Nahl Suresi 67. Ayet İle İlgili Kafası Karışık Olanlara Nasıl Yardım Edebiliriz?

LamElif1

Well-known member
بِسْــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم

"Hurma ve üzüm ağaçlarının meyvalarından da hem içki, hem de güzel gıdalar edinirsiniz. Şüphesiz ki bunda aklını kullanan kimseler için büyük bir ibret vardır." {Nahl-67}

Hayırlı günler,

Dün bir arkadaşım Nahl-67 ayeti ile ilgili bir soru sordu. Kendimce cevap vermeye çalıştım(burada içkiden kastın sarhoş edici içki değilde şıra diye bilinen üzüm suyu olduğunu söyleyerek) ayrıca Sorularla İslamiyet | Nahl süresi 67. ayet burada ki cevaba da yönlendirdim kendisini ama yine de tam tatmin olmadı çünkü kafası biraz karışmış, arkadaş islami bilgisine güvendiği birine aynı soruyu sormuş ve Kur'anı Kerim deki özellikle yasaklarla ilgili ayetlerin kademeli olarak indiğini ve bizim konuyla ilgili son ayeti dikkate almamız gerektiğini söylemiş. Ben de bu noktada ikna olmadım. Tamam Kur'an-ı Kerim bazı konularda tedrici nüzul olmuş fakat herbir ayettin her dönemde herkese bakan yönü yok mudur? Konuyla ilgili son ayet dikkate alınırsa bundan haşa ilk ayet tedavülden kaltı manası çıkmaz mı?

Neyse kısaca sizlerinde yorumunu öğrenmek istedim.. Tşk ederim şimdiden.

LamElif1

Well-known member
Cevap: Nahl Suresi 67. Ayet İle İlgili Kafası Karışık Olanlara Nasıl Yardım Edebiliriz?

?? Bölüm yöneticilerimiz, Hüseyni abi neredesiniz :)

Ukbaa

Well-known member
Cevap: Nahl Suresi 67. Ayet İle İlgili Kafası Karışık Olanlara Nasıl Yardım Edebiliriz?

"Hurma ve üzüm ağaçlarının meyvalarından da hem içki, hem de güzel gıdalar edinirsiniz. Şüphesiz ki bunda aklını kullanan kimseler için büyük bir ibret vardır." {Nahl-67}

İçkinin yasaklanması birden değil yavaş yavaş men etme ile gerçekleşmiş. eğer birden gerçekleşse idi içkiye müptela olan o asrın insanları alışkanlıklarını bırakmak istemeyip islamiyeti kabul etmekte nazlanabilirlerdi. içkinin yasaklanmasıyla ilgili ilk ayette bu ayet. ayete baktığımızda içkinin helal olduğuna dair bir ibare yok. hatta devamına baktığımızda ''Şüphesiz ki bunda aklını kullanan kimseler için büyük bir ibret vardır.'' Burda insan düşünmeye sevkediliyor. İçkinin yasaklanacağına dair ilk ikaz veriliyor. ''...hem içki, hem de güzel gıdalar edinirsiniz.'' ayrımı görebiliriz. Burada içkinin güzel bir rızık olmadığı anlaşılıyor. Hatta bu ayet nazil olduktan sonra içkiyi bırakan sahabelerde olmuş. bu ayetten sonra diğer ayetlerin gelmesi bu ayetin tedavülden kalktığı anlamına gelmez. Çünkü bu ayette bahsedilen mevzuyla diğer inen ayetler arasında bir tezak yok.

Sırasıyla içkinin yasaklanmasıyla ilgili inen ayetlere bakalım.

1- “Hurma ağaçlarının meyvesinden ve üzümlerden hem bir içki yapıyor, hem de güzel rızk ediniyorsunuz. Bunda aklı eren kavim için elbette ibret vardır.” (Nahl Sûresi, 67)

2- “Sana içkiyi ve kumarı soruyorlar. De ki: Onlarda hem günah, hem insanlar için faydalar vardır. Günahları ise faydalarından daha büyüktür.” (Bakara Sûresi, 219)

3- “Ey iman edenler! Siz sarhoşken, ne söyleyeceğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın.” (Nisa Sûresi, 43)4 -“Ey iman edenler! İçki, kumar, tapmaya mahsus dikili taşlar, fal okları ancak şeytanın amelinden birer murdardır. Onun için bunlardan kaçının ki, murada eresiniz.” (Maide Sûresi, 90)

5- “Şeytan, içkide ve kumarda aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz hepiniz vazgeçtiniz değil mi?” (Maide Sûresi, 91)

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sizede hayırlı günler.

LamElif1

Well-known member

Allah razı olsun aynen ileteceğim arkadaşa. Selametle..

unlimit3d1

Yeni Üye
"o asrın insanları alışkanlıklarını bırakmak istemeyip islamiyeti kabul etmekte nazlanabilirlerdi."

kuran, dönemin insanlarına göre şekillendiyse, nerede kaldı kuran'ın evrenselliği?