Risale-i Nur Okuyor ve Yazıyoruz

ASHAB-I BEDR

Well-known member
Bismillah ile ilk yazımıza başladık :)

943213_10151580495684672_586193104_n.jpg

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

Ehl-i iman âhiret hemşirelerim olan kadınlar taifesi ile bir muhaveredir

Bazı vilayetlerde taife-i nisadan samimî ve hararetli bir surette Nurlara karşı alâkalarını gördüğüm ve haddimden pek ziyade, onların Nurlara ait derslerime itimadlarını bildiğim sıralarda, mübarek Isparta'ya ve manevî Medreset-üz Zehra'ya üçüncü defa geldiğim zaman işittim ki; o mübarek âhiret hemşirelerim olan taife-i nisa, benden bir ders bekliyorlarmış.

Güya vaaz suretinde câmilerde onlara bir dersim olacak. Halbuki ben dört beş vecihle hastayım ve hem perişan, hattâ konuşmaya ve düşünmeğe iktidarsız bulunduğum halde, bu gece şiddetli bir ihtar ile kalbime geldi ki; madem

onbeş sene evvel gençlerin istemeleriyle Gençlik Rehberi'ni onlar için yazdın ve pek çok istifade edildi. Halbuki hanımlar taifesi, gençlerden daha ziyade bu zamanda

Hanımlar Rehberi

Son düzenleme:

ASHAB-I BEDR

Well-known member
481616_10151606085724672_763807607_n.jpg

öyle bir rehbere muhtaçtırlar. Ben de bu ihtara karşı gayet perişan ve za'f u aczimle beraber "Üç Nükte" ile gayet muhtasar bazı lüzumlu maddeleri, o mübarek hemşirelerime ve manevî genç evlâdlarıma beyan ediyorum.

BİRİNCİ NÜKTE: Risale-i Nur'un en mühim bir esası şefkat olmasından, nisa taifesi şefkat kahramanları bulunmaları cihetiyle daha ziyade Risale-i Nur'la fıtraten alâkadardırlar. Ve lillahilhamd, bu fıtrî alâkadarlık çok yerlerde hissediliyor. Bu şefkatteki fedakârlık, hakikî bir ihlası ve mukabelesiz bir fedakârlık manasını ifade ettiğinden, şimdi bu zamanda pek çok ehemmiyeti var. Evet bir vâlide veledini tehlikeden kurtarmak için hiçbir ücret istemeden ruhunu feda etmesi ve hakikî bir ihlas ile vazife-i fıtriyesi itibariyle kendini evlâdına

kurban etmesi gösteriyor ki; hanımlarda gayet yüksek bir kahramanlık var. Bu kahramanlığın inkişafı ile; hem hayat-ı dünyeviyesini, hem hayat-ı ebediyesini onunla kurtarabilir. Fakat bazı fena cereyanlarla, o kuvvetli ve kıymetdar seciye inkişaf etmez veyahut sû'-i istimal edilir. Yüzer nümunelerinden bir küçük nümunesi şudur: O şefkatli vâlide, çocuğunun hayat-ı dünyeviyede tehlikeye girmemesi, istifade ve fayda görmesi için her fedakârlığı nazara alır, onu öyle terbiye eder.

Hanımlar Rehberi

_vatan_

Well-known member
KÜÇÜK NUR TALEBESİ
ADI: Yusuf YAŞI: 12
KÜÇÜK KARDEŞİNİZDEN BÜTÜN NUR TALEBESİ ABİLERİNE DUALARINDASINIZ İNŞ...

asvât vazîfesinde mezkûr cilve-i vahdâniyeti ve mezkûr acâibi gösterdiği; vedalâletin hadsiz muhâliyetini izhâr ettiği gibi, unsur-u havâînin sâir ehemmiyetli vazîfelerinden biri de elektrik, câzibe, dâfia, ziyâ gibi sâir letâifin naklinde şaşırmadan muntazaman asvât naklindeki vazîfeyi gördüğü aynı zamanda, bu vazîfeleri dahi gördüğü aynı zamanında bütün nebâtât ve hayvanâta teneffüs vetelkîh gibi hayata lüzûmu bulunan levâzımâtı kemâl-i intizâm ile yetiştiriyor. Emir ve irâde-i İlâhiye’nin bir arşı olduğunu kat‘î bir sûrette isbat ediyor. Ve serseri tesâdüf ve kör kuvvet ve sağır tabiat ve karışık, hedefsiz esbâb ve âciz, câmid, câhil maddeler bu sahîfe-i havâiyenin kitabetine ve vazîfelerine karışması, hiçbir cihetle ihtimâl ve imkânı bulunmadığını aynelyakîn derecesinde isbat ettiğini kat‘î kanâat getirdim. Ve her bir zerre ve her bir parça lisân-ı hâl ile
لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ قُلْ هُوَ اللّٰهُ اَحَدٌ
dediklerini bildim ve bu
هُوَ
anahtarı ile havanın maddîcihetindeki bu acâibi gördüğüm gibi, hava unsuru da bir
هُوَ
olarak âlem-i misâl ve âlem-i ma‘nâya bir anahtar oldu. Mütebâkîsi şimdilik yazdırılmadı. Umuma binler selâm. Kardeşiniz Saîdü’n-Nûrsî

TAM BOYUTLUSUNU GÖRMEK İÇİN RESME TIKLAYINIZ.

Ekli dosyalar

• YUSUF 12.jpg
    YUSUF 12.jpg
    680.6 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme: