Kur'an okumamızı engelleyen ne?

Kur'an okumamýzý engelleyen ne?

• Yeterince okumasýný bilmiyorum

Kullanılan: 2 7.4%
  • Tembellik yapýyorum

Kullanılan: 20 74.1%
  • Bilgisayarda çok vakit geçiriyorum

Kullanılan: 4 14.8%
  • Dünyevi iþlerim çok

Kullanılan: 1 3.7%

• Kullanılan toplam oy
    27

ARİF

Well-known member
sadece kuran-ı kerim için geçerli değil namazı tastamam bir türlü kılamıyoruz ibadete gelince verilmiş bir vazifeden derhal çarçabuk kurtulmanın yoluna bakıyoruz halbuki yüce yaratıcıyla muhatap olduğumuzu (bizi o anda muhatap aldığını)ve bunun ne büyük bir lütuf ne büyük bir şeref ve kelimelerle ifadesi mümkün olmayan bir duygu olduğunu düşünsek o'nun(c.c)büyüklüğü nisbetinde kendi küçüklüğümüzün idraki nisbetinde hadiseyi sahiplensek ve bu duygu düşünceyle O'NUN(c.c)la olan bu irtibatımızı birlikteliğimizi alabildiğine çoğaltma ve o denli huşu içinde olabilsek inanın bir an bile ibadetten dur olmama gayretinde olacağımızı düşünüyorum.RABBİM KENDİ BÜYKLÜĞÜNÜ İDRAK EDEN VE BİZ KULLARININ HİÇLİĞİNİ BİLEN KENDİNE LAYIK OLABİLME YOLUNDA OLAN KULLARINDAN EYLESİN...ECMAİN.

nurhadimi

üye Sorumlusu
sadece kuran-ı kerim için geçerli değil namazı tastamam bir türlü kılamıyoruz ibadete gelince verilmiş bir vazifeden derhal çarçabuk kurtulmanın yoluna bakıyoruz halbuki yüce yaratıcıyla muhatap olduğumuzu (bizi o anda muhatap aldığını)ve bunun ne büyük bir lütuf ne büyük bir şeref ve kelimelerle ifadesi mümkün olmayan bir duygu olduğunu düşünsek o'nun(c.c)büyüklüğü nisbetinde kendi küçüklüğümüzün idraki nisbetinde hadiseyi sahiplensek ve bu duygu düşünceyle O'NUN(c.c)la olan bu irtibatımızı birlikteliğimizi alabildiğine çoğaltma ve o denli huşu içinde olabilsek inanın bir an bile ibadetten dur olmama gayretinde olacağımızı düşünüyorum.RABBİM KENDİ BÜYKLÜĞÜNÜ İDRAK EDEN VE BİZ KULLARININ HİÇLİĞİNİ BİLEN KENDİNE LAYIK OLABİLME YOLUNDA OLAN KULLARINDAN EYLESİN...ECMAİN.

bütün bunlara tek engel nefsimiz olmasın?

RABBİM TERBİYE EDECEK İMANI VE HAVL VE KUVVETİ NASİP ETSİN

mihrimah

Well-known member
bütün bunlara tek engel nefsimiz olmasın?

RABBİM TERBİYE EDECEK İMANI VE HAVL VE KUVVETİ NASİP ETSİN

Amin. amin. amin..

Bir hizmet erinin yılkda en az 12 defa Kur'an-ı Kerim'i hatmetmesi gerekir...
Ku'an kendi hakkını soracaktır (sav)

Bir arakdaşımın amcası yılda 300 defa hatmedermiş, duyduğumda çok şaşırmıştım kiii bu insan 60 yaşında...Eğer 300 hatim yapılıyor ise 12 hatim az bile...

Satuk Buðra Han

Well-known member
ben ilk namaz kıldıgımda bile bile terk edenlere hayret etmiştim zira öle bir lezzet vardı ki o lezzetten aklı başında kimse kendini mahrum edemezdi yani tembellik yapamazdı şimdi kuranı kerimi alıp elime bakıyorum ve okuyamamama cok hayıflanıyorum şanslısınız ama şansınızın farkında degilsiniz ben ahirette Allah cc seni yine senin sayende gec buldum ve aşama aşama kendi cabamla ancak buraya kadar geldim dicem son geldigim yerden ya bilipte tenbellik edenler ne dicekler hiç düşündünüzmü

nihal.

New member
En başta nefis geliyor. İnsanları dünyaya daldırıp manevi yönümüzü zayıflatıyor. Bu da ihlasla ve isteyerek Kur'an olsun Namaz olsun her türlü ibadetimize engel oluyor.