Neden Bediüzzaman Hediye Almıyordu

yozgati

Well-known member
S- {1: Şu birbirinden uzak suallerden senin hayalin atlamakla cimnastiğe alışır. Lâkin dikkat et; bir şey ayağına dolaşıp, düşüttürüp ayağı kırılmasın.} Misafirperverlik müstahsen bir âdetimiz olduğunu bilirken, neden kimseye misafir olmuyorsun? Talebelerinizi de ekmeğimizi yemekten, hediyemizi almaktan men' ediyorsun. Halbuki size iyilik etmek borcumuzdur ve hakkınızdır. İşte şu âdetimiz قَدْ اَكَلَ الدَّهْرُ عَلَيْهَا وَ شَرِبَ . Neden şu âdet-i müstemirreyi tezyif ediyorsun?
C- Evvela: İlim azizdir, zelil etmek istemem. Hem de size göstermek isterim ki: Bir kısım ehl-i ilim vardır ki; dünyaya tenezzül etmez ve san'at-ı ilmi, medar-ı maişet etmez. Talebe ise, cerrar ve seeleden ayrıdır.

Sâniyen: Vazifelerinde ihmal ile kanaat gösteren ve maaşlarıyla kanaat etmeyen; harcırahları ellerini misafirlikten çektirmemiş olan bazı memurlara fiilen nasihat etmek isterim.

Sâlisen: Vâridat-ı zulmiyeleri kesilmiş olan bazı büyüklere, zulümat-ı zulme sapıp pek geniş açtığı masarıfın kapısının seddine yol gösteriyorum.

Râbian: Millet içinde seyahat edenler, acaba millet için mi veyahut keyif için midir? Bir mizan göstermekle hile ve hamiyete bir mehenk gösteriyorum.

Münazarat ( 67 - 68 )​

yozgati

Well-known member
Aslında Ustad Bediüzzamanın bu erdemi garip değil garip olan bizim dünyaya ve dünyalığa meyilli olmamız değil midir?

evet kardeşim. hediyeleşmek karşılıksız olur ve kalbde sevgi kin kuşku şüphelerin giderilmesine vesile olur. hediye veriyorum bana muhabbet hürmet beslesin diye olunca sünne olmaktantan çıkıp rüşvet oluyor değil mi kardeşim?

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
evet kardeşim. hediyeleşmek karşılıksız olur ve kalbde sevgi kin kuşku şüphelerin giderilmesine vesile olur. hediye veriyorum bana muhabbet hürmet beslesin diye olunca sünne olmaktantan çıkıp rüşvet oluyor değil mi kardeşim?

Evet,

Maalesef günümüzde bu sünneti bırakın tatbik etmeyi araç olarak kullanmak daha fazla..