Kesme Çalışmaları

toprakk

Member
islam-treni.jpg
islam-treni2.jpg

İndirmek için tıklayın

iyilik-kumbaram.jpg
iyilik-kumbaram2.jpg
İndirmek için tıklayın

nurul reþha

Well-known member
[h=3]Çocuklarımızla birlikte bu svinci paylaşmanın ve onlarında böyle mübarek gün ve gecelerin özel oluğunu hissetmeleri için birlikte yapabileceğiniz örnek bir kart.

Mevlid Kandili kartı[/h]

mevlid_kart+k_001.JPG
Mevlid kandili için hazırladığımız kartımız. İçinde de bir sayfada "12 Rebiulevvel (20 Nisan) 571'de bir güneş doğdu"; güneşin içinde Muhammed (sav) yazısı; diğer sayfada da şairini maalesef bilmediğim şu güzel şiir var:

mevlid_kart+k_002.JPG

NE ÇOK ÖZLEDİM SENİ
Ne çok özledim seni,

Bilsen ya Rasulallah
Beni de kollarına
Alsan ya Rasulallah

Sensiz dönüyor başım,
Senle diner gözyaşım,
Oyunda arkadaşım
Olsan ya Rasulallah

Çiçek çiçek dalınla,
Mis kokulu gülünle,
Rüyamdaki halinle,
Gelsen ya Rasulallah...

Kartımızın dışındaki güllerin yapılışı:

mevlid_kart_gul+yapilisi01.JPG

Önce fon kartonundan kalem boyunda ve 10-12 cm genişliğinde kestiğimiz parçayı kalemle sıkı sıkı sarıyoruz.
mevlid_kart_gul+yapilisi02.JPG

Sonra bütün güllerin yüksekliklerinin aynı olması için ruloya cetvelle birer cm'lik çizgiler çizerek ruloyu o çizgilerden kesiyoruz.
mevlid_kart_gul+yapilisi03.JPG

En son da ruloyu keserken düzleşen parçaları açarak tekrar daha sıkı sarıyoruz. Parçaları yuvarlak şekilde bırakıyoruz. Yapraklar için ise yeşil fon kartonundan rulolar hazırlıyoruz. Yaprakları en son sardıktan sonra yuvarlak şekilde değil de yaprağa benzemesi için biraz sıkarak elips şeklinde bırakıyoruz. Yaprakları ve gülleri kalp şeklinin üzerine kuvvetli bir yapıştırıcıyla yapıştırıyoruz.

Not: Kart için kaynak: Timaş Yayınları'ndan çıkan 365 Cıvıl Cıvıl Etkinlik kitabı.