisinde cemaatin önemi dile getirildi.Dershaneye gidip cemaate şevk verip, cemaatten şevk alıp şahs-ı maneviden ne kadar istifade ediyoruz?Ben bir evli öğretmen abi biliyorum haftada en az 5-6 gün derste..

Son Seçenek İçin Gitmek İsteyenler Arzu ederlerse kendilerine en yakın dershanemize götürebiliriz. İletişim İçin Tıklayınız
evet sanırım bu cevaba yardımcı olur ... Şikayete gerek yok ... :) inşallah yeni yeni kapılar açılır .

hasret

Well-known member
benefşezar ' Alıntı:

kusura bakma kardeş yeni gördüm ki talha abi zaten acıklamış...

aysima

Member
benefşezar ' Alıntı:
ben ankarada emek tarafında güsel bi dersane olduğunu duymuştum.. hatta bi ara gidip kalıcaktık ama nasip olmadı..

Huseyni

Müdavim
bende gidiyodum ama bu işi üstlenen öretmen tayin olunca boş kaldık.bireysel olarak çaba sarfetmeye çalışıyoruz ama sohbet havasını yakalayamadık henüz.

Vakar

Member
ilk gitmeye başladığımda 2 haftada bir, sonraları haftada 1, sonra haftada iki sonra 3, ve en sonuda 4 okuma pırogramlarıda ek . 3 yıl böyle sonra bir düşüş dönemi gerieleye başldaı haftada 4 olan ders yeniden 1'e düştü. yeniden düzeltmeye çalışıyorum. benim düşüncem maneviyata tereki eden hizmetede teraki eder.

Sergerdan

Well-known member
ülfet ' Alıntı:
ilk gitmeye başladığımda 2 haftada bir, sonraları haftada 1, sonra haftada iki sonra 3, ve en sonuda 4 okuma pırogramlarıda ek . 3 yıl böyle sonra bir düşüş dönemi gerieleye başldaı haftada 4 olan ders yeniden 1'e düştü. yeniden düzeltmeye çalışıyorum. benim düşüncem maneviyata tereki eden hizmetede teraki eder.
sizin şahsınızda geçerlimi bilmem ama ibadetin,amellerin az ve devamlı olanı makbul gerçekten.Ufacık lsun ama bir ömür boyu olsun.

Tabi fazla sevab göz çıkarmaz diye avamın meşhur bir sözleri de var

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
ülfet ' Alıntı:
azda olsa inşallah daim olurda insan hakikatleri öğendikten sonra tedeni etmemeli teraki etmeli değilmi? neyse

Sanmıyorum Nur dairesinde nurlardan istifade ettikden sonra tedenni edeni belki ülfet edebilir.Çünkü risale-i nuru sadakatle okuyanların kalkanı risale-i nurdur.