Rika Usulü

ASHAB-I BEDR

Well-known member
Yazma ve okumada kolaylık olması için bazı harflerin şekilleri basitleşir.

Noktalama işaretlerinin şekilleri basitleşir ve birleşik yazılır.

ASHAB-I BEDR

Well-known member
david+benjamin.jpg

Hüve

Bâb-ı Fetva
Daire-i Meşihatİslamiyye
Mektubi kalemi
Aded 20

Maarif Nezâret-i Celilesine

Devletlü efendim hazretleri

İran devleti tebaasından ve Keldani cemaatinden olduğu halde bu kere arzu-yı vicdani ile kabul-i İslamiyet eylediği Mezâhib Nezaret-i Celilesinden verilip ibrâz ettiği ilm ü haberden müstefâd olan Abdulahad Efendi lisân-ı Türkî ile elsine-i ecnebiyyeye vâkıf ve ihtidası sebebiyle de âtıfet-i seniyyeye layık bir zat olduğundan nezâret-i celilelerine merbût mekâtibden birinin lisân muallimliği ve yahud buna mümasil diğer bir hizmetle ikdârı menût-ı himem-i aliyye-i dâverileridir efendim.

Fî 17 Rebiülevvel Sene 1323 ve Fî 9 Mayıs Sene 1321

Şeyh-ül islâm

Muhammed Cemâleddîn​

ASHAB-I BEDR

Well-known member

imageyq7.jpg

Suret

Dersa‘âdette makâm-ı sadâret-i uzmâya
Dahiliye Nezâret-i Celîlesine
Harbiye Nezâret-i Celîlesine

1- Mütârekeden bu âna kadar Yemen’in ahvâl-i umûmiye-i siyâsiye ve idâriyesi hakkında tevârih ve vesâit-i müte‘addidede arz ve iş‘ârâtda bulunduğu gibi dûrbîn ve hakbîn garez ve menâfi‘-i şahsıyeden müberrâ olub gerek esâretten ve gerek Yemen’den doğrudan doğruya merkez-i saltanata vâsıl olan zevâtdan dahî ahvâl-i umûmiyemizin nîk ü bedini öğrendiğinize ve iktihâm edilen müşkilâtın derecesi hakkında ma‘lûmât-ı mükemmele ahz edildiğine eminim. Her şeye rağmen kuvve-yi ma‘neviyemiz yerinde olup mekāsıd-ı ulvî devlet ve İslâmiyet nâmına bi-inâyet .. neticeye kadar sebât ve mukâvemet edilecekdir.

2- Asîr ; Emirleriyle beraber hükûmetimizin tasavvuru fevkınde sadâkat ibrâz etmektedir.

3- Yemen ; Bila-istisnâ ve Bila-tefrîk cinsi ve mezhebi ve hatta Bi’l-umûm menâtık-ı hâriciye dahî hükûmetimize bâ-vesâik-ı resmiye merbûtiyet-i kat‘ıyelerini i‘lân etmektedirler.

4- Hâmil-i tahrîrât Yemen jüri memûrlarından Âsım Efendi hâl-i hâzır-ı siyâset ve ahvâl-i umûmiyesini bizzat ve re’yü’l-ayn görmüş olmağla kudret ve vus‘at dâhilinde hükûmetimizi tenvîr edebileceğni ümîd ve evâmir-i aliyye-yi tebşîrkârânelerine şiddet ve ehemmiyetle muntazır bulunduğumu arz eylerim olbâbda.

pendüender

Well-known member
Osmanlıcayı okumanın gelişmesi için bir de bol bol mezar taşları ve yapılan imarlardaki yazıların okunması bulunmaz nimet. Her ne kadar bu durum unutkanlığa yol açıyor deseler de palavra ben pek öyle değilim : )ve bir de Süleymaniye Kütüphanesi.Bunların merkezi İse tabiki İstanbul..

ASHAB-I BEDR

Well-known member
Osmanlıcayı okumanın gelişmesi için bir de bol bol mezar taşları ve yapılan imarlardaki yazıların okunması bulunmaz nimet. Her ne kadar bu durum unutkanlığa yol açıyor deseler de palavra ben pek öyle değilim : )ve bir de Süleymaniye Kütüphanesi.Bunların merkezi İse tabiki İstanbul..

Evet mezar taşlarını okumak çok faydalı oluyor bu konuda..Bize de ara ara okutturuluyor.Hatta bunun için dediğiniz gibi yazıtları okumak için tarihi beldeleri bu sebeple farklı gezeceğiz inşaAllah..

Bence de hafıza kuvvet bulur aksine :)

pendüender

Well-known member
Evet mezar taşlarını okumak çok faydalı oluyor bu konuda..Bize de ara ara okutturuluyor.Hatta bunun için dediğiniz gibi yazıtları okumak için tarihi beldeleri bu sebeple farklı gezeceğiz inşaAllah..

Bence de hafıza kuvvet bulur aksine :)

Hımm o zaman kursunuz baya etkin Allah devamını getirtsin ne diyim:) Size bir link;

Osmanlıca Sevdalıları: Edebiyat

pendüender

Well-known member
Cümlemizden tabikide. Atadilimizi bilmek boynumuzun borcu.Etrafımızda bu tür faaliyetler ve öğrenmek için çaba gösterenlerin olması çok güzel .Artık iyice kavrayınca Osmanlıca günlük de tutarsınız :) ve de en önemlisi Risaleyi Osmanlıcasındn okumak elbet.Ben kaplumbağa hızıyla ilerlesem de zevkli tavsiye ederim.

ASHAB-I BEDR

Well-known member
İnşaAllah harika olur :)

Divitle arada birşeyler karalıyorum.Hayrat Neşriyattan Osmanlıca birkaç risale-i nur almıştım yazmak için..Osmanlıca Risale-i Nur okumak şimdilerde ben de öyleyim kaplumbağa gibi ama sonrası inşaAllah güzel olacak.Ümitliyiz :)

_vatan_

Well-known member

pendüender

Well-known member
Verdiğin link çok hoşuma gitti çok güzel kardeş bende imzam yaptım Helal et hakkını.

Ne demek! helal olsun.Bize üni.de Timurtaş Hoca nın kitabını okutmuşlardı klasik eğitim:( Bu hakkaten yeni öğrenenler ve de unutanlar için çok güzel bir çalışma olmuş, Rabbim hazırlayanlardan da razı ve memnun olsun Selamet ile Hayırlı Ramazan ve de Cumalar..

Son düzenleme: