Nikah Akti (Hanefi mezhebine göre)

yozgati

Well-known member
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
وَ بِهِ نَسْتَعِينُ
اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ وَ الصَّلاَةُ وَ السَّلاَمُ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِهِ وَ صَحْبِهِ اَجْمَعِينَ

ŞER’İ NİKAH AKİDNAMEDİR
Tarih …/…./ .

HANEFİ MEZHEBİ İÇTİHADINA GÖRE KIYILIP , TERTİB EDİLMİŞTİR!

DAMADIN İSMİ : GELİNİN İSMİ:
BABASININ İSMİ BABASININ İSMİ:
ANNESİNİN İSMİ: ANNESİNİN İSMİ
Damadın açık adresi: Gelinin açık adresi

Damadın imzası Gelinin imzası:

MEHR-İ MUACCEL: Geline nikahtan once alınan çamaşırlar,hediyeler veya o hediyelerin bir kısmıdir.Yani söz kesildi,fakat nikah olmadan once cayma olursa ( nişan bozulursa ) alınan veya verilen hediyelerin tamamı veya bir kısmı geline verilecek eşyalara mehr-i muaccel denir.

MEHR-İ MUECCEL:peygamberimiz asm efendimiz zamanında en az 7 keçi verilirdi (varsa ) Bu mehri gelin peşin isteyebilir, isterse ileriki tarihe erteler veyada hibe edebilir.(hibe etmemesi tavsiye edilir )

Damadın özel ve hususi isteği veya şartları; İsterse ortaya açık ifade eder veya buraya yazar.Yazdığını kıza verir oda okur. Düzeltilmesini istediği yer varsa damatla konuşup anlaşırlar. Kabul ediyorsa okudum ve kabul ediyorum yazar ve imzasını atar. Bu yazıyı kağıtla kapatılıp başkalarının okunmasına musade edilmez. Bu hususi istekleridir. Özel ve hususi isteklerini açık ve net kelimelerle ifade etsinler.Sonra ben bunu demek istedim demeye haklar olmaz.

Gelinin özel ve hususi isteği veya şartları şartları:……………………………
Damad okudum, kabul ettim yazar ve imzalar. Yok tashih olmasını isterse kızla konuşup anlaşmaya çalışırlar.

ŞAHİD:
1.Şahid:
İsim ve soyadı:
Adrasi:
İmzası:

ŞAHİD:
2. Şahid:
İsim ve soyadı:
Adres:
İmza:

SONRA; Damada 3 defa EVET ZEVCE OLARAK KABUL ETTİM diye ifade eder..Şahitler de bizlerde şahidiz derler.Daha sonrada 3 kez gelin’e zevc olarak kabul ettin mi sorular ?,

Gelin: EVET! ZEVC OLARAK KABUL ETTİM! diye ifade eder.Bu kabule şahidlerde şahidliklerini ikrar ederler. Daha sonrada tecdid-i iman ve nikah duası yapılır.
HAŞİYE:Bu şer’i akidnameyi okudum; Allahın ( cc ) ,Peygamberin asm’ın manevi huzurunda ve merasimde hazır bulunan ehl-i imanın yanlarında kalben tasdik ve lisanen ikrar ettikten sonra akidnameye zıd isteğimi dayatmayacağıma, dünya ve ahirette mesuliyet-i maneviye bana ait oluduğunu RABBİMİ şahid tutarım….

NİKAHI KIYANIN İSMİ-SOYADI VE ADRESİ: